Ahmet Giray Arıhan (Aydın Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene

Sitemizi takip edenlerin geniş çerçeveli verilere kolayca ulaşabilmesi ve cevap bulabilmesi düşüncesiyle kapsamlı çalışmalar hayata geçirdik. Ahmet Giray Arıhan (Aydın Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene yazısını gözden geçirirken bilgi verilen diğer yazıları okumayı unutmayın. Bir daha ihtiyaç duyduğunuzda kolayca yazılarımıza ulaşabilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyin.


Doktor Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Ahmet Giray Arıhan (Aydın Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene-49

Doktora güvenle yaklaşmak: Doktorunuza güvenmek, doktorunuzun karşısında iyi hissetmeniz ve ona gerçekten güvenmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuzun sorununuzla alakalı olarak belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize direkt olarak tesir edecektir. Şayet hekiminize güvenmezseniz, hekiminizin verdiği tavsiyelerine uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Düzgün hizmet alabilmek için ilk koşul hekime itimat duymanızdır.

Doktorun uzmanlık deneyimi: Hekiminizin uzmanlık birikimini araştırırken bazı konulara özen göstermek şarttır. Tıp biliminde çok çabuk yenilikler meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli kollar kendi içinde alt dallara bölünürler. Bu yüzden hekimin sizi muayene edip başka bir doktora yönlendirmesi, onun kötü olduğu anlamına gelmez. Belirtilen olay ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık görülmekte olup doktorun bilgisizliği değil iyi olmanıza verdiği ehemmiyeti vurgular.

Hekiminizin tutumu: doktor sorununuzu sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle not alıyor mu? Tedavi ederken ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Rahatsızlığınız ile alakalı size detaylı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Bunlar oldukça önemlidir. Sağlığınız hakkında fikir almak, sebebini bilmek, tedavi yollarını değerlendirmek en doğal hakkınızdır. Eğer hekimle böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi seçtiniz demektir.

Hekime Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim çok vazgeçilmez. Özellikle hamile bayanlar acil durumda hemen doktorla görüşmek isteyecektir. Benzer olaylarda doktorunuza eposta gibi iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı küçük şikayetler hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun anlaşılır bir şekilde iletişim kurması oldukça mühimdir. konuşurken sadece anlamayacağınız kavramlar kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, konuştuklarını anlayabilmeniz son derece mühimdir.

Hekimlerin hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-72

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp sağlığını korumak amacıyla hizmet vermektedir.

Kan Hastalıkları : Hematoloji, son yıllarda çok önemli gelişmelerin kat edildiği, hastalıklarda tedavi seçeneklerinin arttığı, klinik çalışmaların en çok yapıldığı alanlardan biridir.

Bilgisayarlı tomografi : MR, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların lokalizasyonu ile ilgili bilgi verir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça başarılı operasyonlar yapılmakta ve önceden kalıcı bozuklukla neticelenen ameliyatlar artık olumlu sonuçlanmaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde bilhassa infertilite takibinde, metabolizmanın hareketinde ciddi role sahip tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Bu birimde kanser hakkında enformasyon veren kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin Cerrahisi tıpta çok süratle gelişen bölümlerden biridir.

Dahiliye : Dahiliye birimi birçok branşa ayrılır. Ateşli hastalıklardan metabolik hastalıklara tüm sorunların başvuru merkezidir. Bazı alt dallar: Gastroenteroloji, Romatoloji, Kardiyoloji.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi tıbbın önemli ve geniş kapsamlı alanlarından biridir. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-48

Doktor güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları rahatsız eden durumlardır. Güven hastalıkların tedavisinde oldukça önemli bir faktördür. Hastalık yüzünden stres altında olan hastaya hekim pozitif enerji aşılamalı, rahatsızlığı en kısa zamanda atlatacağına yönelik moral vermelidir. İçten yaklaşmalı, kişinin içinde bulunduğu ruh halini tahmin ederek yumuşak olmalıdır.

Hekim yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi branşı haricindeki konularda da hastaya yol gösterici olmalı, uygun birimlere yönlendirmelidir.

Doktor referans verebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı doktorunun önceden bu operasyonu yaptığı hastalarla konuşabilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, daha önce tedavi ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Hekim daha önce gerçekleştirdiği ameliyatlarla alakalı hastasına istatistikler sunmalı, başarısızlık oranlarıyla alakalı açıkça açıklama yapmalıdır.

Doktor yenilikleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi akıl almaz bir ivmeyle gelişmektedir. Teknolojiy takip etmek sadece ileri milletlerdeki bilimsel toplantılara gitmek yoluyla olur. Teknolojinin gereklerinden yararlanmayan hekimler hastalarına en güncel tedavi tekniklerini sunamaz.