Artvin Devlet Hastanesi Doktorları Randevu Muayene

Sitemizi takip edenlerin kaliteli sayfalara pratik bir şekilde erişebilmesi ve anlayabilmesi amacıyla özenli araştırmalar yaptık. Artvin Devlet Hastanesi Doktorları Randevu Muayene sayfamızı okurken bilgi verilen uyarıları incelemeyi pas geçmeyin. Daha sonra ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla yazılarımıza girebilmek için web sitemizi tarayıcınızın favorilerine ekleyebilirsiniz.


Doktorunuzu Belirlerken Dikkat Edilecek Konular

Artvin Devlet Hastanesi Doktorları Randevu Muayene-46

Hekiminize güvenle bakmak: Doktora güvenle bakmak, hekimin karşısında iyi hissetmeniz ve ona gerçekten itimat etmeniz gerçekten önemlidir. Hekimin sağlık probleminizle alakalı olarak alacağı kararlar sağlığınıza direkt olarak etki edecektir. Şayet hekime güvenmezseniz, onun belirttiği önerilere uyum göstermekte zorlanırsınız. Kaliteli bir hizmet almak için en önde gelen şart hekiminize güven duymanızdır.

Hekiminizin uzmanlık yeterliliği: Doktorunuzun uzmanlık yeterliliğini gözlemlerken bir takım konulara önem vermek tavsiye edilir. Tıp biliminde çok çabuk yenilikler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli uzmanlık alanları kendi içinde alt uzmanlık alanlarına bölünürler. Belirtilen sebepten ötürü doktorun sizi muayene edip diğer bir hekime göndermesi, hekimin bilgisiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen vaziyet ekip çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sıklıkla tecrübe edilmekte olup hekiminizin deneyimsizliği değil sağlığınıza verdiği ehemmiyeti belirtir.

Doktorunuzun yaklaşımı: doktorunuz şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi özenle dinliyor? Muayene sırasında ne kadar ilgili? Soru sormaya ön ayak oluyor mu? Sorununuz ile alakalı size kapsamlı bilgi veriyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Sayılanlar oldukça mühimdir. Sağlığınız ile alakalı bilgi edinmek, sebebini öğrenmek, tedavi yollarını öğrenmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer hekimle bu diyaloğu oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu doğru belirlediniz demektir.

Doktorunuza Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim çok vazgeçilmez. Bilhassa hamile hastalar acil durumda her an doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda hekime mobil telefon gibi telekomünikasyon araçlarıyla erişebilmelisiniz. kimi küçük şikayetler uzaktan çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun anlaşılır dilden iletişim kurması son derece önemlidir. konuşurken baştan sona tıbbi terimler kullanması kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekiminizle konuşurken, açıkladıklarını anlayabilmeniz oldukça mühimdir.

Hekimlerin bazı uzmanlık alanları

Doktor Randevu Muayene-77

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Ağrı 2 grupta ele alınmaktadır. Birincisi; türlü hastalıkların işaretçisi olan akut ağrıdır. Akut ağrı hastalık habercisidir. Çoğu kez vücudumuzda var olan doku hasarının işaretçisidir. Akut ağrı vücudun uyarı sisteminin önemli bir parçasıdır.

Kan Hastalıkları : Hematoloji, son yıllarda çok önemli gelişmelerin kat edildiği, hastalıklarda tedavi seçeneklerinin arttığı, klinik çalışmaların en çok yapıldığı alanlardan biridir.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde özellikle kısırlık takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Burada kanser ile ilgili enformasyon veren kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi ile ilgilenir. Kozmetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kendini algılayışını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi çok önemli ve geniş bir alandır. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının kesin tanısına olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer rahatsızlıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan nefes darlıklarının değerlendirilmesi amacına yönelik solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyurken solunum rahatsızlıkları inme gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en ciddi hastalıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu sıklıkla görülenidir.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-94

Hekim pozitif olmalıdır: Sağlık sorunları insanları mutsuz eden durumlardır. Moral rahatsızlıkların tedavisinde oldukça önemli bir faktördür. Sağlık sorunu nedeniyle huzursuz bulunan kimseye doktoru pozitif enerji vermeli, hastalığı en kısa zamanda iyileştireceğine yönelik moral vermelidir. Samimi yaklaşmalı, hastanın içinde bulunduğu psikolojiyi tahmin ederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim yardımsever olmalıdır: Doktor, meslek gereği yaptığı ameliyat ve tedavilerden para kazanmalıdır. Kazanılan para hiçbir zaman astronomik düzeylere çıkmamalı, parasal açıdan yetersiz olan hastalara mümkün olduğunca yardım edilmeli, fuzuli tetkiklerden uzak durmalıdır. Gereken tetkik ve operasyonlar için sağlık kurumlarından uygun fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Doktor yönlendirici olmalıdır: Doktor kendi branşı dışındaki konularda da hastaya yardımcı olmalı, en uygun tedavi seçeneklerine yönlendirmelidir.

Doktor referans verebilmelidir: Kişi, ameliyatı yapacak doktorunun daha önce aynı operasyonu gerçekleştirdiği kişilerle konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, daha önce ameliyat ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Doktor önceden yaptığı ameliyatlarla alakalı hastasına istatistikler sunmalı, başarı oranlarıyla alakalı açıkça açıklama yapmalıdır.

Doktor gelişmeleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Yenilikler takip etmek ancak ilerlemiş ülkelerdeki seminerlere gitmek yoluyla olur. Teknolojinin getirdiklerinden yararlanmayan doktorlar hastalarına en güncel tedavi tekniklerini sunamaz.