Ayhan Bölük (Sakarya Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın derli toplu yazılara kolayca ulaşabilmesi ve okuyabilmesi gayesiyle derlemeler gerçekleştirdik. Ayhan Bölük (Sakarya Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene sayfamızı okurken paylaşılan uyarıları gözden geçirmeyi atlamayın. Daha sonra ihtiyacınız olduğunda kolayca sayfalarımıza ulaşabilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Hekiminizi Belirlerken Özen Gösterilecek Hususlar

Ayhan Bölük (Sakarya Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene-57

Hekime güven duymak: Hekime güven duymak, onun karşısında güvende hissetmeniz ve ona içten güven duymanız oldukça mühimdir. Doktorunuzun tedavinizle ilgili olarak vereceği hükümler sağlığınıza direkt olarak etki gösterecektir. Olur da doktora güvenmezseniz, onun size önerilere uyum göstermekte zorluk çekersiniz. Kaliteli sağlık yardımı alabilmeniz konusuyla ilgili ilk şart doktorunuza itimat duymanızdır.

Doktorunuzun alanındaki tecrübesi: Doktorunuzun uzmanlık tecrübesini gözlemlerken bazı konulara özen göstermek fayda sağlar. Tıp biliminde çok hızlı yenilikler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli branşlar kendi içinde alt dallara ayrılırlar. O nedenle doktorun sizi muayene edip başka bir hekime yönlendirmesi, doktorun bilgisiz olduğunu göstermez. Açıklanan durum ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla yaşanmakta olup hekiminizin tecrübesizliği olmamakla birlikte sağlığınıza verdiği özeni vurgular.

Doktorun tutumu: hekim soru sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle not alıyor mu? Tedavi süresince yeterince ilgileniyor mu? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Sorununuz ile alakalı size detaylı bilgi veriyor mu? Alternatifleri anlatıyor mu? Bunlar son derece önemlidir. Sağlığınız ile ilgili bilgi almak, nedenini bilmek, tedavi yollarını değerlendirmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer doktorla bu iletişimi kurabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Hekime Ulaşabilmek: Günümüzde telekomünikasyon çok mühim. Bilhassa bebek bekleyen bayanlar beklenmedik bir durumda hemen doktorla konuşmak isteyecektir. Benzer durumlarda doktora mesaj gibi telekomünikasyon gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı küçük şikayetler uzaktan çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekiminizin anlayabileceğini bir şekilde anlatması çok mühimdir. konuşurken sadece tıbbi kavramlar kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekiminizle konuşurken, ne anlattığını kavrayabilmeniz oldukça önemlidir.

Doktorların görevleri

Doktor Randevu Muayene-03

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp hastalıklarını teşhis etmek amacıyla hizmet vermektedir.

Bilgisayarlı tomografi : Magnetik rezonans, merkezi sinir sistemi anjiografileri hastalıkların doğası ile ilgili bilgiler verir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile çok başarılı ameliyatlar yapılmakta ve daha önce kalıcı bozuklukla neticelenen operasyonlar artık olumlu sonuçlanmaktadır.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları : Diyagnostik amaçlı üst gastrointestinal sistem için özofagogastroduodenoskopi, safra yolları ve pankreas incelemeleri için endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi, kalın barsak incelemesi için de kolonoskopi ve rektosigmoidoskopi yapılmaktadır.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi çok önemli ve geniş bir alandır. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-35

Doktor yardımsever olmalıdır: Doktor, mesleği gereği gerçekleştirdiği operasyon ve muayenelerden kazanç sağlamalıdır. Kazanılan para hiçbir zaman astronomik rakamlara çıkmamalı, maddi durumu yetersiz olan kişilere imkanla el verdiğince yardım edilmeli, gereksiz tahlillerden kaçınılmalıdır. Gerekli tetkik ve operasyonlar için sağlık kurumlarından hesaplı fiyat tariflereri sağlanmalıdır.