Ayşe Selçuk (Konya Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene

Ziyaretçilerimizin yazılara zorluk çekmeden ulaşabilmesi ve faydalanabilmesi düşüncesiyle kapsamlı derlemeler oluşturduk. Ayşe Selçuk (Konya Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene makalemizi gözden geçirirken vurgulanan diğer yazıları gözden geçirmeyi pas geçmeyin. Gelecekte aradığınızda pratik olarak sitemize erişebilmek isterseniz bu siteyi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Hekim Seçerken Özen Gösterilecek Hususlar

Ayşe Selçuk (Konya Ağız Diş Çene Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene-04

Hekiminize güvenmek: Doktorunuza güvenmek, kendisinin muayenesinde kendinizi rahat hissetmeniz , doktorunuza sahiden itimat etmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuzun tedavinizle alakalı olarak vereceği hükümler sağlığınıza doğrudan tesir gösterecektir. Şayet hekime güvenmezseniz, kendisinin verdiği önerilere uyum göstermekte zorlanırsınız. Nitelikli bir sağlık hizmeti alabilmeniz konusuyla ilgili en önde gelen şart doktorunuza itimat duymanızdır.

Doktorunuzun alanındaki tecrübesi: Hekimin uzmanlık yeterliliğini gözlemlerken bazı konulara özen göstermek gerekir. Sağlık alanında oldukça çabuk ilerlemeler meydana gelir. Aynı zamanda türlü branşlar kendi içinde branşlara bölünürler. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip başka bir hekime yönlendirmesi, kendisinin deneyimsiz olduğu anlamına gelmez. Bu vaziyet ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık görülmekte olup doktorunuzun tecrübesizliği değil sizin iyi olmanıza gösterdiği özeni vurgular.

Kendisinin yaklaşımı: doktorunuz sorununuzu sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle dinliyor? İnceleme sırasında yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız konusunda size detaylı bilgi veriyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Sayılanlar çok mühimdir. Rahatsızlığınız ile ilgili fikir almak, sebebini öğrenmek, tedavi yollarını öğrenmek sizin hakkınızdır. Eğer hekiminizle bu diyaloğu kurabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Hekime Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda telekomünikasyon oldukça mühim. Özellikle gebe hastalar acil durumda her an doktorla konuşmak isteyecektir. Bu gibi olaylarda hekiminize cep telefonu gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen sorunlar doktora gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorunuzun anlaşılır dilden konuşması son derece önemlidir. Bilgi verirken tamamen tıbbi kavramlar söylemesi kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekiminizle konuşurken, ne anlattığını kavrayabilmeniz son derece mühimdir.

Hekimlerin görevleri

Doktor Randevu Muayene-99

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Nükleer Tıp : .Halen ülkemizde üniversitelerde, büyük illerin devlet ve sigorta hastaneleri ile bazı özel merkezlerde hizmet veren nükleer tıp bölümlerinde hemen her organ sistemiyle ilgili hastalıklarda fonksiyon (işlev) görüntülemesi yapılmaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu birimde özellikle infertilite takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeyi ölçümlerinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılmaktadır. Bu bölümde kanser ile ilgili enformasyon sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Mamografi : Meme hastalıkları yüzünden birime başvuran her hastaya özgü tanı ve tedavi planı hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : İç salgı bezlerinin salgıladıkları hormonların azlığı ve fazlalığı. Aynı zamanda kolesterol yüksekliği gibi metabolizma hastalıkları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Hematoloji: Hematolojik hastalıkların büyük bir bölümü, tedavisi hayati önem taşıyan hastalıklardır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken tanısına olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan solunum problemlerinin değerlendirilmesi amacıyla ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılır. Uyku durumunda solunum bozuklukları aritmi gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en önemli hastalıklardan biridir. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti tedavisi, uzmanlığın gerekli olduğu bir diş hekimliği branşıdır. Çocukların gelişme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodontistler tarafından takip edilmelidir. Gelişim sürecindeki çocukların sağlıklı bir çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-31

Hekim erişilebilir olmalıdır: Hasta sağlığını teslim ettiği doktora hayati durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor mobil söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda çağrılara asistanı yerine bizzat kendisi yanıt vermelidir.

Doktor öğretici olmalıdır: Doktor hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sırasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini anlaşılır bir dille anlatmalıdır. Tüm soruları takip edip kapsamlı olarak yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı ve tasalarına anlayış göstermelidir. Ameliyat boyunca olabilecek beklenmeyen durumlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Doktor bakımlı olmalıdır: Doktor hastasına saygı duymalı ve bu sebepten ötürü daima bakımlı görünmelidir. Kendisine gösterdiği özen onun hastasının tedavisinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Hekim referans gösterebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı hekiminin önceden bu operasyonu yaptığı hastalarla konuşabilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor önceden gerçekleştirdiği ameliyatlarla alakalı hastasına istatistikler vermeli, başarısızlık yüzdeleriyle alakalı dürüstçe açıklama yapmalıdır.