Ayşe Yılmazsoy Gülmez (Kayseri Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın kapsamlı konulara pratik bir şekilde ulaşabilmesi ve anlayabilmesi düşüncesiyle çalışmalar gerçekleştirdik. Ayşe Yılmazsoy Gülmez (Kayseri Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene makalesini incelerken bilgi verilen diğer yazıları incelemeyi unutmayın. Daha sonra aradığınızda rahatlıkla web sitemize girebilmek isterseniz hastane.uzman.org’u tarayıcınızın favorilerine ekleyebilirsiniz.


Hekim Seçerken Özen Gösterilecek Hususlar

Ayşe Yılmazsoy Gülmez (Kayseri Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene-83

Doktora güvenmek: Doktora güvenle bakmak, hekimin yanında kendinizi iyi hissetmeniz , doktora samimi olarak güven duymanız çok önemlidir. Doktorun sorununuzla alakalı olarak alacağı kararlar yaşam kalitenize doğrudan tesir edecektir. Şayet hekime itimat etmezseniz, onun belirttiği önerilerine uyum göstermekte problem yaşarsınız. Kaliteli hizmet alabilmek için ilk koşul hekiminize güven duyabilmenizdir.

Kendisinin mesleki deneyimi: Hekiminizin uzmanlık birikimini gözlemlerken bazı noktalara özen göstermek tavsiye edilir. Sağlık alanında son derece çabuk gelişmeler meydana gelir. Bununla birlikte türlü uzmanlık alanları kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü doktorunuzun sizi muayene edip başka bir hekime göndermesi, hekimin yetersiz olduğunu göstermez. Belirtilen olay ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık tecrübe edilmekte olup hekiminizin yetersizliği olmamakla birlikte sağlığınıza gösterdiği özeni vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: hekim şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı dikkatle not ediyor mu? Tedavi süresince yeterince ilgileniyor mu? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Durumunuz ile ilgili size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar son derece önemlidir. Sağlığınız ile alakalı bilgi almak, sebebini bilmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet hekimle bu diyaloğu sağlayabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim çok önemli. Özellikle gebe kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla görüşmek isteyecektir. Benzer olaylarda hekiminize mesaj vb. iletişim araçlarıyla erişebilmelisiniz. kimi mühim olmayan şikayetler doktora gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorunuzun anlayabileceğini şekilde anlatması son derece mühimdir. açıklama yaparken sadece tıbbi kavramlar kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle hekimle konuşurken, söylediklerin anlayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Doktorların bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-29

Pediatri : Çocuk Acil Servisi 7/24 hizmet vermektedir.

Nükleer Tıp : En basit tanımıyla nükleer tıp hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımıdır.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Birçok hastalıkta erken farkındalık son derece önemlidir. Standart bir check up’ta olması gereken testlerden bazıları; organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri, guatr testi, elektrokardiyografi.

Mamografi : Meme hastalıkları yüzünden birime başvuran her hastaya özgü tanı ve tedavi planı hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, bazı akciğer hastalıklarının erken tanısına imkan veren bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer rahatsızlıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan nefes darlıklarının değerlendirilmesi amacına yönelik solunum fonksiyon testleri yapılır. Uyku durumunda solunum problemleri aritmi gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en önemli rahatsızlıklardan biridir. Obstruktif uyku apne sendromu sıklıkla ratlanılanıdır.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-37

Doktor erişilebilir olmalıdır: Hasta sağlığını emanet ettiği hekime çok önemli durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor telefon numarasını söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda telefona yardımcısı değil kendisi cevap vermelidir.

Doktor açıklayıcı olmalıdır: Hekim hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sonrasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için yaşantısında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip detaylı biçimde yanıtlamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı, tasalarına hak vermelidir. Ameliyat boyunca meydana gelebilecek komplikasyonlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Hekim bakımlı olmalıdır: Doktor mesleğine saygı duymalı ve bu sebepten ötürü her zaman iyi giyimli olmalıdır. Kendisine gösterdiği özen onun hastasının tedavisinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Hekim yenilikleri takip etmelidir: Tıp bilimi baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Gelişmeler takip etmek sadece ilerlemiş milletlerdeki kongrelere gitmek yoluyla olur. Bilimin getirdiklerinden istifade etmeyen hekimler insanlara en güncel tıp yöntemlerini sunamaz.