Bolu Diş Hekimi Listesi

Sizlerin geniş kapsamlı bilgilere zorluk çekmeden göz atabilmesi ve okuyabilmesi gayesiyle uzun süren araştırmalar yaptık. Bolu Diş Hekimi Listesi makalesini incelerken önemi vurgulanan diğer yazıları incelemeyi unutmayın. Gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla sitemize ulaşabilmek için hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyebilirsiniz.


Doktor Seçerken Dikkat Edilecek Konular

Bolu Diş Hekimi Listesi-15

Doktorunuza güvenle bakmak: Hekiminize güvenmek, hekimin muayenesinde rahat hissedebilmeniz ve doktorunuza yürekten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Hekiminizin sorununuzla alakalı belirleyeceği hükümler sağlığınıza doğrudan tesir edecektir. Şayet doktorunuza güvenmezseniz, doktorun size uyarılarına uymakta problem yaşarsınız. Nitelikli bir sağlık yardımı alabilmek için ilk koşul doktorunuza güvenmenizdir.

Kendisinin alanındaki tecrübesi: Doktorun mesleki deneyimini sorgularken bir takım konulara özen göstermek şarttır. Tıpta son derece çabuk gelişmeler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli kollar kendi içinde uzmanlık alanlarına bölünürler. Bu yüzden doktorunuzun sizi muayene edip diğer bir uzmana göndermesi, hekimin deneyimsiz olduğunu göstermez. Belirtilen durum takım çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla yaşanmakta olup hekiminizin yetersizliği değil iyileşmenize verdiği ehemmiyeti vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorularınızı özenle not ediyor mu? İnceleme sırasında yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için teşvik ediyor mu? Rahatsızlığınız hakkında size kapsamlı bilgi veriyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Sayılanlar çok mühimdir. Hastalığınız ile ilgili fikir edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri karşılaştırabilmek en tabi hakkınızdır. Eğer doktorla böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim son derece önemli. Bilhassa hamile bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla görüşmek isteyecektir. Bu gibi durumlarda doktora email gibi iletişim gereçleriyle erişebilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler uzaktan çözülebilir.

İletişim: Doktorunuzun anlayacağınız dilden iletişim kurması çok önemlidir. Bilgi verirken tamamen tıbbi lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekimle diyalog kurarken, söylediklerin anlayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Doktorların hizmet alanları

Bolu Diş Hekimi Listesi-57

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Psikiyatri : Gerçekçi çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden üretilebilir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Kan Hastalıkları : Hematolojik kanserlerin de tedavi edilebilme oranı hızla artmaktadır.

Nükleer Tıp : Nükleer tıp merkezlerinde yapılan tanısal tetkikler tiroid, kemik, kalp, böbrek ve diğer birçok organın ve hastalığın sintigrafik görüntülenmesi olup aynı zamanda tiroid hastalıkları başta olmak üzere bazı tumor ve enflamatuar hastalıkların tedaviside yapılmaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin ve omurilik üzerine bugün bütün girişimler emniyetle uygulanabilir hale gelmiştir.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

Bolu Diş Hekimi Listesi-84

Doktor yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi branşı haricindeki hastalıklarda da hastaya destek olmalı, doğru tedavi seçeneklerine yönlendirmelidir.

Hekim referans verebilmelidir: Kişi, ameliyatı yapacak doktorun daha önce aynı ameliyatı yaptığı kişilerle konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor daha önce gerçekleştirdiği operasyonlarla alakalı hastasına veriler vermeli, komplikasyon oranlarıyla alakalı açıkça açıklama yapmalıdır.

Doktor deneyimli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği operasyonu önceden kaç hastaya uyguladığı, ameliyatı hangi periyotlarda yaptığı son derece mühimdir. Doktorun deneyimini detaylı biçimde sorgulamalısınız. Bu konuda şüpheleriniz olursa soracağınız en önemli kaynak doktorun bulunduğu sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.