Bora Arifoğlu (Kayseri Ortodonti) Doktoru Randevu Muayene

Sitemizi ziyaret edenlerin derli toplu verilere zorluk çekmeden göz atabilmesi ve okuyabilmesi için özenli araştırmalar oluşturduk. Bora Arifoğlu (Kayseri Ortodonti) Doktoru Randevu Muayene makalemizi okurken paylaşılan ipuçlarını incelemeyi atlamayın. İleride ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla sayfalarımıza girebilmek isterseniz web sitemizi favori listenize ekleyin.


Doktor Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

Bora Arifoğlu (Kayseri Ortodonti) Doktoru Randevu Muayene-78

Hekiminize güven duymak: Doktorunuza güvenle bakmak, hekiminizin yanında güvenli hissetmeniz ve doktora gerçekten güvenmeniz oldukça mühimdir. Kendisinin sağlık sorununuzla alakalı olarak belirleyeceği kararlar sağlığınıza direkt olarak etki gösterecektir. Şayet ona güven duymazsanız, kendisinin size uyarılarına uymakta zorluk çekersiniz. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz konusuyla ilgili en önde gelen koşul ona güven duymanızdır.

Hekimin alanındaki yeterliliği: Kendisinin alanındaki yeterliliğini gözlemlerken bir takım konulara dikkat etmek fayda sağlar. Tıpta oldukça çabuk ilerlemeler meydana gelir. Buna paralel olarak çeşitli branşlar kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. O nedenle hekiminizin sizi muayene edip diğer bir hekime yönlendirmesi, doktorunuzun kötü olduğu anlamına gelmez. Belirtilen vaziyet takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca tecrübe edilmekte olup doktorun deneyimsizliği değil sizin iyileşmenize gösterdiği önemi belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: Hekiminiz soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı özenle not alıyor mu? Tedavi sırasında yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Hastalığınız hakkında size kapsamlı bilgi veriyor mu? Alternatifleri izah ediyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Durumunuz ile alakalı fikir edinmek, nedenini bilmek, riskleri öğrenmek sizin hakkınızdır. Şayet doktorla böyle bir diyaloğu oluşturabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim çok önemli. Bilhassa hamile kadınlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktoruyla konuşmak zorunda kalacaktır. Acil olaylarda hekime mesaj gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bir takım küçük problemler uzaktan çözüme kavuşturulabilir.

İletişim: Doktorun kolay anlaşılır dilden konuşması çok önemlidir. konuşurken sadece anlamayacağınız lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle hekimle konuşurken, açıkladıklarını anlamanız son derece mühimdir.

Hekimlerin bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-53

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Ağrı iki grupta incelenmektedir. Birincisi; türlü rahatsızlıkların işaretçisi olarak karşılaşılan akut ağrıdır. Akut ağrı hastalık belirtisidir. Çoğu kez vücutta bulunan bir doku hasarının belirtisidir. Akut ağrı vücudun uyarı mekanizmasının önemli bir bileşenidir.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Bilgisayarlı tomografi : Magnetik rezonans, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların lokalizasyonu ile ilgili bilgi vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile çok başarılı ameliyatlar yapılmakta ve önceden kalıcı bozuklukla sonuçlanan operasyonlar artık pozitif yönde neticelenmektedir.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-87

Hekim yardımsever olmalıdır: Doktor, mesleği gereği yaptığı ameliyat ve muayenelerden para kazanmalıdır. Kazanılan para asla anormal rakamlara ulaşmamalı, maddi durumu yetersiz olan hastalara imkanla el verdiğince yardım edilmeli, gereksiz tetkiklerden kaçınılmalıdır. Gerekli tetkik ve ameliyatlar için sağlık kuruluşlarından hesaplı fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Doktor yenilikleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Teknolojiy takip etmek sadece ilerlemiş milletlerdeki kongrelere katılmak yoluyla olur. Bilimin gereklerinden faydalanmayan doktorlar hastalarına en güncel tedavi tekniklerini sunamaz.