Bünyat Uyanık (Eskişehir Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene

Sitemizi takip edenlerin detaylı verilere en kolay yoldan ulaşabilmesi ve faydalanabilmesi amacıyla özenli araştırmalar hayata geçirdik. Bünyat Uyanık (Eskişehir Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene sayfasını okurken bilgi paylaşılan uyarıları incelemeyi atlamayın. Gelecekte ihtiyacınız olduğunda kolayca makalelerimize girebilmek isterseniz sitemizi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Hekiminizi Seçerken Önem Verilecek Noktalar

Bünyat Uyanık (Eskişehir Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene-94

Doktora güvenle bakmak: Doktorunuza güvenle bakmak, hekimin yanında iyi hissedebilmeniz ve doktorunuza yürekten güven duymanız çok önemlidir. Kendisinin sizinle alakalı olarak vereceği kararlar sağlığınıza doğrudan tesir gösterecektir. Şayet doktora itimat etmezseniz, doktorun verdiği önerilere uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Nitelikli tedavi hizmeti alabilmek konusunda birinci şart hekime güvenmenizdir.

Hekimin uzmanlık tecrübesi: Doktorun mesleki birikimini gözlemlerken bazı noktalara özen göstermek şarttır. Sağlık alanında son derece kısa sürede ilerlemeler hayata geçer. Buna paralel olarak çeşitli kollar kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. O nedenle doktorunuzun sizi muayene edip başka bir doktora yönlendirmesi, doktorun deneyimsiz olduğu anlamına gelmez. Bu durum ekip çalışması içinde bulunan kliniklerde sıklıkla görülmekte olup hekiminizin bilgisizliği değil sizin sağlığınıza gösterdiği ehemmiyeti belirtir.

Doktorunuzun tutumu: Hekiminiz soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not alıyor mu? Muayene süresince yeterince ilgili mi? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Rahatsızlığınız ile alakalı size kapsamlı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Bunlar oldukça önemlidir. Sağlığınız ile alakalı bilgi edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri değerlendirmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet doktorla böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz anlamına gelir.

Doktorunuza Ulaşabilmek: Çağımızda telekomünikasyon son derece önemli. Bilhassa hamile bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla konuşmak isteyecektir. Bu gibi durumlarda doktorunuza kısa mesaj vb. iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen şikayetler muayeneye gitmeden giderilebilir.

İletişim: Doktorunuzun kolay anlaşılır bir şekilde iletişim kurması son derece mühimdir. Bilgi verirken baştan sona anlamayacağınız lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorla diyalog kurarken, anlattıklarını anlayabilmeniz oldukça mühimdir.

Hekimlerin bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-99

Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi : Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde yetişkinlerin kalp operasyonları yapılmaktadır.

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp hastalıklarını tedavi etmek amacıyla hizmet vermektedir.

Pediatri : Çocuk Acil Servisi 7/24 hizmet vermektedir.

Bilgisayarlı tomografi : Magnetik rezonans, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların doğası hakkında bilgi vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile çok hassas operasyonlar yapılmakta ve önceden kalıcı bozuklukla sonuçlanan ameliyatlar artık pozitif yönde sonuçlanmaktadır.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları : Diyagnostik amaçlı üst gastrointestinal sistem için özofagogastroduodenoskopi, safra yolları ve pankreas incelemeleri için endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi, kalın barsak incelemesi için de kolonoskopi ve rektosigmoidoskopi yapılmaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beynin ve omuriliğin dokunulmazlığı, ileri teknoloji ve nöroradyolojik görüntüleme sistemlerinin mükemmelliği sayesinde kalkmıştır.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, kozmetik ve rekonstrüktif cerrahi ile ilgilenir. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kendini algılayışını geliştirir. Onarım cerrahisi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan solunum problemlerinin değerlendirilmesi için cilt alerji testleri yapılır. Uykuda solunum problemleri kalp gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en önemsenmesi gereken hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu sıklıkla görülenidir.

Acil Servis : Gündüz saatlerinde hastanede tüm branşlar ile destek gören Acil Servis, gece saatlerinde hastanede kendi birimlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. personeli tarafından desteklenir. Öteki servislerde ise nöbet tutan uzmanlar acil servise çağrıldıkları zaman mümkün olduğunca kısa sürede acil konsültasyona destek vermektedir. Tıbbi ekipmanlar bulunan olan acil servis içerisinde, yatak başı ekranları yerleştirilmiş müşahede odası bulunur. Hastaların ilk gözlemleri burada yapılmaktadır. Bunun haricinde bir küçük müdahale odası bulunabilir.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-25

Hekim erişilebilir olmalıdır: Hasta sağlığını teslim ettiği doktora beklenmeyen durumda erişebileceğini bilmelidir. Doktor mobil söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda çağrılara asistanı değil bizzat kendisi yanıt vermelidir.

Hekim açıklayıcı olmalıdır: Hekim hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için yaşantısında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip detaylı şekilde yanıtlamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı, kaygılarına hak vermelidir. Ameliyat sonrasında olabilecek beklenmeyen durumlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Doktor yardımcı olmalıdır: Doktor, mesleği gereği yaptığı operasyon ve muayenelerden kazanç sağlamalıdır. Bu miktar asla anormal düzeylere ulaşmamalı, maddi durumu zayıf olan hastalara olanaklar dahilinde yardım edilmeli, gerekmeyen tetkiklerden uzak durmalıdır. Gerekli tahlil ve ameliyatlar için sağlık kuruluşlarından hesaplı fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Doktor yönlendirici olmalıdır: Doktor kendi uzmanlığı haricindeki hastalıklarda da hastaya yol gösterici olmalı, en uygun hekimlere yönlendirmelidir.