Burçak Ergin Özcanlı (Balıkesir Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin yazılara en kısa yoldan göz atabilmesi ve anlayabilmesi amacıyla uzun süren derlemeler yaptık. Burçak Ergin Özcanlı (Balıkesir Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene makalesini okurken önemi vurgulanan uyarıları gözden geçirmeyi unutmayın. Tekrar aradığınızda pratik olarak makalelerimize erişebilmek isterseniz web sitemizi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Doktorunuzu Belirlerken Özen Gösterilecek Noktalar

Burçak Ergin Özcanlı (Balıkesir Nöroloji) Doktoru Randevu Muayene-87

Doktora itimat etmek: Hekime güvenmek, hekimin yanında kendinizi huzurlu hissetmeniz ve hekime sahiden güven duymanız oldukça önemlidir. Doktorun probleminizle ilgili olarak belirleyeceği hükümler sağlığınıza doğrudan tesir edecektir. Şayet hekiminize itimat etmezseniz, onun verdiği tembihlerine uymakta problem yaşarsınız. İşe yarar destek alabilmeniz konusuyla ilgili en önde gelen şart doktorunuza itimat duymanızdır.

Doktorun mesleki birikimi: Doktorun uzmanlık deneyimini araştırırken bir takım noktalara özen göstermek tavsiye edilir. Sağlık alanında oldukça çabuk ilerlemeler meydana gelir. Buna paralel olarak farklı kollar kendi içinde dallara bölünürler. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip diğer bir hekime göndermesi, kendisinin kötü olduğunu göstermez. Bu olay ekip çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sıklıkla yaşanmakta olup doktorunuzun tecrübesizliği olmamakla birlikte sizin iyi olmanıza gösterdiği ehemmiyeti vurgular.

Kendisinin tutumu: hekim soru sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle not ediyor mu? İnceleme süresince yeterince ilgili mi? Soru sormaya cesaretlendiriyor mu? Sorununuz hakkında size kapsamlı bilgi veriyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Bunlar çok önemlidir. Durumunuz hakkında fikir edinmek, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek en doğal hakkınızdır. Eğer doktorunuzla bu iletişimi sağlayabiliyorsanız, doktorunuzu doğru belirlediniz demektir.

Hekime Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim oldukça vazgeçilmez. Bilhassa gebe kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktorla konuşmak isteyecektir. Bu gibi durumlarda doktora kısa mesaj vb. telekomünikasyon araçlarıyla erişebilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen sorunlar hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin anlayacağınız şekilde iletişim kurması çok mühimdir. açıklama yaparken baştan sona anlamayacağınız kavramlar kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle doktorla konuşurken, ne demek istediğini anlayabilmeniz çok önemli önemlidir.

Doktorların bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-03

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, şiddetli erkek kısırlığından tekrarlayan düşüklere kadar farklı birçok konuda başarı için yoğun çaba harcar.

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman doktorlar tarafından incelenmektedirler.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin Cerrahisi tıpta çok süratle gelişen bölümlerden biridir.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : İç salgı bezleri. Ayrıca şişmanlık gibi metabolizma sorunları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Hematoloji: Hematolojik hastalıkların büyük bir bölümü, tedavisi hayati önem taşıyan hastalıklardır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-60

Doktor pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları rahatsız eden olaylardır. Moral rahatsızlıkların tedavisinde çok mühim bir faktördür. Hastalık nedeniyle mutsuz bulunan hastaya hekim pozitif enerji vermeli, hastalığı kısa sürede atlatacağına dair moral vermelidir. Samimi davranmalı ve kişinin içinde bulunduğu psikolojiyi hissederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim ulaşılabilir olmalıdır: Hasta sağlığını teslim ettiği hekime beklenmeyen durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor mobil söylemekten geri durmamalı, acil durumlarda telefona asistanı değil kendisi cevap vermelidir.

Hekim öğretici olmalıdır: Hekim hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için yaşamında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Her soruyu dinleyip ayrıntılı biçimde yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı ve endişelerine hak vermelidir. Tedavi sırasında meydana gelebilecek beklenmeyen durumlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Doktor iyi giyimli olmalıdır: Hekim hastasına saygı duymalı ve bu yüzden her zaman iyi giyimli görünmelidir. Kendisine gösterdiği önem onun hastasının iyileşmesinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Doktor referans verebilmelidir: Kişi, ameliyatı yapacak doktorun önceden bu ameliyatı gerçekleştirdiği hastalarla görüşebilme hakkına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, önceden tedavi ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor daha önce gerçekleştirdiği operasyonlarla alakalı hastasına istatistikler sunmalı, başarı oranlarıyla ilgili dürüstçe bilgi vermelidir.