Cem Cengiz (Adana Kadın Hastalıkları ve Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin pratik yazılara zahmet çekmeden ulaşabilmesi ve yanıt bulabilmesi amacıyla detaylı çalışmalar yaptık. Cem Cengiz (Adana Kadın Hastalıkları ve Doğum) Doktoru Randevu Muayene sayfamızı gözden geçirirken bilgi paylaşılan uyarıları incelemeyi unutmayın. Tekrar ihtiyacınız olduğunda kolayca sayfalarımıza girebilmek için hastane.uzman.org’u favorilerinize eklemenizi tavsiye ederiz.


Doktorunuzu Belirlerken Dikkat Edilecek Konular

Cem Cengiz (Adana Kadın Hastalıkları ve Doğum) Doktoru Randevu Muayene-89

Doktorunuza güvenmek: Hekiminize güvenle yaklaşmak, hekiminizin muayenesinde iyi hissedebilmeniz , doktora samimi olarak güven duymanız gerçekten önemlidir. Hekimin tedavinizle ilgili olarak alacağı hükümler yaşam kalitenize direkt olarak tesir edecektir. Eğer doktora güven duymazsanız, onun verdiği tavsiyelerine uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Düzgün yardım alabilmek konusunda en önde gelen koşul doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Kendisinin mesleki yeterliliği: Doktorunuzun uzmanlık yeterliliğini sorgularken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Tıp biliminde son derece kısa sürede gelişmeler meydana gelir. Buna paralel olarak türlü uzmanlık alanları kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. O nedenle doktorun sizi muayene edip başka bir doktora yönlendirmesi, doktorunuzun kötü olduğunu göstermez. Belirtilen olay takım çalışması içinde bulunan kliniklerde fazlaca görülmekte olup doktorunuzun deneyimsizliği değil iyileşmenize verdiği ehemmiyeti belirtir.

Hekimin yaklaşımı: doktorunuz şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle dinliyor? Muayene ederken ne kadar ilgili? Soru sormaya ön ayak oluyor mu? Hastalığınız ile ilgili size detaylı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri izah ediyor mu? Sayılanlar son derece önemlidir. Hastalığınız ile alakalı fikir edinmek, sebebini bilmek, tedavi yollarını bilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer doktorla böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim son derece vazgeçilmez. Bilhassa gebe bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktoruyla konuşmak zorunda kalacaktır. Acil durumlarda doktorunuza mobil telefon vb. telekomünikasyon gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı mühim olmayan sorunlar hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

İletişim: Hekiminizin anlayacağınız bir şekilde iletişim kurması son derece mühimdir. Bilgi verirken baştan sona anlamayacağınız kavramlar söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, söylediklerin anlamanız son derece önemlidir.

Hekimlerin görevleri

Doktor Randevu Muayene-18

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu birimde bilhassa kısırlık takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeyi ölçümlerinde ve kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılmaktadır. Bu birimde kanser ile ilgili bilgi sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Check-up merkezi : Check up, yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Birçok hastalıkta erken tedavi son derece önemlidir. Standart bir check up kontrolünde yapılması gereken testlerden birkaçı; sedimentasyon, hepatit testi, tam idrar analizi.

Dahiliye : İç Hastalıkları birimi kendi içinde pek çok yan branşa ayrılır. Ateşli hastalıklardan metabolik hastalıklara tüm sorunların çözüm merkezidir. Bazı alt dallar: Göğüs Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları, İmmunoloji.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi tıbbın önemli ve geniş kapsamlı alanlarından biridir. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocuk diş tedavileri, uzman yaklaşımı gerektiren bir diş hekimliği branşıdır. Çocukların gelişme döneminde iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından takip edilmelidir. Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı diş yapısına sahip olmalarına imkan verecek önlemler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-08

Doktor güvenilir olmalıdır: Doktor hastasına karşı her konuda açık olmalı, hastalarından gerçekleri katiyen saklamamalıdır. Ameliyat yapılmayan tedavilerle tedavi ihtimali olan kişi ameliyata alınmamalı, operasyon mutlak gerekliyse tercih edilmelidir. Hekim tedavideki her aşamayı kazanç beklemeden yapmalıdır. Yapılacak tetkikler ve ameliyat yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerden kazanç beklememelidir.

Doktor yardımcı olmalıdır: Hekim, meslek gereği gerçekleştirdiği operasyon ve tedavilerden para kazanmalıdır. Bu miktar asla astronomik rakamlara çıkmamalı, maddi durumu zayıf olan hastalara mümkün olduğunca yardım edilmeli, gerekmeyen tetkiklerden uzak durmalıdır. Gerekli tahlil ve operasyonlar için sağlık kuruluşlarından uygun fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği yöntemi önceden kaç hastaya uyguladığı, ameliyatı hangi periyotlarda yaptığı son derece mühimdir. Doktorunuzun tecrübesini kapsamlı biçimde araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz olursa başvuracağınız yegane kaynak doktorun bulunduğu sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.