Deniz Abat (Kahramanmaraş Üroloji) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin güncel verilere pratik yoldan erişebilmesi ve inceleyebilmesi düşüncesiyle araştırmalar gerçekleştirdik. Deniz Abat (Kahramanmaraş Üroloji) Doktoru Randevu Muayene sayfasını incelerken önemi vurgulanan ipuçlarını gözden geçirmeyi unutmayın. Tekrar ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla makalelerimize girebilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Hekiminizi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Deniz Abat (Kahramanmaraş Üroloji) Doktoru Randevu Muayene-58

Doktora itimat etmek: Hekiminize güvenle bakmak, onun muayenesinde güvende hissedebilmeniz ve hekime sahiden itimat etmeniz çok önemlidir. Doktorunuzun sağlık sorununuzla alakalı olarak belirleyeceği kararlar sağlığınıza doğrudan tesir edecektir. Olur da doktora güven duymazsanız, kendisinin verdiği önerilere uyum göstermekte zorlanırsınız. Başarılı bir muayene hizmeti alabilmeniz için ilk koşul doktora güven duymanızdır.

Doktorunuzun alanındaki tecrübesi: Hekimin alanındaki deneyimini araştırırken bir takım noktalara önem vermek gerekir. Tıpta son derece kısa sürede yenilikler meydana gelir. Buna paralel olarak türlü dallar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü hekimin sizi muayene edip başka bir uzmana yönlendirmesi, kendisinin kötü olduğu anlamına gelmez. Açıklanan olay takım çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla tecrübe edilmekte olup doktorun yetersizliği değil sizin iyi olmanıza gösterdiği önemi vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle dinliyor? Muayene ederken yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için teşvik ediyor mu? Hastalığınız konusunda size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar oldukça mühimdir. Durumunuz ile ilgili bilgi almak, nedenini öğrenmek, riskleri karşılaştırabilmek sizin hakkınızdır. Şayet doktorunuzla bu diyaloğu oluşturabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Hekime Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim son derece mühim. Bilhassa bebek bekleyen hastalar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla görüşmek zorunda kalacaktır. Acil durumlarda hekiminize email vb. iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı mühim olmayan sorunlar doktora gitmeden giderilebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekiminizin anlayacağınız şekilde anlatması çok önemlidir. açıklama yaparken sadece tıbbi kavramlar söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorla diyalog kurarken, ne anlattığını anlayabilmeniz oldukça mühimdir.

Doktorların bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-29

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin Cerrahisi tıpta çok süratle gelişen bölümlerden biridir.

Mamografi : Meme hastalıklarının tanı ve tedavisinin modern yöntemlere göre yapıldığı kapsamlı bir merkezdir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer hastalıklarının erken teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğer kaynaklı nefes darlıklarının tanısı amacına yönelik cilt alerji testleri yapılır. Uykuda solunum rahatsızlıkları serebrovasküler gibi sonuçları ile uyku hastalıkları içinde en önemsenmesi gereken rahatsızlıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu en sık görülenidir.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-41

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları mutsuz eden olaylardır. Güven rahatsızlıkların tedavisinde çok önemli bir faktördür. Hastalık nedeniyle mutsuz bulunan kimseye hekim güler yüzüyle güven vermeli, rahatsızlığı en kısa zamanda iyileştireceğine dair telkinde bulunmalıdır. Samimi yaklaşmalı ve kişinin içinde bulunduğu durumu hissederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim erişilebilir olmalıdır: Kişi sağlığını teslim ettiği doktora acil durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Hekim cep telefonunu söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda telefona asistanı değil kendisi cevap vermelidir.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği yöntemi daha önce kaç kişiye uyguladığı, operasyonu hangi sıklıkla yaptığı son derece önemlidir. Doktorunuzun tecrübesini detaylı olarak araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz varsa soracağınız yegane kaynak doktorun çalıştığı hastanedeki anestezi uzmanlarıdır.