Dışkapı Eğt Arş Hastanesi Pursaklar Polikliniği Doktorları Randevu Muayene

Sitemizi ziyaret edenlerin güncel sayfalara kolayca ulaşabilmesi ve anlayabilmesi için uzun süren derlemeler gerçekleştirdik. Dışkapı Eğt Arş Hastanesi Pursaklar Polikliniği Doktorları Randevu Muayene bilgilerini incelerken paylaşılan ipuçlarını incelemeyi pas geçmeyin. İleride ihtiyacınız olduğunda pratik olarak makalelerimize girebilmek isterseniz bu siteyi favori listenize ekleyebilirsiniz.


Hekiminizi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Dışkapı Eğt Arş Hastanesi Pursaklar Polikliniği Doktorları Randevu Muayene-61

Hekiminize güvenle yaklaşmak: Doktora güven duymak, kendisinin muayenesinde kendinizi huzurlu hissetmeniz ve doktora içten itimat etmeniz çok mühimdir. Hekiminizin rahatsızlığınızla ilgili olarak vereceği kararlar sağlığınıza doğrudan etki edecektir. Olur da hekime itimat etmezseniz, hekiminizin belirttiği uyarılarına uyum göstermekte zorlanırsınız. Faydalı sağlık yardımı alabilmeniz konusuyla ilgili en önde gelen şart hekiminize güven duyabilmenizdir.

Hekimin alanındaki tecrübesi: Hekimin alanındaki yeterliliğini sorgularken bir takım noktalara önem vermek gerekir. Tıp biliminde son derece kısa sürede ilerlemeler meydana gelir. Buna paralel olarak farklı dallar kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip diğer bir uzmana göndermesi, doktorun acemi olduğunu göstermez. Açıklanan durum takım çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık görülmekte olup doktorun yetersizliği olmamakla birlikte şifa bulmanıza gösterdiği önemi vurgular.

Hekimin yaklaşımı: hekim soru sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı özenle not ediyor mu? Muayene ederken ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Durumunuz konusunda size detaylı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Sayılanlar çok önemlidir. Sağlığınız ile ilgili fikir edinmek, nedenini bilmek, tedavi yollarını bilmek sizin hakkınızdır. Şayet hekimle bu iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi seçtiniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim son derece mühim. Bilhassa hamile bayanlar beklenmedik bir durumda her an doktorla görüşmek zorunda kalacaktır. Acil olaylarda doktora kısa mesaj gibi telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bir takım küçük problemler doktora gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Doktorunuzun kolay anlaşılır bir şekilde konuşması çok önemlidir. konuşurken baştan sona anlamayacağınız lügat söylemesi kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekimle diyalog kurarken, açıkladıklarını anlayabilmeniz oldukça önemlidir.

Hekimlerin bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-93

Psikiyatri : Gerçekçi çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden üretilebilir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları : Diyagnostik amaçlı üst gastrointestinal sistem için özofagogastroduodenoskopi, safra yolları ve pankreas incelemeleri için endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi, kalın barsak incelemesi için de kolonoskopi ve rektosigmoidoskopi yapılmaktadır.

Mamografi : Meme hastalıklarının tanı ve tedavisinin modern yöntemlere göre yapıldığı kapsamlı bir merkezdir.

Yoğun bakım : Yoğun bakım ünitesi tüm kritik hastalara sağladığı yaşamsal destek nedeniyle toplam sağlık hizmeti içinde çok önemli bir yere sahiptir. Yoğun bakım hizmeti çok yönlü bir ekip çalışmasıyla mümkündür.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer hastalıklarının erken teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes darlıklarının tanısı için cilt alerji testleri yapılmaktadır. Uyku durumunda solunum problemleri ani ölüm gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en önemli rahatsızlıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu en sık görülenidir.

Acil Servis : Gün içinde hastanede tüm bölümler tarafından desteklenen Acil Servis, gece saatlerinde de hastane içinde kendi servislerinde nöbet tutan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. uzmanları tarafından desteklenmektedir. Diğer branşlarda ise nöbet tutan uzmanlar acil servis tarafından çağrıldıkları zaman oldukça kısa bir süre içinde acil konsültasyona cevap vermektedir. Tıbbi techizatlar ile donatılmış olan acil servis içerisinde, yatak başı ekranları olan müşahede odası bulunur. Hastaların öncelikli gözlemleri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun dışında bir travma odası bulunur.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-26

Doktor güvenilir olmalıdır: Doktor hastasına karşı son derece açık olmalı ve ondan gerçekleri hiçbir koşulda gizlememelidir. Ameliyat dışı metotlarla düzelme ihtimali olan kişi ameliyata alınmamalı, operasyon kesinlikle gerekliyse yapılmalıdır. Doktor tedavideki her adımı ek bir kazanç beklemeden yapmalıdır. Yapılacak incelemeler ve operasyon yapılırken ihtiyaç duyulacak materyallerden maddi fayda beklememelidir.

Hekim yönlendirici olmalıdır: Hekim kendi dalı dışındaki hastalıklarda da insanlara yol gösterici olmalı, uygun uzmanlara yönlendirmelidir.

Doktor deneyimli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği tedaviyi önceden kaç hastaya uyguladığı, tedaviyi hangi periyotlarda yaptığı çok önemlidir. Doktorun tecrübesini ayrıntılı olarak araştırmalısınız. Bu araştırmada şüpheleriniz varsa soracağınız yegane kaynak hekimin bulunduğu hastanedeki anestezi uzmanlarıdır.

Doktor yenilikleri takip etmelidir: Tıp bilimi baş döndürücü bir ivmeyle ilerlemektedir. Yenilikler takip etmek sadece ilerlemiş ülkelerdeki etkinliklere gitmek yoluyla olur. Bilimin getirdiklerinden faydalanmayan doktorlar hastalarına en modern tıp metotlarını sunamaz.