Fatih Akdamar (Van Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene

Ziyaretçilerimizin gerçek bilgilere en kısa yoldan ulaşabilmesi ve yanıt bulabilmesi gayesiyle uzun süren çalışmalar yaptık. Fatih Akdamar (Van Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene yazımızı okurken paylaşılan tavsiyeleri okumayı ihmal etmeyin. Daha sonra aradığınızda kolayca sitemize ulaşabilmek isterseniz hastane.uzman.org’u tarayıcınızın favorilerine ekleyebilirsiniz.


Doktor Belirlerken Özen Gösterilecek Hususlar

Fatih Akdamar (Van Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene-99

Doktora güvenle bakmak: Hekiminize güven duymak, onun denetiminde iyi hissetmeniz , hekiminize yürekten itimat etmeniz gerçekten önemlidir. Doktorunuzun rahatsızlığınızla alakalı olarak vereceği hükümler yaşam kalitenize direkt olarak tesir edecektir. Eğer doktora güvenmezseniz, doktorunuzun belirttiği tavsiyelerine uymakta problem yaşarsınız. Faydalı sağlık hizmeti alabilmeniz için birinci koşul doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Doktorunuzun uzmanlık yeterliliği: Doktorun alanındaki birikimini sorgularken bir takım noktalara dikkat etmek fayda sağlar. Tıpta oldukça hızlı gelişmeler hayata geçer. Aynı zamanda türlü uzmanlık alanları kendi içinde branşlara ayrılırlar. Bu yüzden hekimin sizi muayene edip başka bir doktora göndermesi, doktorun yetersiz olduğunu göstermez. Açıklanan durum takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sık sık tecrübe edilmekte olup hekimin tecrübesizliği değil iyileşmenize verdiği ehemmiyeti belirtir.

Hekimin tutumu: hekim sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not ediyor mu? İnceleme ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Durumunuz hakkında size detaylı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri açıklıyor mu? Bunlar çok önemlidir. Hastalığınız hakkında bilgi edinmek, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek sizin hakkınızdır. Şayet hekimle böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz anlamına gelir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Çağımızda telekomünikasyon son derece önemli. Özellikle bebek bekleyen hastalar acil durumda her an doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Acil durumlarda hekiminize eposta vb. telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bir takım tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler doktora gitmeden giderilebilir.

İletişim: Doktorun anlaşılır şekilde anlatması oldukça önemlidir. Bilgi verirken tamamen anlamayacağınız lügat söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken, ne demek istediğini anlayabilmeniz oldukça mühimdir.

Doktorların hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-63

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, şiddetli erkek kısırlığından tekrarlayan düşüklere kadar farklı birçok konuda başarı için yoğun çaba harcar.

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman hekimler tarafından incelenmektedirler.

Psikiyatri : Gerçekçi çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden üretilebilir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji birimi, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde özellikle infertilite takibinde, metabolizmanın hareketinde ciddi role sahip tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeyi ölçümlerinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Bu birimde kanser ile ilgili bilgi veren kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Kalp Hastalıkları : Yeni doğan bebeklerden, en ileri yaşlardaki erişkinlere kadar her türlü kalp hastasına tanı ve tedavi imkanı sağlanmaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer rahatsızlıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi amacıyla cilt alerji testleri yapılır. Uyku durumunda solunum bozuklukları inme gibi sonuçları ile uyku hastalıkları içinde en önemsenmesi gereken hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-18

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Hastalıklar insanları huzursuz eden olaylardır. Moral hastalıkların iyileşmesinde oldukça önemli bir etkendir. Sağlık sorunu yüzünden mutsuz bulunan kimseye hekim pozitif enerji vermeli, hastalığı en kısa zamanda atlatacağına yönelik moral vermelidir. Samimi yaklaşmalı ve hastanın içinde bulunduğu durumu hissederek anlayışlı olmalıdır.

Doktor iyi giyimli olmalıdır: Hekim hastasına saygı göstermeli ve bu yüzden daima iyi giyimli olmalıdır. Kendisine gösterdiği özen onun karşısındakinin iyileşmesinde de göstereceği özenin kanıtıdır.