Fatma Visal Okur (İstanbul Çocuk Onkolojisi) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın detaylı sayfalara pratik yoldan erişebilmesi ve cevap bulabilmesi gayesiyle uzun süren çalışmalar gerçekleştirdik. Fatma Visal Okur (İstanbul Çocuk Onkolojisi) Doktoru Randevu Muayene yazımızı incelerken paylaşılan tavsiyeleri gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Bir daha aradığınızda rahatlıkla sayfalarımıza gelebilmek için sitemizi tarayıcınızın favorilerine eklemenizi tavsiye ederiz.


Doktor Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Fatma Visal Okur (İstanbul Çocuk Onkolojisi) Doktoru Randevu Muayene-67

Hekiminize güvenmek: Doktora güvenle yaklaşmak, doktorun karşısında kendinizi güvenli hissetmeniz , ona sahiden itimat etmeniz çok mühimdir. Doktorun sorununuzla alakalı olarak alacağı kararlar sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Şayet hekiminize güvenmezseniz, hekimin belirttiği tembihlerine uyum göstermekte zorlanırsınız. Faydalı bir yardım almak için ilk koşul hekime itimat duymanızdır.

Hekiminizin alanındaki yeterliliği: Doktorun alanındaki tecrübesini araştırırken bazı konulara özen göstermek fayda sağlar. Tıp biliminde çok kısa sürede yenilikler hayata geçer. Aynı zamanda türlü kollar kendi içinde branşlara bölünürler. O nedenle doktorun sizi muayene edip diğer bir uzmana göndermesi, hekiminizin acemi olduğu anlamına gelmez. Açıklanan olay ekip çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sık sık görülmekte olup doktorunuzun tecrübesizliği değil sizin iyileşmenize verdiği ehemmiyeti vurgular.

Kendisinin tutumu: hekim soru sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle dinliyor? Tedavi sırasında yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Sorununuz hakkında size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Sağlığınız ile ilgili bilgi almak, sebebini öğrenmek, riskleri karşılaştırabilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet doktorunuzla bu iletişimi sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Günümüzde telekomünikasyon son derece önemli. Özellikle hamile bayanlar acil durumda her an doktoruyla görüşmek zorunda kalacaktır. Acil durumlarda hekime cep telefonu gibi iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bir takım küçük şikayetler hekim müdahalesi gerekmeden giderilebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin anlayacağınız dilden anlatması son derece mühimdir. konuşurken sadece tıbbi terimler kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorunuzla diyalog kurarken, söylediklerin anlayabilmeniz oldukça mühimdir.

Hekimlerin uzmanlık alanları

Doktor Randevu Muayene-04

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Psikiyatri : Psikiyatri polikliniğinde, psikiyatrik sorunların tanısı ve tedavisi hakkında güncel, gerçekçi çözümler bilimsel/tıbbi temeller üzerinde üretilmektedir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beynin ve omuriliğin dokunulmazlığı, ileri teknoloji ve nöroradyolojik görüntüleme sistemlerinin mükemmelliği sayesinde kalkmıştır.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, kozmetik ve onarım cerrahisi ile ilgilenir. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kendini algılayışını geliştirir. Onarım cerrahisi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan solunum problemlerinin değerlendirilmesi amacına yönelik solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyurken solunum rahatsızlıkları inme gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları içinde en dikkate alınması gereken rahatsızlıklardan biridir. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Acil Servis : Gündüz hastanede mevcut bölümler tarafından destek gören Acil Servis, gece saatlerinde hastane içinde kendi bölümlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. çalışanları tarafından desteklenir. Diğer servislerde ise nöbette bulunan doktorlar acil servis tarafından çağrıldıkları zaman mümkün olduğunca kısa bir süre içinde acil konsültasyona destek vermektedir. Tıbbi techizatlar ile donatılmış olan acil serviste, yatak başı monitörleri yerleştirilmiş müşahede odası vardır. Hastaların öncelikli gözlemleri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun dışında bir resüssitasyon odası bulunabilir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzmanlığın gerekli olduğu ayrı bir diş hekimliği branşıdır. Çocukların gelişim çağında çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından izlenmelidir. Gelişim sürecindeki çocukların düzgün bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-65

Hekim erişilebilir olmalıdır: Kişi ameliyat olduğu doktora acil durumda erişebileceğini bilmelidir. Doktor mobil söylemekten geri durmamalı, acil durumlarda çağrılara asistanı değil bizzat kendisi cevap vermelidir.

Hekim açıklayıcı olmalıdır: Hekim hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Tüm soruları dinleyip kapsamlı biçimde yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, kaygılarına anlayış göstermelidir. Tedavi sırasında olabilecek komplikasyonlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Hekim yardımsever olmalıdır: Hekim, mesleği gereği yaptığı operasyon ve tedavilerden para kazanmalıdır. Kazanılan para hiçbir zaman astronomik düzeylere ulaşmamalı, maddi durumu zayıf olan kişilere olanaklar dahilinde destek çıkılmalı, gerekmeyen tedavilerden kaçınılmalıdır. Gereken tahlil ve ameliyatlar için sağlık kurumlarından hesaplı fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Hekim yol gösterici olmalıdır: Doktor kendi uzmanlığı haricindeki hastalıklarda da insanlara destek olmalı, uygun hekimlere yönlendirmelidir.

Hekim referans gösterebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı hekimin önceden bu ameliyatı gerçekleştirdiği hastalarla konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, önceden tedavi ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Doktor önceden gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili hastasına istatistikler vermeli, komplikasyon yüzdeleriyle alakalı açıkça açıklama yapmalıdır.

Hekim yenilikleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Yenilikler takip etmek sadece ilerlemiş milletlerdeki bilimsel toplantılara gitmek yoluyla olur. Bilimin getirdiklerinden faydalanmayan hekimler insanlara en güncel tıp yöntemlerini sunamaz.