Feridun Yumrukçal (Erzincan Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene

Sitemizi takip edenlerin derli toplu verilere pratik yoldan göz atabilmesi ve okuyabilmesi amacıyla detaylı araştırmalar oluşturduk. Feridun Yumrukçal (Erzincan Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene makalemizi gözden geçirirken bilgi verilen tavsiyeleri okumayı pas geçmeyin. Bir daha aradığınızda kolaylıkla sayfalarımıza ulaşabilmek için hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyin.


Hekiminizi Belirlerken Önem Verilecek Konular

Feridun Yumrukçal (Erzincan Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene-15

Doktora güvenle yaklaşmak: Hekiminize güvenle bakmak, doktorun yanında güvenli hissedebilmeniz , hekime yürekten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuzun tedavinizle ilgili alacağı hükümler sağlığınıza direkt olarak tesir edecektir. Şayet doktorunuza itimat etmezseniz, doktorun verdiği önerilere uyum göstermekte zorluk çekersiniz. Kaliteli bir hizmet görebilmek konusunda birinci koşul hekiminize güven duyabilmenizdir.

Kendisinin uzmanlık deneyimi: Kendisinin mesleki tecrübesini gözlemlerken bazı noktalara özen göstermek gerekir. Tıp biliminde oldukça hızlı gelişmeler meydana gelir. Aynı zamanda farklı branşlar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına bölünürler. O nedenle hekimin siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana yönlendirmesi, hekimin tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen olay takım çalışması içinde bulunan kliniklerde fazlaca tecrübe edilmekte olup hekimin bilgisizliği değil sağlığınıza gösterdiği özeni belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: doktorunuz soru sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle not ediyor mu? Muayene ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için teşvik ediyor mu? Hastalığınız ile ilgili size kapsamlı bilgi veriyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Sayılanlar oldukça mühimdir. Durumunuz ile alakalı fikir edinmek, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet hekimle bu iletişimi sağlayabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Günümüzde telekomünikasyon son derece vazgeçilmez. Bilhassa bebek bekleyen kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Acil olaylarda doktora eposta vb. telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bazı önemsiz şikayetler uzaktan çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin anlaşılır şekilde konuşması çok mühimdir. Bilgi verirken baştan sona tıbbi kavramlar söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekiminizle konuşurken, anlattıklarını kavrayabilmeniz oldukça mühimdir.

Hekimlerin görevleri

Doktor Randevu Muayene-07

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Nükleer Tıp : En basit tanımıyla nükleer tıp hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımıdır.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizmaların sebep oldukları hastalıkların başında; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gelmektedir. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar incelenerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon : Fizik Tedavi Bölümü’nde nörolojik, ortopedik, pediatrik, geriatrik, jinekolojik, ürojinokolojik ve romotolojik hastalıklarda rehabilitasyon ve tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla, ağrılarının tanısı konulur. Hastanın ağrılarının geçmesini takiben bu ağrıların sebebini yok etmeye yönelik önleyici fizyoterapi hizmeti verilmektedir.

Jinekoloji: İnfertilite (kısırlık) tedavisi, psikolojik danışmanlık hizmetleri, tüp bebek uygulamalarında embriyolarda genetik inceleme (PGT), tekrarlayan düşüklerin tanı ve tedavisi, prenatal (doğum öncesi) tanı ve riskli gebeliklerin takibi gibi alanlarda son derece başarılı uygulamalar yapılmaktadır.

Acil Servis : Mesai saatlerinde hastanede mevcut branşlar tarafından destek gören acil servis, gece boyunca hastane içinde kendi birimlerinde nöbet tutan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. profesyonelleri ile desteklenir. Öteki branşlarda ise nöbetteki uzmanlar acil servisten çağrıldıklarına çok hızlı davranarak acil konsültasyona destek verir. Tıbbi ekipmanlar ile donatılmış olan acil servis içerisinde, yatak başı monitörleri yerleştirilmiş müşahede odası bulunur. Hastaların ilk gözlemleri burada yapılmaktadır. Bunun dışında bir travma odası bulunabilir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocukların diş tedavileri, uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir diş hekimliği branşıdır. Çocuğun gelişme döneminde çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişme sürecindeki çocukların sağlıklı bir çene yapısına sahip olmalarına imkan verecek önlemler alınmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-55

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Hastalıklar insanları mutsuz eden olaylardır. Moral rahatsızlıkların iyileşmesinde oldukça mühim bir faktördür. Sağlık sorunu nedeniyle mutsuz olan kimseye doktoru güler yüzüyle güven aşılamalı, hastalığı kısa sürede iyileştireceğine yönelik moral vermelidir. Samimi davranmalı ve hastanın içinde bulunduğu ruh halini tahmin ederek sevecen olmalıdır.

Doktor yardımsever olmalıdır: Doktor, mesleği gereği gerçekleştirdiği ameliyat ve muayenelerden kazanç sağlamalıdır. Bu miktar hiçbir zaman astronomik rakamlara çıkmamalı, parasal açıdan zayıf olan hastalara mümkün olduğunca destek çıkılmalı, fuzuli tedavilerden kaçınılmalıdır. Gereken tahlil ve ameliyatlar için sağlık kuruluşlarından uygun fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Doktor iyi giyimli olmalıdır: Doktor mesleğine saygı göstermeli ve bu yüzden her zaman iyi giyimli olmalıdır. Kendisine gösterdiği özen onun hastasının iyileşmesinde de göstereceği özenin kanıtıdır.

Hekim deneyimli olmalıdır: Doktorun uygulayacağı yöntemi önceden kaç kişiye uyguladığı, ameliyatı hangi sıklıkla yaptığı çok önemlidir. Doktorunuzun tecrübesini detaylı biçimde araştırmalısınız. Bu araştırmada tereddüdünüz varsa başvuracağınız en önemli kaynak hekimin hizmet verdiği hastanedeki anestezi uzmanlarıdır.