Gökçen Erdoğan Yücer (Ankara Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın pratik konulara pratik yoldan erişebilmesi ve faydalanabilmesi düşüncesiyle detaylı derlemeler hayata geçirdik. Gökçen Erdoğan Yücer (Ankara Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene makalesini okurken bilgi verilen ipuçlarını gözden geçirmeyi unutmayın. Gelecekte aradığınızda kolaylıkla sitemize erişebilmek için bu siteyi favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


Doktorunuzu Seçerken Önem Verilecek Noktalar

Gökçen Erdoğan Yücer (Ankara Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene-19

Doktorunuza güvenle yaklaşmak: Hekiminize güvenmek, onun yanında kendinizi güvende hissetmeniz ve doktorunuza yürekten güven duymanız oldukça mühimdir. Doktorunuzun sağlık probleminizle alakalı alacağı kararlar yaşam kalitenize direkt olarak etki gösterecektir. Olur da hekime güven duymazsanız, onun belirttiği önerilerine uyum göstermekte zorluk çekersiniz. İşe yarar hizmet alabilmeniz konusunda ilk şart ona güven duyabilmenizdir.

Hekimin mesleki tecrübesi: Hekimin mesleki birikimini gözlemlerken bir takım noktalara dikkat etmek şarttır. Tıp biliminde oldukça kısa sürede yenilikler hayata geçer. Buna paralel olarak türlü branşlar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına bölünürler. Bu yüzden doktorun sizi muayene edip başka bir hekime yönlendirmesi, hekimin tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen durum ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık yaşanmakta olup doktorun tecrübesizliği olmamakla birlikte sizin iyi olmanıza verdiği özeni belirtir.

Kendisinin yaklaşımı: hekim soru sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı dikkatle not ediyor mu? Muayene süresince yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Rahatsızlığınız ile alakalı size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri izah ediyor mu? Bunlar çok önemlidir. Durumunuz ile ilgili fikir almak, sebebini öğrenmek, tedavi yollarını öğrenmek en tabi hakkınızdır. Şayet doktorunuzla bu diyaloğu kurabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Çağımızda telekomünikasyon oldukça mühim. Özellikle hamile kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Bu gibi olaylarda doktorunuza eposta vb. iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı önemsiz problemler hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorunuzun anlayacağınız dilden iletişim kurması son derece önemlidir. konuşurken baştan sona tıbbi kavramlar kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekimle diyalog kurarken, açıkladıklarını anlayabilmeniz son derece önemlidir.

Hekimlerin bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-68

Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi : Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde yetişkin kalp koroner bypass ameliyatları yapılmaktadır.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin ve omurilik üzerine bugün bütün girişimler emniyetle uygulanabilir hale gelmiştir.

Enfeksiyon Hastalıkları : Enfeksiyonlar vücudun herhangi bir kısmında kendini gösterebilen, virüsler tarafından ortaya çıkan ve bazıları bulaşıcı olabilen hastalıklardır. ishallerden ciddi hatta ölümcül olabilen sarılıklara kadar enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca takip edilir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocuk dişlerinin tedavileri, uzmanlık gerektiren bir branştır. Çocuğun gelişme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından takip edilmelidir. Gelişme sürecindeki çocukların sağlıklı çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedbirler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-82

Hekim erişilebilir olmalıdır: Hasta ameliyat olduğu hekime acil durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor telefon numarasını söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda telefona asistanı değil kendisi yanıt vermelidir.

Doktor açıklayıcı olmalıdır: Doktor hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini anlaşılır bir dille anlatmalıdır. Tüm soruları takip edip ayrıntılı şekilde cevaplamalıdır. Hasta ile empati kurmalı ve endişelerine hak vermelidir. Tedavi sonrasında oluşabilecek beklenmeyen durumlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Hekim gelişmeleri takip etmelidir: Tıp bilimi akıl almaz bir ivmeyle gelişmektedir. Gelişmeler takip etmek ancak ilerlemiş milletlerdeki etkinliklere katılmak yoluyla olur. Bilimin gereklerinden yararlanmayan hekimler insanlara en yeni tıp metotlarını sunamaz.