Gürhan Çelik (İstanbul Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın pratik yazılara kolayca erişebilmesi ve okuyabilmesi amacıyla uzun süren çalışmalar yaptık. Gürhan Çelik (İstanbul Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene sayfamızı okurken bilgi verilen diğer yazıları gözden geçirmeyi pas geçmeyin. İleride ihtiyaç duyduğunuzda pratik olarak yazılarımıza girebilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyebilirsiniz.


Doktor Belirlerken Özen Gösterilecek Noktalar

Gürhan Çelik (İstanbul Genel Cerrahi) Doktoru Randevu Muayene-14

Doktora güven duymak: Hekiminize güvenle bakmak, onun muayenesinde huzurlu hissedebilmeniz , hekime içten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuzun tedavinizle ilgili belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize direkt olarak etki edecektir. Eğer doktora itimat etmezseniz, hekiminizin size önerilere uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Başarılı bir sağlık yardımı alabilmek konusuyla ilgili ilk koşul hekime güven duyabilmenizdir.

Kendisinin mesleki birikimi: Doktorun mesleki tecrübesini sorgularken bazı konulara önem vermek fayda sağlar. Tıpta son derece kısa sürede ilerlemeler meydana gelir. Aynı zamanda türlü dallar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü doktorun siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana göndermesi, onun bilgisiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen olay takım çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca yaşanmakta olup doktorunuzun yetersizliği değil şifa bulmanıza verdiği özeni vurgular.

Hekiminizin yaklaşımı: doktor şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı dikkatle not alıyor mu? İnceleme ederken ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Rahatsızlığınız ile alakalı size detaylı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Sayılanlar son derece önemlidir. Durumunuz hakkında fikir edinmek, nedenini bilmek, riskleri bilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer hekimle böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi doğru belirlediniz anlamına gelir.

Hekiminize Kolay Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim çok önemli. Özellikle bebek bekleyen bayanlar acil durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi olaylarda doktora mesaj gibi telekomünikasyon gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. kimi mühim olmayan şikayetler doktora gitmeden çözülebilir.

İletişim: Hekimin anlayabileceğini dilden anlatması son derece önemlidir. konuşurken baştan sona anlamayacağınız lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle doktorunuzla diyalog kurarken, konuştuklarını kavrayabilmeniz son derece mühimdir.

Doktorların bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-44

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi ile ilgilenir. Kozmetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kendini algılayışını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Jinekoloji: İnfertilite (kısırlık) tedavisi, psikolojik danışmanlık hizmetleri, tüp bebek uygulamalarında embriyolarda genetik inceleme (PGT), tekrarlayan düşüklerin tanı ve tedavisi, prenatal (doğum öncesi) tanı ve riskli gebeliklerin takibi gibi alanlarda son derece başarılı uygulamalar yapılmaktadır.

Acil Servis : Mesai saatlerinde hastanede bölümler ile destek gören Acil Servis, gece de hastane içinde kendi birimlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. hekimleri tarafından desteklenmektedir. Diğer branşlarda ise nöbetteki uzmanlar acil servise çağrıldıkları zaman çok kısa sürede acil konsültasyona destek vermektedir. Tıbbi ekipmanlar bulunan olan acil serviste, yatak başı ekranları yerleştirilmiş müşahede odası bulunur. Hastaların öncelikli tedavileri burada yapılır. Bunun dışında bir muayene odası bulunmaktadır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocuk dişlerinin tedavileri, uzmanlık gerektiren bir branştır. Çocukların gelişme çağında çene gelişimi, Ortodontist tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişme sürecindeki çocukların sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-00

Doktor erişilebilir olmalıdır: Hasta sağlığını emanet ettiği doktora hayati durumda erişebileceğini bilmelidir. Doktor cep telefonunu vermekten çekinmemeli, acil durumlarda çağrılara asistanı yerine bizzat kendisi yanıt vermelidir.

Hekim açıklayıcı olmalıdır: Doktor hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Tüm soruları takip edip detaylı biçimde cevaplamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı, tasalarına anlayış göstermelidir. Tedavi sonrasında meydana gelebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi vermelidir.