Hakan Bulut (İzmir Ortodonti) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın gerçek bilgilere pratik yoldan erişebilmesi ve anlayabilmesi için özenli araştırmalar hayata geçirdik. Hakan Bulut (İzmir Ortodonti) Doktoru Randevu Muayene makalesini gözden geçirirken bilgi paylaşılan uyarıları gözden geçirmeyi pas geçmeyin. Tekrar aradığınızda kolaylıkla sayfalarımıza ulaşabilmek için sitemizi favorilerinize ekleyin.


Doktorunuzu Belirlerken Önem Verilecek Hususlar

Hakan Bulut (İzmir Ortodonti) Doktoru Randevu Muayene-58

Doktorunuza güvenmek: Hekime güven duymak, onun karşısında kendinizi rahat hissedebilmeniz , hekiminize gerçekten güvenmeniz oldukça önemlidir. Doktorun sağlık probleminizle alakalı olarak alacağı kararlar yaşam kalitenize direkt olarak tesir edecektir. Olur da doktorunuza itimat etmezseniz, doktorun verdiği tembihlerine uyum göstermekte zorlanırsınız. Kaliteli bir muayene hizmeti görmek konusuyla ilgili birinci şart hekiminize güven duymanızdır.

Doktorunuzun alanındaki deneyimi: Hekiminizin uzmanlık yeterliliğini sorgularken bir takım konulara dikkat etmek şarttır. Tıp biliminde çok çabuk yenilikler hayata geçer. Bununla birlikte çeşitli branşlar kendi içinde dallara bölünürler. O nedenle doktorunuzun siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana yönlendirmesi, kendisinin acemi olduğu anlamına gelmez. Bu vaziyet takım çalışması içinde bulunan kliniklerde fazlaca görülmekte olup doktorunuzun tecrübesizliği olmamakla birlikte sizin şifa bulmanıza gösterdiği özeni vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: Hekiminiz soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı özenle not ediyor mu? Muayene ederken yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Sorununuz hakkında size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Hastalığınız hakkında bilgi edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri bilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet hekiminizle böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz demektir.

Hekiminize Kolay Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim son derece mühim. Bilhassa hamile kadınlar ihtiyaç duyduğunda her an doktoruyla konuşmak isteyecektir. Bu gibi durumlarda doktorunuza mesaj gibi telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. kimi mühim olmayan sorunlar uzaktan çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorun anlayacağınız dilden anlatması oldukça önemlidir. açıklama yaparken sadece anlamayacağınız lügat söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekiminizle diyalog kurarken, konuştuklarını anlamanız çok önemli mühimdir.

Doktorların bazı hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-86

Nükleer Tıp : Nükleer tıp merkezlerinde yapılan tanısal tetkikler tiroid, kemik, kalp, böbrek ve diğer birçok organın ve hastalığın sintigrafik görüntülenmesi olup aynı zamanda tiroid hastalıkları başta olmak üzere bazı tumor ve enflamatuar hastalıkların tedaviside yapılmaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu birimde özellikle infertilite takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeyi ölçümlerinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılmaktadır. Burada kanser ile ilgili bilgi sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçümlenir.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Enfeksiyon Hastalıkları : Enfeksiyonlar vücudun her bölgesinde meydana gelebilen, virüsler tarafından ortaya çıkan ve bir kısmı bulaşıcı olabilen hastalıklardır. ishallerden ciddi hatta ölümcül olabilen sarılıklara kadar enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca tedavi edilir.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-85

Doktor güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları huzursuz eden durumlardır. Moral hastalıkların tedavisinde çok mühim bir faktördür. Hastalık nedeniyle stres altında olan hastaya hekim güler yüzüyle güven vermeli, rahatsızlığı en kısa zamanda iyileştireceğine yönelik telkinde bulunmalıdır. Samimi davranmalı, kişinin içinde bulunduğu ruh halini hissederek sevecen olmalıdır.

Hekim açıklayıcı olmalıdır: Doktor hastalığın ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için yaşantısında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Her soruyu dinleyip kapsamlı olarak cevaplamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, kaygılarına anlayış göstermelidir. Tedavi boyunca meydana gelebilecek komplikasyonlar hakkında açıklama yapmalıdır.

Doktor yol gösterici olmalıdır: Doktor kendi dalı haricindeki konularda da hastaya yardımcı olmalı, uygun birimlere yönlendirmelidir.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Doktorun uygulayacağı ameliyatı daha önce kaç kişiye uyguladığı, ameliyatı hangi periyotlarda gerçekleştirdiği çok önemlidir. Doktorun tecrübesini detaylı olarak araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz varsa soracağınız en önemli kişiler hekimin çalıştığı hastanedeki anestezi uzmanlarıdır.