Jale Özgül Demir (İstanbul Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin değerli sayfalara pratik bir şekilde erişebilmesi ve okuyabilmesi amacıyla kapsamlı derlemeler hayata geçirdik. Jale Özgül Demir (İstanbul Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene makalesini incelerken altı çizilen diğer yazıları okumayı unutmayın. Gelecekte aradığınızda kolayca makalelerimize erişebilmek için web sitemizi tarayıcınızın favorilerine eklemenizi tavsiye ederiz.


Hekiminizi Belirlerken Dikkat Edilecek Hususlar

Jale Özgül Demir (İstanbul Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene-53

Doktora güvenmek: Doktorunuza itimat etmek, hekiminizin muayenesinde kendinizi iyi hissedebilmeniz ve hekime yürekten güvenmeniz çok önemlidir. Doktorun sağlık sorununuzla ilgili belirleyeceği hükümler sağlığınıza direkt olarak etki gösterecektir. Olur da hekiminize itimat etmezseniz, hekimin verdiği önerilerine uyum göstermekte problem yaşarsınız. Başarılı tedavi hizmeti görebilmek konusunda ilk koşul doktora güvenmenizdir.

Kendisinin mesleki tecrübesi: Doktorunuzun mesleki tecrübesini araştırırken bir takım konulara özen göstermek gerekir. Tıpta son derece kısa sürede ilerlemeler meydana gelir. Aynı zamanda farklı branşlar kendi içinde alt dallara bölünürler. Belirtilen sebepten ötürü hekimin sizi muayene edip başka bir uzmana göndermesi, doktorunuzun deneyimsiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen durum ekip çalışması içinde bulunan kliniklerde sıklıkla yaşanmakta olup doktorun tecrübesizliği değil sizin şifa bulmanıza verdiği önemi belirtir.

Hekimin yaklaşımı: doktorunuz soru sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not alıyor mu? İnceleme süresince yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Sorununuz ile alakalı size kapsamlı bilgi veriyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Sayılanlar son derece önemlidir. Hastalığınız ile alakalı bilgi edinmek, nedenini öğrenmek, riskleri öğrenmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet hekiminizle bu diyaloğu sağlayabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz demektir.

Hekime Ulaşılabilirlik: Günümüzde telekomünikasyon çok önemli. Özellikle gebe kadınlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi olaylarda hekiminize mobil telefon gibi iletişim gereçleriyle erişebilmelisiniz. kimi küçük problemler uzaktan çözülebilir.

İletişim: Hekiminizin anlayabileceğini bir şekilde iletişim kurması çok mühimdir. açıklama yaparken sadece anlamayacağınız lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorunuzla diyalog kurarken, söylediklerin anlamanız oldukça mühimdir.

Hekimlerin hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-40

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde bilhassa kısırlık takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeyi ölçümlerinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Bu birimde kanser hakkında bilgi sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Enfeksiyon Hastalıkları : Enfeksiyonlar vücudumuzun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen, virüsler tarafından oluşturulan ve bazıları bulaşıcı olabilen hastalıklardır. idrar yolu enfeksiyonundan ciddi hatta ölümcül olabilen tüberküloza kadar enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca tedavi edilebilmektedir.

Göz Merkezi / Göz Hastalıkları: Katarakt ameliyatları hastaların hemen hepsinde damla anestezi ile dikişsiz Fakoemülsifikasyon tekniğiyle yapılmaktadır.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-04

Hekim ulaşılabilir olmalıdır: Kişi sağlığını teslim ettiği hekime hayati durumda erişebileceğini bilmelidir. Hekim telefon numarasını söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda telefona yardımcısı yerine kendisi cevap vermelidir.

Doktor öğretici olmalıdır: Doktor hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için yaşantısında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip kapsamlı biçimde yanıtlamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı ve endişelerine hak vermelidir. Tedavi sırasında olabilecek komplikasyonlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Doktor yardımsever olmalıdır: Hekim, meslek gereği yaptığı ameliyat ve muayenelerden para kazanmalıdır. Kazanılan miktar hiçbir zaman astronomik rakamlara ulaşmamalı, parasal durumu yetersiz olan kişilere imkanla el verdiğince destek çıkılmalı, fuzuli tetkiklerden kaçınılmalıdır. Gerekli tahlil ve ameliyatlar için sağlık kurumlarından uygun fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Hekim bakımlı olmalıdır: Doktor hastasına saygı duymalı ve bu yüzden her zaman iyi giyimli görünmelidir. Üstüne başına gösterdiği özen onun karşısındakinin iyileşmesinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Hekim referans verebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı doktorun daha önce bu ameliyatı yaptığı hastalarla konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, daha önce tedavi ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Doktor daha önce yaptığı operasyonlarla alakalı hastasına rakamlar sunmalı, komplikasyon yüzdeleriyle ilgili açıkça bilgi vermelidir.

Hekim tecrübeli olmalıdır: Doktorun gerçekleştireceği operasyonu önceden kaç hastaya uyguladığı, operasyonu hangi periyotlarda gerçekleştirdiği son derece önemlidir. Hekimin tecrübesini kapsamlı biçimde araştırmalısınız. Bu araştırmada tereddüdünüz olursa soracağınız en önemli kaynak doktorun hizmet verdiği hastanedeki ameliyathane hemşireleridir.