Kerim Jaberi (Kocaeli Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene

Okuyucularımızın geniş kapsamlı yazılara zorluk çekmeden göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirdik. Kerim Jaberi (Kocaeli Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene makalesini gözden geçirirken bilgi paylaşılan ipuçlarını incelemeyi ihmal etmeyin. Gelecekte ihtiyacınız olduğunda kolayca web sitemize erişebilmek için web sitemizi favori listenize ekleyin.


Hekiminizi Seçerken Özen Gösterilecek Noktalar

Kerim Jaberi (Kocaeli Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene-92

Doktorunuza güvenmek: Hekiminize güvenle bakmak, doktorun yanında kendinizi güvende hissetmeniz ve doktorunuza gerçekten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Hekiminizin probleminizle alakalı olarak belirleyeceği kararlar sağlığınıza doğrudan etki edecektir. Eğer doktora güven duymazsanız, onun belirttiği uyarılarına uyum göstermekte zorluk çekersiniz. Düzgün yardım görmek konusuyla ilgili birinci koşul hekiminize güven duyabilmenizdir.

Hekiminizin mesleki tecrübesi: Kendisinin alanındaki tecrübesini araştırırken bazı noktalara özen göstermek şarttır. Tıpta son derece kısa sürede gelişmeler meydana gelir. Buna paralel olarak farklı branşlar kendi içinde alt dallara bölünürler. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip diğer bir uzmana göndermesi, hekimin deneyimsiz olduğu anlamına gelmez. Bu durum ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık görülmekte olup hekiminizin yetersizliği olmamakla birlikte sizin iyileşmenize verdiği önemi vurgular.

Kendisinin yaklaşımı: doktor sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, sorularınızı dikkatle not ediyor mu? Muayene ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız hakkında size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Bunlar çok mühimdir. Sağlığınız ile alakalı fikir edinmek, sebebini bilmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek en doğal hakkınızdır. Eğer hekimle bu diyaloğu oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz anlamına gelir.

Doktora Ulaşabilmek: Günümüzde telekomünikasyon çok vazgeçilmez. Bilhassa gebe bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktoruyla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Bu gibi olaylarda doktorunuza eposta vb. iletişim araçlarıyla erişebilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen sorunlar hekim müdahalesi gerekmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı İletişim: Hekimin kolay anlaşılır bir şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. açıklama yaparken baştan sona tıbbi lügat söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekiminizle diyalog kurarken, ne anlattığını anlamanız oldukça önemlidir.

Doktorların ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-46

Üroloji: Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Bilgisayarlı tomografi : Magnetik rezonans, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların lokalizasyonu hakkında bilgi vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça hassas operasyonlar yapılmakta ve daha önce kalıcı bozuklukla sonuçlanan operasyonlar artık pozitif yönde sonuçlanmaktadır.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları : Poliklinik hizmeti yanı sıra endoskopi dalında da tanı ve tedavi amaçlı tüm gastroenteroloji işlemleri yapılmaktadır.

Dahiliye : Dahiliye birimi pek çok branşa ayrılır. Böbrek hastalığından, karaciğer hastalıklarına tüm sorunların tedavi merkezidir. Bazı alt dallar: Gastroenteroloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Kardiyoloji.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, kozmetik ve onarım cerrahisi ile ilgilenir. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Acil Servis : Gün içinde hastanede tüm branşlar ile destek gören acil servis, gece saatlerinde de hastane içinde kendi birimlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. personeli tarafından desteklenmektedir. Diğer bölümlerde ise nöbetteki hekimler acil servise çağrıldıklarına oldukça kısa bir süre içinde acil konsültasyona cevap vermektedir. Tıbbi ekipmanlar bulunan olan acil servis bünyesinde, yatak başı ekranları olan müşahede odası vardır. Hastaların öncelikli tedavileri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun dışında bir travma odası bulunmaktadır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti tedavisi, uzman yaklaşımı gerektiren bir branştır. Çocuğun büyüme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodontistler tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişme çağında bulunan çocukların sağlıklı ağız yapısına sahip olmalarına imkan verecek tedaviler uygulanmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-16

Doktor erişilebilir olmalıdır: Kişi ameliyat olduğu doktora çok önemli durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Hekim cep telefonunu söylemekten geri durmamalı, acil durumlarda telefona asistanı değil bizzat kendisi yanıt vermelidir.

Hekim öğretici olmalıdır: Hekim problemin kaynağının ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sırasında neler olabileceğini, iyileşmesi için yaşantısında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip ayrıntılı olarak yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı ve endişelerine hak vermelidir. Ameliyat sonrasında olabilecek komplikasyonlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Hekim dürüst olmalıdır: Doktor hastalarına karşı son derece dürüst olmalı ve hastalarından hiçbir gerçeği hiçbir koşulda saklamamalıdır. Ameliyat dışı yöntemlerle iyileşme şansı bulunan kişi ameliyat edilmemeli, ameliyat kesinlikle son çareyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her adımı kazanç beklemeden gerçekleştirmelidir. Yapılacak incelemeler ve operasyon yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerden ek bir kazanç beklememelidir.

Doktor yönlendirici olmalıdır: Hekim kendi branşı dışındaki hastalıklarda da hastaya destek olmalı, uygun birimlere yönlendirmelidir.