Kocaeli Romatem Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi Doktorları Randevu Muayene

Sağlık kuruluşları ile ilgili arama yapanların değerli konulara kolayca göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi amacıyla uzun süren derlemeler gerçekleştirdik. Kocaeli Romatem Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi Doktorları Randevu Muayene bilgilerini okurken paylaşılan ipuçlarını incelemeyi pas geçmeyin. Gelecekte aradığınızda kolaylıkla sayfalarımıza girebilmek için bu siteyi favori listenize ekleyin.


Hekim Seçerken Dikkat Edilecek Konular

Kocaeli Romatem Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi Doktorları Randevu Muayene-12

Doktora güvenle bakmak: Doktora itimat etmek, onun denetiminde rahat hissetmeniz ve hekime sahiden itimat etmeniz çok önemlidir. Hekiminizin sizinle ilgili olarak belirleyeceği kararlar sağlığınıza doğrudan etki edecektir. Eğer ona güvenmezseniz, onun size önerilere uymakta zorlanırsınız. Nitelikli bir muayene hizmeti almak konusuyla ilgili birinci şart hekiminize güvenmenizdir.

Kendisinin mesleki birikimi: Kendisinin mesleki deneyimini sorgularken bir takım konulara önem vermek tavsiye edilir. Tıp biliminde son derece çabuk ilerlemeler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli uzmanlık alanları kendi içinde alt uzmanlık alanlarına bölünürler. O nedenle doktorunuzun sizi muayene edip diğer bir uzmana yönlendirmesi, kendisinin acemi olduğu anlamına gelmez. Bu durum takım çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık tecrübe edilmekte olup doktorunuzun bilgisizliği olmamakla birlikte sizin sağlığınıza gösterdiği önemi vurgular.

Hekimin tutumu: hekim şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi özenle not alıyor mu? Tedavi sırasında ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Sorununuz ile ilgili size kapsamlı bilgi veriyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar oldukça önemlidir. Rahatsızlığınız hakkında bilgi almak, sebebini öğrenmek, riskleri öğrenmek en tabi hakkınızdır. Eğer doktorunuzla bu diyaloğu oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Günümüzde telekomünikasyon çok vazgeçilmez. Özellikle bebek bekleyen kadınlar acil durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Acil olaylarda doktorunuza mesaj gibi iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı mühim olmayan şikayetler hekim müdahalesi gerekmeden çözüme kavuşturulabilir.

İletişim: Doktorun anlayabileceğini dilden anlatması son derece önemlidir. açıklama yaparken tamamen tıbbi lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekiminizle diyalog kurarken, açıkladıklarını anlamanız oldukça önemlidir.

Hekimlerin hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-25

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, şiddetli erkek kısırlığından tekrarlayan düşüklere kadar farklı birçok konuda başarı için yoğun çaba harcar.

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman doktorlar tarafından incelenmektedirler.

Kan Hastalıkları : Hematolojik kanserlerin de tedavi edilebilme oranı hızla artmaktadır.

Nükleer Tıp : Nükleer tıp merkezlerinde yapılan tanısal tetkikler tiroid, kemik, kalp, böbrek ve diğer birçok organın ve hastalığın sintigrafik görüntülenmesi olup aynı zamanda tiroid hastalıkları başta olmak üzere bazı tumor ve enflamatuar hastalıkların tedaviside yapılmaktadır.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizmaların sebep oldukları hastalıkların başında; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gelmektedir. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar analiz edilerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon : Fizik Tedavi Bölümü’nde nörolojik, ortopedik, pediatrik, geriatrik, jinekolojik, ürojinokolojik ve romotolojik hastalıklarda rehabilitasyon ve tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla, ağrılarının oluşum nedeni saptanır. Hastanın şikayetlerinin azalmasını takiben bu şikayetlerin sebebini ortadan kaldırmaya yönelik önleyici fizyoterapi hizmeti verilmektedir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer hastalıklarının kesin tanısına imkan veren bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının tanısı amacına yönelik cilt alerji testleri yapılmaktadır. Uykuda solunum rahatsızlıkları yetmezliği gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en önemsenmesi gereken rahatsızlıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu sıklıkla görülenidir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzmanlık gerektiren bir diş hekimliği dalıdır. Çocukların büyüme çağında iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Büyüme çağındaki çocukların sağlıklı bir diş yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedbirler alınmalıdır.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-97

Doktor öğretici olmalıdır: Hekim problemin kaynağının ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sırasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Tüm soruları dinleyip ayrıntılı biçimde cevaplamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, endişelerine anlayış göstermelidir. Ameliyat boyunca olabilecek komplikasyonlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Hekim yol gösterici olmalıdır: Doktor kendi uzmanlığı haricindeki hastalıklarda da hastaya yol gösterici olmalı, uygun uzmanlara yönlendirmelidir.