Levent Korkmaz (Trabzon Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin doğru yazılara pratik yoldan göz atabilmesi ve faydalanabilmesi düşüncesiyle kapsamlı araştırmalar hayata geçirdik. Levent Korkmaz (Trabzon Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene yazımızı okurken bilgi paylaşılan ipuçlarını okumayı atlamayın. Tekrar ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla sayfalarımıza ulaşabilmek için hastane.uzman.org’u favorilerinize ekleyin.


Hekiminizi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Levent Korkmaz (Trabzon Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene-40

Hekiminize güven duymak: Hekiminize güvenle yaklaşmak, onun karşısında kendinizi güvenli hissetmeniz ve hekiminize içten güvenmeniz gerçekten mühimdir. Hekiminizin sağlık probleminizle ilgili alacağı hükümler yaşam kalitenize doğrudan tesir edecektir. Şayet doktora itimat etmezseniz, doktorunuzun size tavsiyelerine uyum göstermekte problem yaşarsınız. Başarılı bir hizmet görmek konusuyla ilgili ilk koşul hekime itimat duymanızdır.

Hekimin mesleki tecrübesi: Hekimin alanındaki tecrübesini sorgularken bir takım noktalara dikkat etmek fayda sağlar. Tıpta son derece hızlı yenilikler meydana gelir. Aynı zamanda türlü branşlar kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü doktorunuzun sizi muayene edip başka bir doktora yönlendirmesi, onun kötü olduğunu göstermez. Bu vaziyet ekip çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sıklıkla görülmekte olup hekimin tecrübesizliği değil sizin iyi olmanıza gösterdiği önemi belirtir.

Hekiminizin tutumu: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı özenle not ediyor mu? İnceleme süresince yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Sorununuz ile ilgili size kapsamlı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Sayılanlar çok mühimdir. Hastalığınız ile ilgili fikir almak, nedenini öğrenmek, riskleri değerlendirmek sizin hakkınızdır. Şayet doktorunuzla böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi doğru belirlediniz anlamına gelir.

Hekime Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim oldukça mühim. Bilhassa bebek bekleyen bayanlar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi olaylarda doktora email gibi iletişim gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bazı önemsiz problemler muayeneye gitmeden çözülebilir.

Diyalog: Doktorun anlayabileceğini şekilde iletişim kurması oldukça mühimdir. konuşurken tamamen tıbbi kavramlar söylemesi kafanızı karıştıracaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, söylediklerin anlamanız son derece önemlidir.

Doktorların bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-89

Psikiyatri : Gerçekçi çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden üretilebilir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Kan Hastalıkları : Hematolojik kanserlerin de tedavi edilebilme oranı hızla artmaktadır.

Nükleer Tıp : Nükleer tıp merkezlerinde yapılan tanısal tetkikler tiroid, kemik, kalp, böbrek ve diğer birçok organın ve hastalığın sintigrafik görüntülenmesi olup aynı zamanda tiroid hastalıkları başta olmak üzere bazı tumor ve enflamatuar hastalıkların tedaviside yapılmaktadır.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizma adı verilen, birçoğu ancak mikroskopta görülebilen küçük canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar analiz edilerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon : Fizik Tedavi Bölümü’nde nörolojik, ortopedik, pediatrik, geriatrik, jinekolojik, ürojinokolojik ve romotolojik hastalıklarda rehabilitasyon ve tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla, ağrılarının oluşum nedeni saptanır. Hastanın şikayetlerinin azalmasını takiben bu ağrıların sebebini yok etmeye yönelik önleyici fizyoterapi hizmeti verilmektedir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer rahatsızlıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi amacına yönelik cilt alerji testleri yapılmaktadır. Uyurken solunum problemleri hipertansiyon gibi sonuçları ile uyku hastalıkları içinde en önemsenmesi gereken hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-67

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları huzursuz eden olaylardır. Güven hastalıkların tedavisinde çok önemli bir etkendir. Hastalık yüzünden huzursuz olan hastaya doktor pozitif enerji vermeli, rahatsızlığı kısa sürede atlatacağına yönelik moral vermelidir. İçten yaklaşmalı, hastanın içinde bulunduğu durumu anlayarak sevecen davranmalıdır.

Hekim iyi giyimli olmalıdır: Hekim hastasına saygılı olmalı ve bu yüzden her zaman bakımlı görünmelidir. Kendisine gösterdiği önem onun karşısındakinin tedavisinde de göstereceği özenin kanıtıdır.

Hekim referans verebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı doktorun daha önce bu ameliyatı gerçekleştirdiği kişilerle konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Doktor daha önce yaptığı ameliyatlarla ilgili hastasına istatistikler vermeli, komplikasyon yüzdeleriyle alakalı açıkça bilgi vermelidir.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği yöntemi daha önce kaç hastaya uyguladığı, tedaviyi hangi sıklıkla gerçekleştirdiği çok mühimdir. Hekiminizin tecrübesini ayrıntılı olarak araştırmalısınız. Bu konuda şüpheleriniz varsa soracağınız yegane kaynak hekimin çalıştığı sağlık kuruluşundaki ameliyathane hemşireleridir.

Hekim gelişmeleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi akıl almaz bir ivmeyle gelişmektedir. Gelişmeler takip etmek yalnızca ilerlemiş ülkelerdeki bilimsel toplantılara katılmak yoluyla olur. Teknolojinin gereklerinden yararlanmayan hekimler insanlara en gelişmiş tıp yöntemlerini ulaştıramaz.