M.Sadık Bilgen (Bursa Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin düzenlenmiş sayfalara pratik bir şekilde ulaşabilmesi ve okuyabilmesi gayesiyle kapsamlı derlemeler yaptık. M.Sadık Bilgen (Bursa Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene sayfasını okurken paylaşılan uyarıları incelemeyi unutmayın. Bir daha aradığınızda rahatlıkla sitemize girebilmek için bu siteyi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Hekiminizi Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

M.Sadık Bilgen (Bursa Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene-23

Hekime güvenle yaklaşmak: Hekime güvenle bakmak, doktorun denetiminde kendinizi rahat hissetmeniz ve hekime samimi olarak güvenmeniz çok önemlidir. Hekiminizin sorununuzla alakalı olarak vereceği hükümler sağlığınıza doğrudan etki edecektir. Eğer doktorunuza itimat etmezseniz, hekimin size uyarılarına uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Başarılı destek almak konusuyla ilgili ilk şart hekime güvenmenizdir.

Hekimin alanındaki birikimi: Hekiminizin uzmanlık birikimini sorgularken bazı noktalara dikkat etmek şarttır. Tıp biliminde son derece kısa sürede yenilikler hayata geçer. Buna paralel olarak türlü uzmanlık alanları kendi içinde kollara bölünürler. O nedenle doktorun sizi muayene edip başka bir doktora yönlendirmesi, onun acemi olduğu anlamına gelmez. Belirtilen vaziyet ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık tecrübe edilmekte olup doktorunuzun bilgisizliği değil sizin sağlığınıza verdiği önemi belirtir.

Doktorunuzun tutumu: Hekiminiz sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not alıyor mu? Tedavi ederken yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Durumunuz hakkında size detaylı bilgi veriyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar çok mühimdir. Hastalığınız hakkında bilgi almak, sebebini öğrenmek, riskleri değerlendirmek en tabi hakkınızdır. Eğer hekiminizle böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Hekiminize Kolay Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim çok önemli. Bilhassa hamile bayanlar acil durumda her an doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda doktora mobil telefon gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bir takım küçük sorunlar muayeneye gitmeden çözülebilir.

Diyalog: Hekimin anlaşılır bir şekilde iletişim kurması çok önemlidir. konuşurken baştan sona tıbbi terimler kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, söylediklerin anlamanız son derece önemlidir.

Doktorların görevleri

Doktor Randevu Muayene-25

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Günümüzde ağrı 2 grupta ele alınmaktadır. Birincisi; çeşitli hastalıkların habercisi olan akut ağrıdır. Akut ağrı hastalık habercisidir. Pek çok zaman vücutta bulunan doku hasarının habercisidir. Akut ağrı vücudumuzun alarm sisteminin önemli bir bileşenidir.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde özellikle infertilite takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Bu birimde kanser ile ilgili bilgi veren kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beynin ve omuriliğin dokunulmazlığı, ileri teknoloji ve nöroradyolojik görüntüleme sistemlerinin mükemmelliği sayesinde kalkmıştır.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Enfeksiyon Hastalıkları : Enfeksiyonlar vücudun her kısmında meydana gelebilen, parazitler tarafından oluşturulan ve bir kısmı sirayet edebilen hastalıklardır. idrar yolu enfeksiyonundan ciddi hatta ölümcül olabilen tüberküloza kadar enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından takip edilebilmektedir.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-57

Doktor pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları huzursuz eden olaylardır. Moral rahatsızlıkların tedavisinde çok mühim bir faktördür. Hastalık nedeniyle stres altında bulunan hastaya hekim pozitif enerji vermeli, hastalığı kısa sürede iyileştireceğine yönelik moral vermelidir. İçten davranmalı ve kişinin içinde bulunduğu psikolojiyi hissederek anlayışlı davranmalıdır.

Hekim güvenilir olmalıdır: Doktor hastasına karşı her konuda dürüst olmalı ve hastalarından hiçbir gerçeği katiyen saklamamalıdır. Ameliyat dışı tedavilerle tedavi ihtimali bulunan hasta ameliyata alınmamalı, ameliyat mutlak gerekliyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her adımı ek bir kazanç beklentisi olmadan gerçekleştirmelidir. Uygulanacak incelemeler ve ameliyat yapılırken kullanılacak materyallerden ek bir kazanç beklentisinde olmamalıdır.

Doktor deneyimli olmalıdır: Doktorun uygulayacağı operasyonu önceden kaç hastaya uyguladığı, ameliyatı hangi periyotlarda gerçekleştirdiği çok önemlidir. Doktorun tecrübesini kapsamlı biçimde araştırmalısınız. Bu konuda şüpheleriniz olursa soracağınız yegane kişiler hekimin çalıştığı sağlık kuruluşundaki ameliyathane hemşireleridir.