Makbule Gin (Çanakkale Göğüs Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin derli toplu konulara zorluk çekmeden göz atabilmesi ve faydalanabilmesi için derlemeler hayata geçirdik. Makbule Gin (Çanakkale Göğüs Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene makalemizi gözden geçirirken paylaşılan tavsiyeleri gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Tekrar ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla yazılarımıza erişebilmek için bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyebilirsiniz.


Hekiminizi Belirlerken Önem Verilecek Konular

Makbule Gin (Çanakkale Göğüs Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene-58

Doktora güvenle bakmak: Doktora güvenle yaklaşmak, hekiminizin denetiminde güvende hissetmeniz ve hekime yürekten güvenmeniz gerçekten önemlidir. Hekimin hastalığınızla alakalı alacağı hükümler sağlığınıza doğrudan tesir gösterecektir. Şayet hekiminize güvenmezseniz, hekiminizin size önerilere uyum göstermekte problem yaşarsınız. Faydalı sağlık yardımı almak için birinci koşul hekiminize güvenmenizdir.

Doktorunuzun alanındaki tecrübesi: Doktorunuzun uzmanlık yeterliliğini sorgularken bazı noktalara önem vermek tavsiye edilir. Tıpta oldukça kısa sürede gelişmeler hayata geçer. Bununla birlikte farklı kollar kendi içinde alt kollara ayrılırlar. O nedenle doktorunuzun siziherhangi bir sebeple diğer bir uzmana göndermesi, hekiminizin tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Açıklanan vaziyet takım çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık yaşanmakta olup doktorun deneyimsizliği değil sizin sağlığınıza gösterdiği önemi vurgular.

Kendisinin yaklaşımı: doktorunuz soru sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not alıyor mu? Muayene ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Sorununuz ile alakalı size kapsamlı bilgi veriyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Sağlığınız ile ilgili bilgi almak, nedenini öğrenmek, tedavi yollarını öğrenmek sizin hakkınızdır. Eğer hekimle böyle bir diyaloğu sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru belirlediniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim oldukça vazgeçilmez. Bilhassa bebek bekleyen hastalar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi olaylarda doktora email gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi mühim olmayan şikayetler uzaktan çözülebilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorun anlaşılır şekilde anlatması oldukça önemlidir. konuşurken tamamen anlamayacağınız lügat söylemesi kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekimle diyalog kurarken, söylediklerin anlayabilmeniz son derece mühimdir.

Doktorların uzmanlık alanları

Doktor Randevu Muayene-65

Mikrobiyoloji : Mikroorganizmaların pek çoğu, insanda hastalıklara neden olmaktadır. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar incelenerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin Cerrahisi tıpta çok süratle gelişen bölümlerden biridir.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon : Fizik Tedavi Bölümü’nde nörolojik, ortopedik, pediatrik, geriatrik, jinekolojik, ürojinokolojik ve romotolojik hastalıklarda rehabilitasyon ve tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla, ağrılarının tedavisi yapılır. Hastanın şikayetlerinin azalmasını takiben bu şikayetlerin sebebini yok etmeye yönelik önleyici fizyoterapi hizmeti verilmektedir.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-94

Hekim güvenilir olmalıdır: Hekim hastasına karşı her konuda dürüst olmalı ve hastalarından gerçekleri hiçbir koşulda saklamamalıdır. Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi ihtimali bulunan kişi ameliyata alınmamalı, operasyon mutlak son çareyse tercih edilmelidir. Hekim tedavideki her adımı ek bir kazanç beklentisi olmadan yapmalıdır. Uygulanacak incelemeler ve ameliyat sırasında ihtiyaç duyulacak malzemelerden ek bir kazanç beklentisinde olmamalıdır.

Doktor bakımlı olmalıdır: Hekim hastasına saygı duymalı ve bu yüzden her zaman bakımlı olmalıdır. Üstüne başına gösterdiği önem onun hastasının tedavisinde de göstereceği özenin göstergesidir.