Mehmet Güdük (İstanbul Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene

Sitemizi ziyaret edenlerin gerçek bilgilere kolayca ulaşabilmesi ve inceleyebilmesi için derlemeler yaptık. Mehmet Güdük (İstanbul Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene makalemizi gözden geçirirken bilgi paylaşılan tavsiyeleri incelemeyi ihmal etmeyin. Daha sonra aradığınızda kolaylıkla sayfalarımıza gelebilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Hekim Belirlerken Özen Gösterilecek Konular

Mehmet Güdük (İstanbul Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene-63

Doktora itimat etmek: Doktora itimat etmek, onun karşısında kendinizi rahat hissedebilmeniz , ona içten güven duymanız gerçekten önemlidir. Onun rahatsızlığınızla alakalı vereceği kararlar sağlığınıza direkt olarak etki gösterecektir. Olur da hekime itimat etmezseniz, doktorunuzun verdiği tavsiyelerine uymakta problem yaşarsınız. Nitelikli sağlık hizmeti alabilmek konusuyla ilgili en önde gelen şart hekiminize güvenmenizdir.

Doktorun mesleki deneyimi: Doktorunuzun alanındaki deneyimini sorgularken bazı noktalara özen göstermek tavsiye edilir. Tıp biliminde çok hızlı yenilikler meydana gelir. Buna paralel olarak çeşitli branşlar kendi içinde alt kollara bölünürler. Bu yüzden doktorun sizi muayene edip diğer bir hekime göndermesi, hekiminizin kötü olduğunu göstermez. Bu olay ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca görülmekte olup hekimin tecrübesizliği olmamakla birlikte şifa bulmanıza verdiği ehemmiyeti vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: Hekiminiz sorununuzu sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not ediyor mu? İnceleme sırasında yeterince ilgili mi? Soru sormaya cesaretlendiriyor mu? Durumunuz ile alakalı size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Alternatifleri izah ediyor mu? Bunlar son derece mühimdir. Hastalığınız hakkında bilgi edinmek, sebebini bilmek, riskleri değerlendirmek en tabi hakkınızdır. Eğer doktorunuzla bu iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz demektir.

Doktorunuza Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim son derece önemli. Bilhassa hamile bayanlar ihtiyaç duyduğunda her an doktoruyla görüşmek zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda hekime cep telefonu gibi telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bir takım tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler muayeneye gitmeden çözülebilir.

İletişim: Doktorun anlayabileceğini bir şekilde anlatması son derece mühimdir. konuşurken tamamen tıbbi lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekiminizle konuşurken, açıkladıklarını kavrayabilmeniz son derece önemlidir.

Hekimlerin uzmanlık alanları

Doktor Randevu Muayene-57

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Kan Hastalıkları : Hematoloji, son yıllarda çok önemli gelişmelerin kat edildiği, hastalıklarda tedavi seçeneklerinin arttığı, klinik çalışmaların en çok yapıldığı alanlardan biridir.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde özellikle kısırlık takibinde, metabolizmanın hareketinde ciddi role sahip tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılmaktadır. Bu bölümde kanser ile ilgili bilgi sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Özellikle kanserde erken teşhis hayati önem taşır. Standart bir check up’ta olması gereken testlerden bazıları; sedimentasyon, hepatit testi, akciğer grafisi.

Mamografi : Meme hastalıkları yüzünden birime başvuran her hastaya özgü tanı ve tedavi planı hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, bazı akciğer hastalıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan solunum problemlerinin tanısı için ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılır. Uyku durumunda solunum problemleri serebrovasküler gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en önemsenmesi gereken rahatsızlıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu en sık görülenidir.

Acil Servis : Gün içinde hastanede mevcut bölümler tarafından destek gören Acil Servis, gece saatlerinde de hastane içinde kendi birimlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. profesyonelleri ile desteklenir. Diğer bölümlerde ise nöbette bulunan hekimler acil servisten çağrıldıklarına çok kısa sürede acil konsültasyona cevap verir. Tıbbi ekipmanlar ile donatılmış olan acil servis bünyesinde, yatak başı monitörleri yerleştirilmiş müşahede odası vardır. Hastaların ilk gözlemleri bu bölümde yapılmaktadır. Bunun haricinde bir resüssitasyon odası bulunur.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti tedavisi, uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir diş hekimliği branşıdır. Çocuğun gelişme sürecinde çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-52

Doktor açıklayıcı olmalıdır: Hekim hastalığın ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için yaşamında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Her soruyu dinleyip ayrıntılı olarak yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, kaygılarına hak vermelidir. Tedavi sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi vermelidir.

Hekim güvenilir olmalıdır: Hekim hastasına karşı her konuda dürüst olmalı, onlardan hiçbir gerçeği hiçbir koşulda gizlememelidir. Ameliyatsız tedavilerle iyileşme şansı olan hasta ameliyata alınmamalı, operasyon kesinlikle son çareyse yapılmalıdır. Hekim tedavideki her aşamayı maddi fayda beklemeden gerçekleştirmelidir. Yapılacak incelemeler ve ameliyat sırasında kullanılacak malzemelerden maddi fayda beklentisinde olmamalıdır.

Hekim yardımsever olmalıdır: Doktor, mesleği gereği gerçekleştirdiği operasyon ve tedavilerden para kazanmalıdır. Bu para asla anormal düzeylere ulaşmamalı, parasal açıdan yetersiz olan hastalara mümkün olduğunca yardımcı olunmalı, gereksiz tahlillerden uzak durmalıdır. Gerekli tahlil ve ameliyatlar için sağlık kurumlarından hesaplı fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Hekim tecrübeli olmalıdır: Doktorun uygulayacağı operasyonu önceden kaç hastaya uyguladığı, operasyonu hangi sıklıkla yaptığı çok önemlidir. Doktorun tecrübesini kapsamlı biçimde araştırmalısınız. Bu araştırmada şüpheleriniz olursa başvuracağınız yegane kaynak doktorun hizmet verdiği hastanedeki ameliyathane çalışanlarıdır.