Mehmet İlter (İstanbul Çocuk Sağlığı Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene

Sağlık kurumları konularında bilgi arayanların detaylı konulara en kısa yoldan göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi düşüncesiyle uzun süren çalışmalar oluşturduk. Mehmet İlter (İstanbul Çocuk Sağlığı Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene yazısını okurken paylaşılan diğer yazıları incelemeyi unutmayın. Bir daha aradığınızda pratik olarak sayfalarımıza erişebilmek için web sitemizi favori listenize ekleyin.


Doktorunuzu Belirlerken Dikkat Edilecek Noktalar

Mehmet İlter (İstanbul Çocuk Sağlığı Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene-69

Hekiminize güvenle yaklaşmak: Hekime güvenmek, doktorunuzun denetiminde kendinizi huzurlu hissetmeniz , hekiminize samimi olarak güven duymanız oldukça önemlidir. Doktorun tedavinizle alakalı alacağı hükümler yaşam kalitenize direkt olarak tesir edecektir. Olur da hekiminize itimat etmezseniz, hekiminizin size uyarılarına uymakta zorlanırsınız. Düzgün sağlık hizmeti alabilmek için ilk şart hekime güvenmenizdir.

Hekiminizin alanındaki deneyimi: Doktorun alanındaki tecrübesini araştırırken bazı noktalara önem vermek fayda sağlar. Tıp biliminde oldukça kısa sürede gelişmeler meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli kollar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü hekimin siziherhangi bir sebeple başka bir doktora göndermesi, onun tecrübesiz olduğunu göstermez. Belirtilen durum ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca yaşanmakta olup hekimin yetersizliği olmamakla birlikte sizin sağlığınıza verdiği özeni belirtir.

Doktorun tutumu: hekim sorununuzu sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not ediyor mu? Muayene ederken yeterince ilgileniyor mu? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Hastalığınız ile alakalı size detaylı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri anlatıyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Durumunuz hakkında fikir almak, sebebini bilmek, riskleri değerlendirmek sizin hakkınızdır. Eğer doktorla böyle bir diyaloğu sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim oldukça önemli. Bilhassa bebek bekleyen hastalar acil durumda hemen doktorla konuşmak zorunda kalacaktır. Bu gibi olaylarda hekime mesaj vb. telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen şikayetler hekim müdahalesi gerekmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Hekimin kolay anlaşılır bir şekilde iletişim kurması çok mühimdir. Bilgi verirken sadece anlamayacağınız lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekiminizle diyalog kurarken, açıkladıklarını anlamanız çok önemli önemlidir.

Doktorların ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-15

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman hekimler tarafından incelenmektedirler.

Kan Hastalıkları : Hematolojik hastalıkların büyük bir bölümü, tedavisi hayati önem taşıyan hastalıklardır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji birimi, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tedavisine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi için ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyurken solunum rahatsızlıkları yetmezliği gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en dikkate alınması gereken rahatsızlıklardan biridir. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-48

Doktor yardımsever olmalıdır: Doktor, meslek gereği yaptığı operasyon ve muayenelerden kazanç sağlamalıdır. Kazanılan para asla anormal düzeylere çıkmamalı, maddi durumu zayıf olan kişilere mümkün olduğunca destek çıkılmalı, fuzuli tedavilerden uzak durmalıdır. Gereken tetkik ve operasyonlar için sağlık kuruluşlarından uygun fiyat avantajları sağlanmalıdır.