Mehmet Selçuk Özbek (Eskişehir Endodonti) Doktoru Randevu Muayene

Okuyucularımızın doğru verilere pratik yoldan erişebilmesi ve okuyabilmesi amacıyla çalışmalar yaptık. Mehmet Selçuk Özbek (Eskişehir Endodonti) Doktoru Randevu Muayene yazımızı okurken altı çizilen diğer yazıları incelemeyi ihmal etmeyin. İleride ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla sayfalarımıza girebilmek için sitemizi favori listenize ekleyin.


Hekim Seçerken Özen Gösterilecek Noktalar

Mehmet Selçuk Özbek (Eskişehir Endodonti) Doktoru Randevu Muayene-22

Doktorunuza güvenle yaklaşmak: Doktora güvenle yaklaşmak, hekimin muayenesinde kendinizi iyi hissetmeniz ve doktora yürekten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Doktorun sizinle alakalı belirleyeceği hükümler yaşam kalitenize doğrudan tesir gösterecektir. Olur da doktora güven duymazsanız, kendisinin belirttiği uyarılarına uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Başarılı sağlık hizmeti alabilmeniz için birinci koşul doktorunuza güven duymanızdır.

Hekimin mesleki birikimi: Kendisinin mesleki yeterliliğini gözlemlerken bir takım noktalara önem vermek gerekir. Tıp biliminde çok çabuk yenilikler meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli kollar kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. O nedenle hekimin siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime göndermesi, hekimin tecrübesiz olduğunu göstermez. Açıklanan durum takım çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık tecrübe edilmekte olup hekimin bilgisizliği değil sizin sağlığınıza gösterdiği özeni belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: doktorunuz soru sormaya özen gösteriyor mu, sorularınızı özenle dinliyor? Tedavi sırasında yeterince ilgileniyor mu? Soru sormaya ön ayak oluyor mu? Sorununuz hakkında size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Sayılanlar çok mühimdir. Durumunuz hakkında fikir edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri bilmek en doğal hakkınızdır. Şayet hekiminizle böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz demektir.

Hekime Ulaşılabilirlik: Günümüzde telekomünikasyon çok vazgeçilmez. Bilhassa gebe bayanlar acil durumda hemen doktorla konuşmak zorunda kalacaktır. Bu gibi olaylarda doktorunuza telefon gibi iletişim gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen şikayetler uzaktan çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun anlayacağınız dilden anlatması son derece önemlidir. konuşurken tamamen tıbbi lügat kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekiminizle konuşurken, anlattıklarını anlamanız son derece önemlidir.

Doktorların bazı hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-49

Sinir Sistemi Hastalıkları : Nörologlar, diğer uzmanlık dallarına da sık olarak konsültasyon hizmeti vermektedir.

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Ağrı iki grupta incelenmektedir. İlki; çeşitli rahatsızlıkların işaretçisi olarak karşımıza çıkan akut ağrıdır. Akut ağrı hastalığın belirtisidir. Pek çok kez vücutta var olan bir doku tahribatının belirtisidir. Akut ağrı vücudumuzun alarm mekanizmasının önemli bir bileşenidir.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Mamografi : Meme hastalıkları yüzünden birime başvuran her hastaya özgü tanı ve tedavi planı hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti tedavisi, uzmanlığın gerekli olduğu ayrı bir branştır. Çocukların gelişim sürecinde çene gelişimi, Ortodontistler tarafından izlenmelidir. Gelişme çağında bulunan çocukların sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedaviler uygulanmalıdır.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-60

Doktor güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları insanları mutsuz eden olaylardır. Güven hastalıkların tedavisinde çok önemli bir etkendir. Hastalık yüzünden huzursuz bulunan hastaya doktor pozitif enerji vermeli, hastalığı en kısa zamanda iyileştireceğine dair telkinde bulunmalıdır. Samimi davranmalı, kişinin içinde bulunduğu durumu anlayarak sevecen olmalıdır.

Doktor ulaşılabilir olmalıdır: Kişi canını emanet ettiği hekime çok önemli durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor telefon numarasını söylemekten geri durmamalı, acil durumlarda telefona asistanı değil kendisi yanıt vermelidir.

Hekim güvenilir olmalıdır: Doktor hastalarına karşı her konuda açık olmalı ve hastalarından hiçbir gerçeği hiçbir koşulda gizlememelidir. Ameliyatsız metotlarla tedavi şansı bulunan kişi ameliyata alınmamalı, operasyon mutlak son çareyse yapılmalıdır. Hekim tedavideki her aşamayı kazanç beklentisi olmadan yapmalıdır. Yapılacak tetkikler ve operasyon sırasında kullanılacak materyallerden kazanç beklememelidir.

Hekim yardımcı olmalıdır: Doktor, mesleği gereği yaptığı operasyon ve tedavilerden kazanç sağlamalıdır. Kazanılan miktar asla anormal düzeylere ulaşmamalı, parasal açıdan yetersiz olan kişilere mümkün olduğunca yardım edilmeli, gerekmeyen tahlillerden uzak durmalıdır. Gerekli tetkik ve ameliyatlar için sağlık kurumlarından uygun fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Doktor yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi dalı haricindeki hastalıklarda da insanlara destek olmalı, doğru tedavi seçeneklerine yönlendirmelidir.

Doktor deneyimli olmalıdır: Hekimin uygulayacağı operasyonu önceden kaç hastaya uyguladığı, ameliyatı hangi sıklıkla gerçekleştirdiği son derece mühimdir. Doktorun tecrübesini ayrıntılı biçimde sorgulamalısınız. Bu konuda tereddüdünüz varsa soracağınız en önemli kişiler hekimin hizmet verdiği sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.