Muğla Pedagog Randevu Alma

Değerli ziyaretçilerimizin kaliteli sayfalara zorluk çekmeden erişebilmesi ve yanıt bulabilmesi için kapsamlı çalışmalar hayata geçirdik. Muğla Pedagog Randevu Alma makalemizi okurken bilgi paylaşılan ipuçlarını gözden geçirmeyi pas geçmeyin. İleride ihtiyaç duyduğunuzda kolayca sitemize girebilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favorilerinize ekleyin.


Doktor Belirlerken Dikkat Edilecek Konular

Muğla Pedagog Randevu Alma-15

Hekiminize güven duymak: Hekiminize güvenle yaklaşmak, onun yanında kendinizi güvende hissetmeniz ve doktorunuza samimi olarak güven duymanız oldukça mühimdir. Hekiminizin rahatsızlığınızla ilgili vereceği hükümler sağlığınıza direkt olarak tesir edecektir. Şayet ona itimat etmezseniz, kendisinin size önerilerine uymakta sorun yaşarsınız. Düzgün sağlık hizmeti görmek için ilk koşul doktora güvenmenizdir.

Hekiminizin alanındaki deneyimi: Hekiminizin alanındaki birikimini sorgularken bir takım noktalara önem vermek tavsiye edilir. Tıpta son derece çabuk gelişmeler meydana gelir. Buna paralel olarak çeşitli branşlar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Bu yüzden doktorun sizi muayene edip diğer bir hekime yönlendirmesi, onun deneyimsiz olduğu anlamına gelmez. Açıklanan olay ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla yaşanmakta olup doktorun yetersizliği değil sizin şifa bulmanıza verdiği özeni belirtir.

Doktorunuzun tutumu: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı dikkatle dinliyor? Tedavi süresince yeterince ilgileniyor mu? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız ile ilgili size detaylı bilgi veriyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Bunlar son derece mühimdir. Rahatsızlığınız hakkında fikir edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri öğrenmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet doktorunuzla böyle bir diyaloğu oluşturabiliyorsanız, hekiminizi doğru belirlediniz anlamına gelir.

Hekiminize Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim çok vazgeçilmez. Özellikle hamile hastalar acil durumda her an doktoruyla görüşmek zorunda kalacaktır. Benzer olaylarda hekime eposta vb. iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi küçük problemler muayeneye gitmeden çözülebilir.

İletişim: Doktorun kolay anlaşılır dilden konuşması çok önemlidir. konuşurken baştan sona anlamayacağınız lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle hekimle konuşurken, ne demek istediğini kavrayabilmeniz çok önemli önemlidir.

Hekimlerin ilgi alanları

Muğla Pedagog Randevu Alma-08

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, başarısızlıkla sonuçlanmış tüp bebek vakalarından ileri yaştaki kadınların anne olmasına kadar farklı birçok konuda başarı için yoğun çaba harcar.

Pediatri : Çocuk Acil Servisi 7/24 hizmet vermektedir.

Nükleer Tıp : .Halen ülkemizde üniversitelerde, büyük illerin devlet ve sigorta hastaneleri ile bazı özel merkezlerde hizmet veren nükleer tıp bölümlerinde hemen her organ sistemiyle ilgili hastalıklarda fonksiyon (işlev) görüntülemesi yapılmaktadır.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi ile ilgilenir. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü geliştirir. Onarım cerrahisi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Yoğun bakım : İleri teknolojinin de katkılarıyla, son yıllarda yoğun bakım hizmeti büyük gelişmeler göstermiştir. Tüm cerrahi ve dahili dalların, son derece gelişmiş teknolojiye sahip laboratuarın ve görüntüleme merkezinin 24 saat süreyle desteği olmaksızın yoğun bakım ünitesinde etkin yaşamsal destek ve tedavi sağlanması mümkün değildir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, bazı akciğer hastalıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğer kaynaklı nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi amacına yönelik ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılır. Uykuda solunum rahatsızlıkları kalp gibi sonuçları ile uyku hastalıkları içinde en dikkate alınması gereken hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu en sık görülenidir.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

Muğla Pedagog Randevu Alma-65

Doktor erişilebilir olmalıdır: Hasta ameliyat olduğu doktora çok önemli durumda erişebileceğini bilmelidir. Hekim mobil söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda telefona yardımcısı değil bizzat kendisi cevap vermelidir.

Doktor yardımcı olmalıdır: Hekim, mesleği gereği yaptığı ameliyat ve tedavilerden kazanç sağlamalıdır. Kazanılan miktar asla anormal düzeylere çıkmamalı, parasal durumu yetersiz olan kişilere mümkün olduğunca yardım edilmeli, gereksiz tedavilerden uzak durmalıdır. Gerekli tetkik ve ameliyatlar için sağlık kuruluşlarından uygun fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Hekim yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi uzmanlığı dışındaki hastalıklarda da insanlara yol gösterici olmalı, en uygun birimlere yönlendirmelidir.

Doktor bakımlı olmalıdır: Hekim hastasına saygı duymalı ve bu yüzden her zaman iyi giyimli olmalıdır. Kendisine gösterdiği özen onun karşısındakinin tedavisinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Hekim referans verebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı hekimin daha önce aynı operasyonu gerçekleştirdiği hastalarla görüşebilme imkanına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, daha önce tedavi ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Hekim önceden gerçekleştirdiği ameliyatlarla alakalı hastasına istatistikler vermeli, komplikasyon oranlarıyla alakalı açıkça açıklama yapmalıdır.

Hekim yenilikleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi akıl almaz bir ivmeyle gelişmektedir. Gelişmeler takip etmek ancak ileri ülkelerdeki kurslara katılmak yoluyla olur. Teknolojinin gereklerinden yararlanmayan hekimler hastalarına en yeni tıp yöntemlerini ulaştıramaz.