Muharrem Babacan (İstanbul Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin geniş çerçeveli bilgilere zahmet çekmeden ulaşabilmesi ve okuyabilmesi için derlemeler yaptık. Muharrem Babacan (İstanbul Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene makalesini incelerken önemi vurgulanan diğer yazıları gözden geçirmeyi atlamayın. Tekrar aradığınızda kolayca makalelerimize ulaşabilmek isterseniz web sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Doktor Belirlerken Önem Verilecek Konular

Muharrem Babacan (İstanbul Ortopedi Travmatoloji) Doktoru Randevu Muayene-66

Doktorunuza güvenmek: Doktora güvenle bakmak, hekimin denetiminde kendinizi güvenli hissedebilmeniz , ona samimi olarak güvenmeniz oldukça önemlidir. Doktorun sizinle ilgili olarak vereceği hükümler sağlığınıza direkt olarak tesir edecektir. Eğer doktorunuza güvenmezseniz, hekimin belirttiği önerilere uyum göstermekte sorun yaşarsınız. İşe yarar bir tedavi hizmeti alabilmeniz konusuyla ilgili birinci şart doktora güven duyabilmenizdir.

Doktorun uzmanlık birikimi: Hekiminizin alanındaki deneyimini araştırırken bir takım konulara önem vermek gerekir. Tıp biliminde oldukça çabuk yenilikler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli uzmanlık alanları kendi içinde alt kollara ayrılırlar. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip diğer bir hekime göndermesi, kendisinin yetersiz olduğunu göstermez. Açıklanan olay takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sık sık görülmekte olup hekiminizin tecrübesizliği olmamakla birlikte sağlığınıza verdiği özeni belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: doktor soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not ediyor mu? Muayene ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için teşvik ediyor mu? Rahatsızlığınız konusunda size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri izah ediyor mu? Sayılanlar çok önemlidir. Rahatsızlığınız ile ilgili fikir edinmek, nedenini bilmek, tedavi yollarını öğrenmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer hekiminizle böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz demektir.

Doktorunuza Ulaşabilmek: Çağımızda telekomünikasyon son derece önemli. Özellikle gebe kadınlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktoruyla görüşmek zorunda kalacaktır. Benzer durumlarda hekiminize mesaj gibi iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi önemsiz sorunlar hekim müdahalesi gerekmeden giderilebilir.

İletişim: Doktorunuzun kolay anlaşılır bir şekilde konuşması oldukça mühimdir. açıklama yaparken tamamen anlamayacağınız terimler kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekiminizle diyalog kurarken, ne demek istediğini anlamanız oldukça önemlidir.

Doktorların bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-66

Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi : Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde yetişkinlerin kalp koroner bypass ameliyatları yapılmaktadır.

Üroloji: Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Patoloji: Pataloji bölümünde karaciğer hastalıkları, ürolojik hastalıklar, kemik hastalıkları, meme hastalıkları,diş ve diş eti eti hastalıkları ve diğer sistem ve doku hastalıkları ile ilgili patolojik tanı çalışmaları yapılır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon : Fizik Tedavi Bölümü’nde nörolojik, ortopedik, pediatrik, geriatrik, jinekolojik, ürojinokolojik ve romotolojik hastalıklarda rehabilitasyon ve tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarıyla, ağrılarının tedavisi yapılır. Hastanın şikayetlerinin azalmasını takiben bu ağrıların nedenini ortadan kaldırmaya yönelik önleyici fizyoterapi hizmeti verilmektedir.

Yoğun bakım : İleri teknolojinin de katkılarıyla, son yıllarda yoğun bakım hizmeti büyük gelişmeler göstermiştir. Yoğun bakım hizmeti çok yönlü bir ekip çalışmasıyla mümkündür.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocukların diş tedavileri, uzmanlığın gerekli olduğu ayrı bir branştır. Çocukların gelişim çağında çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-15

Hekim yardımcı olmalıdır: Hekim, mesleği gereği gerçekleştirdiği ameliyat ve tedavilerden para kazanmalıdır. Kazanılan para asla astronomik rakamlara çıkmamalı, maddi açıdan zayıf olan kişilere imkanla el verdiğince yardımcı olunmalı, gereksiz tetkiklerden kaçınılmalıdır. Gerekli tahlil ve ameliyatlar için sağlık kurumlarından hesaplı fiyat tariflereri sağlanmalıdır.

Hekim bakımlı olmalıdır: Hekim hastasına saygılı olmalı ve bu sebepten ötürü her zaman bakımlı olmalıdır. Üstüne başına gösterdiği önem onun hastasının tedavisinde de göstereceği özenin kanıtıdır.

Hekim tecrübeli olmalıdır: Hekimin uygulayacağı yöntemi önceden kaç hastaya uyguladığı, operasyonu hangi sıklıkla yaptığı son derece mühimdir. Doktorunuzun deneyimini kapsamlı olarak araştırmalısınız. Bu konuda şüpheleriniz olursa başvuracağınız en önemli kişiler doktorun hizmet verdiği hastanedeki anestezi uzmanlarıdır.