Müjgan Feray Koca Açıkgöz (İzmir Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin detaylı yazılara zorluk çekmeden erişebilmesi ve yanıt bulabilmesi düşüncesiyle uzun süren derlemeler gerçekleştirdik. Müjgan Feray Koca Açıkgöz (İzmir Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini okurken bilgi paylaşılan uyarıları okumayı pas geçmeyin. Daha sonra ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla yazılarımıza gelebilmek için hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyin.


Hekim Seçerken Özen Gösterilecek Noktalar

Müjgan Feray Koca Açıkgöz (İzmir Kardiyoloji) Doktoru Randevu Muayene-87

Doktora güven duymak: Hekiminize güvenmek, kendisinin muayenesinde kendinizi güvende hissetmeniz ve hekime sahiden itimat etmeniz çok önemlidir. Onun sorununuzla alakalı alacağı hükümler sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Eğer hekime güven duymazsanız, doktorun size önerilere uyum göstermekte zorluk çekersiniz. Nitelikli bir destek alabilmek konusuyla ilgili en önde gelen şart doktora güven duymanızdır.

Hekimin uzmanlık tecrübesi: Doktorun uzmanlık tecrübesini gözlemlerken bir takım noktalara önem vermek gerekir. Sağlık alanında son derece kısa sürede yenilikler hayata geçer. Aynı zamanda farklı dallar kendi içinde alt branşlara bölünürler. O nedenle hekiminizin siziherhangi bir sebeple diğer bir uzmana göndermesi, doktorunuzun kötü olduğu anlamına gelmez. Açıklanan durum ekip çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca yaşanmakta olup hekiminizin deneyimsizliği değil şifa bulmanıza gösterdiği ehemmiyeti vurgular.

Hekimin yaklaşımı: doktor sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle dinliyor? Muayene süresince ne kadar ilgili? Soru sormaya ön ayak oluyor mu? Sorununuz ile alakalı size detaylı bilgi veriyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Rahatsızlığınız ile alakalı bilgi edinmek, nedenini bilmek, riskleri karşılaştırabilmek en doğal hakkınızdır. Şayet hekiminizle böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz demektir.

Doktora Kolay Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim oldukça önemli. Bilhassa gebe hastalar beklenmedik bir durumda hemen doktorla görüşmek zorunda kalacaktır. Benzer durumlarda doktora email vb. telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bir takım tıbbi müdahale gerektirmeyen sorunlar muayeneye gitmeden giderilebilir.

Diyalog: Hekiminizin kolay anlaşılır şekilde anlatması son derece mühimdir. konuşurken tamamen anlamayacağınız kavramlar kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekiminizle konuşurken, ne anlattığını anlamanız çok önemli mühimdir.

Doktorların bazı hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-19

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, şiddetli erkek kısırlığından tekrarlayan düşüklere kadar farklı birçok konuda başarı için yoğun çaba harcar.

Dahiliye : Genel dahiliye birimi kendi içinde birçok dala ayrılır. Ateşli hastalıklardan metabolik hastalıklara tüm rahatsızlıkların başvuru merkezidir. Bazı alt dallar: Göğüs Hastalıkları, Hematoloji, İmmunoloji.

Hematoloji: Hematoloji, son yıllarda çok önemli gelişmelerin kat edildiği, hastalıklarda tedavi seçeneklerinin arttığı, klinik çalışmaların en çok yapıldığı alanlardan biridir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer hastalıklarının erken tanısına olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğer kaynaklı solunum problemlerinin tanısı amacıyla solunum fonksiyon testleri yapılır. Uykuda solunum problemleri kalp gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları içinde en önemsenmesi gereken hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti tedavisi, uzman yaklaşımı gerektiren bir diş hekimliği dalıdır. Çocukların gelişim sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından izlenmelidir. Büyüme sürecindeki çocukların düzgün ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedaviler uygulanmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-40

Doktor erişilebilir olmalıdır: Hasta ameliyat olacağı hekime acil durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Hekim telefon numarasını vermekten çekinmemeli, acil durumlarda telefona yardımcısı değil kendisi cevap vermelidir.

Doktor gelişmeleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi baş döndürücü bir ivmeyle ilerlemektedir. Yenilikler takip etmek yalnızca ileri milletlerdeki etkinliklere katılmak yoluyla olur. Bilimin getirdiklerinden yararlanmayan doktorlar insanlara en güncel tedavi tekniklerini ulaştıramaz.