Mukaddes Kalyoncu (Trabzon Çocuk Sağlığı Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın düzenli yazılara en kısa yoldan erişebilmesi ve anlayabilmesi düşüncesiyle araştırmalar gerçekleştirdik. Mukaddes Kalyoncu (Trabzon Çocuk Sağlığı Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene makalemizi okurken paylaşılan uyarıları gözden geçirmeyi pas geçmeyin. Gelecekte aradığınızda rahatlıkla web sitemize erişebilmek için web sitemizi favorilerinize ekleyin.


Doktorunuzu Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Mukaddes Kalyoncu (Trabzon Çocuk Sağlığı Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene-78

Hekime güven duymak: Doktorunuza güven duymak, onun karşısında kendinizi huzurlu hissetmeniz ve hekiminize yürekten güven duymanız oldukça mühimdir. Hekimin sizinle alakalı vereceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan tesir edecektir. Eğer doktorunuza güven duymazsanız, hekiminizin size önerilerine uymakta sorun yaşarsınız. Başarılı destek alabilmeniz konusunda birinci şart doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Hekiminizin uzmanlık yeterliliği: Hekiminizin mesleki yeterliliğini araştırırken bazı konulara dikkat etmek şarttır. Sağlık alanında son derece çabuk ilerlemeler hayata geçer. Bununla birlikte farklı dallar kendi içinde kollara bölünürler. Bu yüzden hekiminizin sizi muayene edip diğer bir uzmana göndermesi, hekimin acemi olduğunu göstermez. Bu durum ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık tecrübe edilmekte olup hekiminizin deneyimsizliği olmamakla birlikte şifa bulmanıza gösterdiği özeni belirtir.

Hekimin tutumu: doktor şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not alıyor mu? Muayene ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Hastalığınız hakkında size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar oldukça mühimdir. Sağlığınız ile alakalı fikir edinmek, nedenini öğrenmek, riskleri bilmek en tabi hakkınızdır. Şayet doktorla böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, hekiminizi doğru belirlediniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Günümüzde telekomünikasyon oldukça mühim. Bilhassa bebek bekleyen bayanlar beklenmedik bir durumda her an doktorla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi olaylarda hekime telefon gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler doktora gitmeden giderilebilir.

İletişim: Doktorun kolay anlaşılır dilden iletişim kurması çok önemlidir. açıklama yaparken baştan sona anlamayacağınız kavramlar kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekimle konuşurken, ne demek istediğini anlayabilmeniz çok önemli önemlidir.

Doktorların bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-46

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Bilgisayarlı tomografi : MR, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların doğası ile ilgili bilgiler vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça başarılı ameliyatlar yapılmakta ve önceden kalıcı bozuklukla sonuçlanan ameliyatlar artık olumlu neticelenmektedir.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu birimde bilhassa infertilite takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp rahatsızlıklarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Burada kanser ile ilgili enformasyon veren kanda tümör belirteçleri de ölçümlenir.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin Cerrahisi tıpta çok süratle gelişen bölümlerden biridir.

Dahiliye : Genel dahiliye birimi kendi içinde pek çok branşa ayrılır. Böbrek hastalığından, karaciğer hastalıklarına tüm sorunların başvuru merkezidir. Bazı alt dallar: Gastroenteroloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Kardiyoloji.

Acil Servis : Mesai saatlerinde hastanede mevcut tüm bölümler tarafından desteklenen acil servis, gece saatlerinde hastanede kendi bölümlerinde nöbette olan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. çalışanları ile desteklenmektedir. Diğer bölümlerde ise nöbetteki doktorlar acil servis tarafından çağrıldıklarına oldukça kısa bir süre içinde acil konsültasyona destek vermektedir. Tıbbi ekipmanlar bulunan olan acil servis bünyesinde, yatak başı ekranları yerleştirilmiş müşahede odası bulunur. Hastaların öncelikli gözlemleri burada yapılır. Bunun haricinde bir muayene odası bulunur.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-70

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Hastalıklar insanları huzursuz eden durumlardır. Moral hastalıkların iyileşmesinde oldukça önemli bir faktördür. Sağlık sorunu nedeniyle stres altında bulunan kişiye doktor pozitif enerji aşılamalı, rahatsızlığı kısa sürede atlatacağına dair moral vermelidir. Samimi yaklaşmalı, hastanın içinde bulunduğu ruh halini anlayarak anlayışlı davranmalıdır.

Hekim ulaşılabilir olmalıdır: Kişi canını teslim ettiği doktora çok önemli durumda erişebileceğini bilmelidir. Doktor mobil vermekten geri durmamalı, acil durumlarda çağrılara asistanı değil kendisi yanıt vermelidir.

Doktor öğretici olmalıdır: Doktor hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa tedavi sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için yaşantısında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Tüm soruları dinleyip kapsamlı biçimde cevaplamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı ve endişelerine hak vermelidir. Ameliyat boyunca oluşabilecek komplikasyonlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Doktor yardımcı olmalıdır: Hekim, mesleği gereği yaptığı operasyon ve muayenelerden para kazanmalıdır. Kazanılan para asla anormal rakamlara çıkmamalı, parasal durumu yetersiz olan kişilere imkanla el verdiğince yardımcı olunmalı, fuzuli tahlillerden uzak durmalıdır. Gerekli tetkik ve operasyonlar için sağlık kuruluşlarından hesaplı fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Doktor bakımlı olmalıdır: Hekim mesleğine saygılı olmalı ve bu yüzden daima iyi giyimli olmalıdır. Üstüne başına gösterdiği özen onun hastasının iyileşmesinde de göstereceği özenin kanıtıdır.