Mustafa Burak Civci (Zonguldak Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın düzenli konulara zahmet çekmeden ulaşabilmesi ve okuyabilmesi amacıyla derlemeler hayata geçirdik. Mustafa Burak Civci (Zonguldak Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene makalesini incelerken paylaşılan diğer yazıları incelemeyi atlamayın. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla web sitemize gelebilmek için bu siteyi favori listenize ekleyebilirsiniz.


Doktor Seçerken Önem Verilecek Noktalar

Mustafa Burak Civci (Zonguldak Psikiyatri) Doktoru Randevu Muayene-71

Hekiminize güven duymak: Doktora güvenle yaklaşmak, onun muayenesinde güvende hissedebilmeniz , ona samimi olarak güven duymanız gerçekten önemlidir. Kendisinin sağlık probleminizle ilgili olarak belirleyeceği hükümler sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Şayet hekime güvenmezseniz, hekiminizin size önerilerine uymakta sorun yaşarsınız. Düzgün bir muayene hizmeti alabilmek konusuyla ilgili ilk koşul doktorunuza itimat duymanızdır.

Doktorun uzmanlık birikimi: Doktorun uzmanlık birikimini gözlemlerken bir takım noktalara dikkat etmek tavsiye edilir. Sağlık alanında son derece çabuk yenilikler meydana gelir. Buna paralel olarak çeşitli uzmanlık alanları kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Bu yüzden hekimin siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime göndermesi, hekimin tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Açıklanan olay takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca görülmekte olup hekimin tecrübesizliği olmamakla birlikte sizin iyi olmanıza verdiği ehemmiyeti vurgular.

Doktorunuzun yaklaşımı: doktor şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorularınızı özenle not ediyor mu? Tedavi ederken ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Sorununuz ile alakalı size detaylı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri izah ediyor mu? Bunlar çok önemlidir. Rahatsızlığınız ile alakalı bilgi almak, nedenini bilmek, riskleri değerlendirmek sizin hakkınızdır. Şayet doktorunuzla bu iletişimi sağlayabiliyorsanız, hekiminizi iyi seçtiniz anlamına gelir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim oldukça mühim. Özellikle gebe kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktorla konuşmak zorunda kalacaktır. Bu gibi olaylarda doktorunuza mobil telefon gibi iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bazı tıbbi müdahale gerektirmeyen sorunlar muayeneye gitmeden giderilebilir.

Diyalog: Doktorun anlaşılır şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. açıklama yaparken baştan sona anlamayacağınız lügat söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden doktorla konuşurken, söylediklerin anlayabilmeniz çok önemli önemlidir.

Doktorların bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-49

Sinir Sistemi Hastalıkları : Diğer uzmanlık dallarını ilgilendiren hastalıkların, sinir sistemini etkilediği durumlarda da, konusunda uzmanlaşmış nörologlar, konsültasyon hizmeti verirler.

Radyoloji: Dijital teknoloji ile, konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler özel iş istasyonlarında deneyimli uzman doktorlar tarafından incelenmektedirler.

Bilgisayarlı tomografi : MR, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların yeri hakkında bilgiler vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça başarılı ameliyatlar yapılmakta ve daha önce kalıcı bozuklukla sonuçlanan ameliyatlar artık olumlu neticelenmektedir.

Check-up merkezi : Check up, yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesidir. Özellikle kanserde erken tedavi kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Standart bir check up’ta olması gereken testlerden bazıları; sedimentasyon, hepatit testi, dışkıda kan aranması.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : İç salgı bezlerinin salgıladıkları hormonların azlığı ve fazlalığı. Aynı zamanda kan yağları yüksekliği gibi metabolizma rahatsızlıkları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-03

Doktor pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları mutsuz eden olaylardır. Güven rahatsızlıkların iyileşmesinde çok önemli bir faktördür. Sağlık sorunu nedeniyle huzursuz olan kişiye doktoru pozitif enerji vermeli, hastalığı en kısa zamanda iyileştireceğine dair telkinde bulunmalıdır. İçten yaklaşmalı ve kişinin içinde bulunduğu durumu hissederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim erişilebilir olmalıdır: Kişi canını teslim ettiği hekime acil durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor cep telefonunu söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda çağrılara yardımcısı yerine kendisi yanıt vermelidir.

Doktor açıklayıcı olmalıdır: Doktor hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa tedavi sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini anlaşılır bir dille anlatmalıdır. Tüm soruları takip edip kapsamlı olarak yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı ve tasalarına hak vermelidir. Tedavi boyunca olabilecek komplikasyonlar hakkında açıklama yapmalıdır.

Hekim dürüst olmalıdır: Hekim hastasına karşı her konuda açık olmalı ve hastalarından hiçbir gerçeği hiçbir koşulda gizlememelidir. Ameliyat dışı yöntemlerle tedavi ihtimali bulunan kişi ameliyata alınmamalı, operasyon kesinlikle gerekliyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her aşamayı ek bir kazanç beklentisi olmadan yapmalıdır. Yapılacak tetkikler ve ameliyat yapılırken ihtiyaç duyulacak materyallerden ek bir kazanç beklememelidir.

Hekim yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi branşı dışındaki konularda da hastaya yol gösterici olmalı, en uygun birimlere yönlendirmelidir.