Mustafa Melih Gürcan (Manisa Kulak Burun Boğaz) Doktoru Randevu Muayene

Ziyaretçilerimizin geniş çerçeveli sayfalara pratik yoldan erişebilmesi ve yanıt bulabilmesi düşüncesiyle kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdik. Mustafa Melih Gürcan (Manisa Kulak Burun Boğaz) Doktoru Randevu Muayene makalemizi okurken önemi vurgulanan ipuçlarını gözden geçirmeyi pas geçmeyin. Tekrar ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla sitemize erişebilmek isterseniz bu siteyi favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


Doktor Belirlerken Önem Verilecek Konular

Mustafa Melih Gürcan (Manisa Kulak Burun Boğaz) Doktoru Randevu Muayene-76

Doktora güvenmek: Doktorunuza güven duymak, hekiminizin karşısında kendinizi güvenli hissedebilmeniz ve hekiminize samimi olarak güven duymanız gerçekten önemlidir. Doktorunuzun sağlık probleminizle alakalı vereceği kararlar sağlığınıza doğrudan tesir gösterecektir. Eğer doktorunuza itimat etmezseniz, hekimin verdiği önerilere uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Nitelikli yardım alabilmeniz için en önde gelen koşul doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Kendisinin uzmanlık tecrübesi: Hekiminizin alanındaki tecrübesini gözlemlerken bazı noktalara dikkat etmek tavsiye edilir. Tıpta çok hızlı gelişmeler hayata geçer. Buna paralel olarak farklı kollar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. O nedenle doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime göndermesi, doktorun acemi olduğu anlamına gelmez. Açıklanan vaziyet ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık yaşanmakta olup doktorun bilgisizliği olmamakla birlikte sizin iyi olmanıza gösterdiği özeni vurgular.

Hekimin yaklaşımı: hekim sorununuzu sormaya önem veriyor mu, sorularınızı özenle not alıyor mu? İnceleme ederken yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Hastalığınız ile alakalı size detaylı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Bunlar oldukça mühimdir. Hastalığınız ile alakalı bilgi almak, nedenini öğrenmek, riskleri karşılaştırabilmek en tabi hakkınızdır. Eğer doktorunuzla bu diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz demektir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim oldukça vazgeçilmez. Bilhassa gebe hastalar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi durumlarda doktora cep telefonu gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bir takım tıbbi müdahale gerektirmeyen şikayetler hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Karşılıklı İletişim: Doktorun kolay anlaşılır dilden iletişim kurması çok mühimdir. Bilgi verirken sadece anlamayacağınız lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle doktorla konuşurken, anlattıklarını anlayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Doktorların hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-57

Sinir Sistemi Hastalıkları : Beyin damar hastalıkları, baş ağrısı, epilepsi(sara), periferik sinir hastalıkları, kas hastalıkları, multupl skleroz ve benzeri hastalıklar, uyku bozuklukları, nöroloji bölümünün yoğun olarak ilgilendiği hastalık gruplarını oluşturur.

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp sağlığını korumak amacıyla hizmet vermektedir.

Nükleer Tıp : En basit tanımıyla nükleer tıp hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımıdır.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Özellikle kanserde erken tedavi tedavi başarısını da artırmaktadır. Standart bir check up’ta yapılması gereken testlerden birkaçı; kolesterol düzeyi, guatr testi, tüm batın ultrasonografi.

Kemoterapi : Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : Metabolizma hastalıkları. Aynı zamanda metabolik sendrom gibi metabolizma hastalıkları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Yoğun bakım : Toplumların ortalama yaşam sürelerindeki gelişmeler de yoğun bakım ünitelerindeki verimli gelişmelerin katkısı büyüktür. Tüm cerrahi ve dahili dalların, son derece gelişmiş teknolojiye sahip laboratuarın ve görüntüleme merkezinin 24 saat süreyle desteği olmaksızın yoğun bakım ünitesinde etkin yaşamsal destek ve tedavi sağlanması mümkün değildir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, bazı akciğer hastalıklarının kesin teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğer kaynaklı nefes darlıklarının tanısı amacına yönelik ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyku durumunda solunum rahatsızlıkları ani ölüm gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en dikkate alınması gereken rahatsızlıklardan biridir. Obstruktif uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-54

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Hastalıklar hastaları rahatsız eden olaylardır. Güven rahatsızlıkların tedavisinde çok önemli bir faktördür. Sağlık sorunu yüzünden huzursuz bulunan kişiye hekim güler yüzüyle güven aşılamalı, rahatsızlığı kısa sürede atlatacağına dair moral vermelidir. Samimi davranmalı ve hastanın içinde bulunduğu durumu hissederek yumuşak davranmalıdır.

Doktor izah edici olmalıdır: Hekim hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa tedavi sonrasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Tüm soruları takip edip detaylı olarak cevaplamalıdır. Hasta ile empati kurmalı ve kaygılarına hak vermelidir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek beklenmeyen durumlar hakkında açıklama yapmalıdır.

Hekim referans verebilmelidir: Kişi, ameliyat olacağı hekimin daha önce bu ameliyatı gerçekleştirdiği hastalarla konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor önceden yaptığı operasyonlarla ilgili hastasına veriler vermeli, komplikasyon oranlarıyla ilgili açıkça bilgi vermelidir.