Mustafa Sinan Kut (İstanbul Kalp Damar Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin düzenlenmiş bilgilere zorluk çekmeden ulaşabilmesi ve cevap bulabilmesi amacıyla özenli derlemeler yaptık. Mustafa Sinan Kut (İstanbul Kalp Damar Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene sayfamızı gözden geçirirken bilgi verilen tavsiyeleri incelemeyi ihmal etmeyin. İleride aradığınızda pratik olarak makalelerimize ulaşabilmek için sitemizi favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


Doktorunuzu Belirlerken Önem Verilecek Noktalar

Mustafa Sinan Kut (İstanbul Kalp Damar Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene-43

Hekime güven duymak: Hekime güven duymak, doktorunuzun muayenesinde güvende hissedebilmeniz ve ona içten itimat etmeniz çok mühimdir. Doktorun tedavinizle ilgili olarak vereceği kararlar sağlığınıza direkt olarak tesir edecektir. Eğer doktorunuza itimat etmezseniz, doktorun verdiği önerilere uymakta zorluk çekersiniz. Faydalı sağlık desteği görmek için birinci şart doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Hekiminizin mesleki deneyimi: Hekimin alanındaki deneyimini gözlemlerken bir takım noktalara dikkat etmek fayda sağlar. Sağlık alanında son derece çabuk gelişmeler meydana gelir. Bununla birlikte farklı uzmanlık alanları kendi içinde alt dallara ayrılırlar. Bu yüzden doktorunuzun sizi muayene edip diğer bir doktora göndermesi, onun bilgisiz olduğu anlamına gelmez. Bu durum takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca yaşanmakta olup doktorunuzun yetersizliği değil iyileşmenize verdiği önemi belirtir.

Hekimin tutumu: Hekiminiz sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi özenle dinliyor? Muayene sırasında ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Durumunuz ile ilgili size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Sayılanlar son derece önemlidir. Rahatsızlığınız hakkında fikir almak, nedenini bilmek, tedavi yollarını karşılaştırabilmek sizin hakkınızdır. Şayet hekimle bu diyaloğu oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu iyi belirlediniz anlamına gelir.

Hekime Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim çok mühim. Özellikle hamile hastalar ihtiyaç duyduğunda her an doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Benzer durumlarda doktora mesaj gibi iletişim araçlarıyla erişebilmelisiniz. Bazı önemsiz problemler doktora gitmeden giderilebilir.

Diyalog: Doktorunuzun kolay anlaşılır dilden anlatması son derece önemlidir. açıklama yaparken tamamen anlamayacağınız kavramlar kullanması kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekiminizle diyalog kurarken, ne anlattığını kavrayabilmeniz son derece önemlidir.

Hekimlerin bazı hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-78

Üroloji: Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Patoloji: Pataloji bölümünde cilt hastalıkları, baş-boyun hastalıkları, endokrin sistem hastalıkları, meme hastalıkları,diş ve diş eti eti hastalıkları ve diğer sistem ve doku hastalıkları ile ilgili patolojik tanı çalışmaları yapılır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beynin ve omuriliğin dokunulmazlığı, ileri teknoloji ve nöroradyolojik görüntüleme sistemlerinin mükemmelliği sayesinde kalkmıştır.

Dermatoloji : Deribilimi, deri, saç, tırnaklarla ilgili hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Kalp Hastalıkları : Merkez, kalp hastalıklarında muayene, teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve koroner yoğun bakım konularında hastalarına hizmet verir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, bazı akciğer rahatsızlıklarının erken tanısına imkan veren bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi amacıyla solunum fonksiyon testleri yapılır. Uyku durumunda solunum problemleri yetmezliği gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en ciddi rahatsızlıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu sıklıkla görülenidir.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-44

Doktor pozitif olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları mutsuz eden olaylardır. Moral rahatsızlıkların tedavisinde çok mühim bir faktördür. Sağlık sorunu yüzünden huzursuz olan kimseye doktoru pozitif enerji aşılamalı, hastalığı en kısa zamanda atlatacağına yönelik telkinde bulunmalıdır. İçten yaklaşmalı ve kişinin içinde bulunduğu psikolojiyi tahmin ederek sevecen olmalıdır.

Hekim güvenilir olmalıdır: Hekim hastasına karşı son derece dürüst olmalı ve hastalarından hiçbir gerçeği kesinlikle saklamamalıdır. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansı bulunan hasta ameliyata alınmamalı, ameliyat mutlak gerekliyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her adımı kazanç beklemeden gerçekleştirmelidir. Uygulanacak tetkikler ve ameliyat sırasında kullanılacak malzemelerden ek bir kazanç beklememelidir.