Nahide Gökçora (Ankara Nükleer Tıp) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin düzenli yazılara en kısa yoldan erişebilmesi ve faydalanabilmesi amacıyla uzun süren çalışmalar hayata geçirdik. Nahide Gökçora (Ankara Nükleer Tıp) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini gözden geçirirken bilgi verilen diğer yazıları gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Tekrar ihtiyacınız olduğunda pratik olarak sitemize erişebilmek isterseniz sitemizi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Hekim Seçerken Özen Gösterilecek Hususlar

Nahide Gökçora (Ankara Nükleer Tıp) Doktoru Randevu Muayene-90

Doktora güvenle bakmak: Hekime güvenmek, doktorunuzun denetiminde kendinizi huzurlu hissetmeniz , hekiminize gerçekten itimat etmeniz gerçekten önemlidir. Hekiminizin sizinle ilgili alacağı kararlar yaşam kalitenize doğrudan etki gösterecektir. Şayet doktora güven duymazsanız, doktorun size önerilerine uyum göstermekte zorlanırsınız. Başarılı bir yardım almak konusuyla ilgili birinci şart doktorunuza itimat duymanızdır.

Doktorunuzun alanındaki yeterliliği: Doktorun uzmanlık yeterliliğini araştırırken bir takım noktalara dikkat etmek fayda sağlar. Tıpta çok kısa sürede gelişmeler meydana gelir. Aynı zamanda türlü kollar kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. O nedenle doktorunuzun sizi muayene edip başka bir doktora göndermesi, hekimin tecrübesiz olduğunu göstermez. Bu olay takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca yaşanmakta olup hekiminizin bilgisizliği değil sizin şifa bulmanıza verdiği özeni belirtir.

Kendisinin tutumu: doktor sorununuzu sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle dinliyor? Tedavi süresince ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Rahatsızlığınız hakkında size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri açıklıyor mu? Bunlar son derece önemlidir. Durumunuz hakkında bilgi edinmek, nedenini öğrenmek, riskleri bilmek en tabi hakkınızdır. Şayet hekiminizle böyle bir diyaloğu sağlayabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz demektir.

Hekime Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim oldukça vazgeçilmez. Özellikle hamile hastalar beklenmedik bir durumda hemen doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Acil durumlarda hekime email vb. iletişim gereçleriyle erişebilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen sorunlar muayeneye gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun kolay anlaşılır şekilde konuşması son derece mühimdir. Bilgi verirken sadece tıbbi terimler kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden hekiminizle diyalog kurarken, söylediklerin anlayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Hekimlerin görevleri

Doktor Randevu Muayene-83

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Patoloji: Pataloji bölümünde karaciğer hastalıkları, ürolojik hastalıklar, kemik hastalıkları, meme hastalıkları,diş ve diş eti eti hastalıkları ve diğer sistem ve doku hastalıkları ile ilgili patolojik tanı çalışmaları yapılır.

Nükleer Tıp : En basit tanımıyla nükleer tıp hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımıdır.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Mamografi : Meme hastalıklarının tanı ve tedavisinin modern yöntemlere göre yapıldığı kapsamlı bir merkezdir.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi tıbbın önemli ve geniş kapsamlı alanlarından biridir. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-93

Hekim öğretici olmalıdır: Hekim problemin kaynağının ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sonrasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Tüm soruları takip edip detaylı biçimde yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, kaygılarına anlayış göstermelidir. Tedavi boyunca meydana gelebilecek komplikasyonlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Hekim iyi giyimli olmalıdır: Doktor mesleğine saygılı olmalı ve bu yüzden daima bakımlı görünmelidir. Üstüne başına gösterdiği önem onun karşısındakinin iyileşmesinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Doktor referans gösterebilmelidir: Kişi, ameliyat olacağı hekiminin daha önce bu operasyonu gerçekleştirdiği kişilerle görüşebilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden tedavi ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Hekim daha önce yaptığı operasyonlarla alakalı hastasına istatistikler sunmalı, başarısızlık oranlarıyla alakalı açıkça bilgi vermelidir.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Doktorun uygulayacağı operasyonu daha önce kaç kişiye uyguladığı, ameliyatı hangi sıklıkla gerçekleştirdiği çok mühimdir. Hekiminizin tecrübesini kapsamlı biçimde araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz olursa soracağınız en önemli kaynak doktorun çalıştığı sağlık kuruluşundaki anestezi uzmanlarıdır.