Necmettin Erbakan üni Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın geniş kapsamlı konulara zorluk çekmeden göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi düşüncesiyle uzun süren çalışmalar gerçekleştirdik. Necmettin Erbakan üni Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Randevu Muayene bilgilerini okurken önemi vurgulanan diğer yazıları gözden geçirmeyi unutmayın. Bir daha aradığınızda pratik olarak makalelerimize erişebilmek isterseniz sitemizi favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.


Hekiminizi Seçerken Özen Gösterilecek Hususlar

Necmettin Erbakan üni Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Randevu Muayene-91

Doktora güvenmek: Hekiminize güvenmek, hekiminizin karşısında güvenli hissetmeniz ve doktorunuza içten güvenmeniz oldukça önemlidir. Doktorun tedavinizle ilgili belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan tesir gösterecektir. Olur da doktora güvenmezseniz, hekiminizin size tembihlerine uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Nitelikli sağlık yardımı alabilmek için ilk şart ona itimat duymanızdır.

Kendisinin alanındaki birikimi: Hekimin uzmanlık deneyimini sorgularken bir takım noktalara özen göstermek gerekir. Tıpta oldukça hızlı ilerlemeler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli branşlar kendi içinde branşlara ayrılırlar. O nedenle doktorun sizi muayene edip diğer bir hekime yönlendirmesi, doktorunuzun yetersiz olduğunu göstermez. Bu vaziyet ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık tecrübe edilmekte olup doktorunuzun tecrübesizliği olmamakla birlikte iyileşmenize verdiği ehemmiyeti vurgular.

Hekiminizin tutumu: doktorunuz şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı dikkatle not ediyor mu? İnceleme süresince yeterince ilgileniyor mu? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız ile alakalı size kapsamlı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Sayılanlar oldukça önemlidir. Rahatsızlığınız ile ilgili fikir edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri bilmek sizin hakkınızdır. Şayet doktorunuzla bu iletişimi sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru belirlediniz demektir.

Doktora Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda telekomünikasyon çok vazgeçilmez. Özellikle gebe hastalar ihtiyaç duyduğunda her an doktorla görüşmek zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda hekime mobil telefon gibi telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. kimi küçük sorunlar hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin anlayacağınız dilden konuşması çok önemlidir. açıklama yaparken sadece tıbbi terimler söylemesi kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekimle diyalog kurarken, açıkladıklarını anlamanız çok önemli önemlidir.

Hekimlerin bazı hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-47

Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi : Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde yetişkin kalp ameliyatlar yapılmaktadır.

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Günümüzde ağrı iki grupta incelenmektedir. Birincisi; türlü rahatsızlıkların işaretçisi olan akut ağrıdır. Akut ağrı bir hastalığın habercisidir. Pek çok kez vücutta bulunan doku tahribatının işaretçisidir. Akut ağrı vücudumuzun alarm sisteminin önemli bir parçasıdır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Dahiliye : İç Hastalıkları birimi birçok dala ayrılır. Böbrek hastalığından, karaciğer hastalıklarına tüm sorunların tedavi merkezidir. Bazı alt dallar: Nefroloji, Hematoloji, İmmunoloji.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : İç salgı bezlerinin fonksiyonları. Ayrıca kan yağları yüksekliği gibi metabolizma hastalıkları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer hastalıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi amacıyla solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyurken solunum bozuklukları kardiyovasküler gibi sonuçları ile uyku hastalıkları arasında en önemsenmesi gereken hastalıklardandır. Obstruktif uyku apne sendromu sıklıkla görülenidir.

Acil Servis : Gün içinde hastanede tüm bölümler ile desteklenen acil servis, gece saatlerinde de hastane içinde kendi servislerinde nöbet tutan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. doktorları ile desteklenmektedir. Diğer servislerde ise nöbette bulunan doktorlar acil servise çağrıldıklarına oldukça kısa bir süre içinde acil konsültasyona cevap vermektedir. Tıbbi ekipmanlar bulunan olan acil servis bünyesinde, yatak başı monitörleri olan müşahede odası bulunur. Hastaların ilk tedavileri bu bölümde yapılır. Bunun haricinde bir muayene odası bulunmaktadır.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-93

Doktor öğretici olmalıdır: Doktor hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa tedavi sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip kapsamlı olarak cevaplamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı, tasalarına anlayış göstermelidir. Ameliyat boyunca meydana gelebilecek beklenmeyen durumlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Hekim bakımlı olmalıdır: Doktor hastasına saygı göstermeli ve bu sebepten ötürü her zaman iyi giyimli görünmelidir. Üstüne başına gösterdiği önem onun hastasının tedavisinde de göstereceği özenin göstergesidir.