Nezih Abdullah Çetin (İstanbul İç Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene

Sizlerin pratik sayfalara zorluk çekmeden göz atabilmesi ve anlayabilmesi düşüncesiyle uzun süren çalışmalar gerçekleştirdik. Nezih Abdullah Çetin (İstanbul İç Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini okurken paylaşılan ipuçlarını gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda pratik olarak makalelerimize ulaşabilmek isterseniz sitemizi favori listenize ekleyin.


Doktorunuzu Belirlerken Önem Verilecek Konular

Nezih Abdullah Çetin (İstanbul İç Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene-66

Doktorunuza güven duymak: Hekime güvenle yaklaşmak, hekiminizin denetiminde rahat hissetmeniz , doktorunuza yürekten güven duymanız çok önemlidir. Hekimin sizinle alakalı alacağı kararlar sağlığınıza doğrudan tesir edecektir. Şayet hekime güven duymazsanız, kendisinin belirttiği uyarılarına uyum göstermekte zorlanırsınız. Nitelikli bir hizmet alabilmeniz için ilk koşul doktora itimat duymanızdır.

Kendisinin uzmanlık tecrübesi: Hekiminizin mesleki yeterliliğini gözlemlerken bazı noktalara özen göstermek şarttır. Tıpta çok çabuk ilerlemeler hayata geçer. Aynı zamanda farklı branşlar kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Bu yüzden hekiminizin siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana göndermesi, hekiminizin yetersiz olduğunu göstermez. Açıklanan olay ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla yaşanmakta olup doktorunuzun bilgisizliği değil sağlığınıza gösterdiği ehemmiyeti belirtir.

Hekiminizin tutumu: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı dikkatle dinliyor? Tedavi ederken yeterince ilgileniyor mu? Soru sormaya cesaretlendiriyor mu? Durumunuz ile alakalı size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Bunlar çok mühimdir. Sağlığınız ile ilgili bilgi edinmek, nedenini bilmek, tedavi yollarını değerlendirmek en doğal hakkınızdır. Şayet hekiminizle bu iletişimi kurabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim çok önemli. Bilhassa hamile bayanlar acil durumda her an doktoruyla konuşmak isteyecektir. Acil olaylarda hekiminize cep telefonu vb. iletişim araçlarıyla erişebilmelisiniz. Bir takım önemsiz sorunlar uzaktan giderilebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin anlayacağınız bir şekilde iletişim kurması çok mühimdir. konuşurken sadece tıbbi lügat söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekimle konuşurken, ne anlattığını anlayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Hekimlerin hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-97

Sinir Sistemi Hastalıkları : Diğer uzmanlık dallarını ilgilendiren hastalıkların, sinir sistemini etkilediği durumlarda da, konusunda uzmanlaşmış nörologlar, konsültasyon hizmeti verirler.

Kan Hastalıkları : Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

Bilgisayarlı tomografi : MR, sinir sistemi anjiografileri hastalıkların yeri ile ilgili bilgi verir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça başarılı ameliyatlar yapılmakta ve daha önce ölümle sonuçlanan ameliyatlar artık olumlu sonuçlanmaktadır.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Mamografi : Meme hastalıkları yüzünden birime başvuran her hastaya özgü tanı ve tedavi planı hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, akciğer hastalıklarının kesin tanısına olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer rahatsızlıklarının takibine yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğer kaynaklı nefes darlıklarının tanısı için ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılır. Uyurken solunum problemleri kalp gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en önemli rahatsızlıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-30

Doktor izah edici olmalıdır: Hekim hastalığın ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa tedavi sırasında neler olabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini anlaşılır bir dille anlatmalıdır. Tüm soruları dinleyip detaylı olarak yanıtlamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı ve tasalarına hak vermelidir. Ameliyat sırasında olabilecek komplikasyonlar ile ilgili açıklama yapmalıdır.

Hekim güvenilir olmalıdır: Hekim hastalarına karşı her konuda dürüst olmalı, ondan gerçekleri kesinlikle gizlememelidir. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi ihtimali olan hasta ameliyat edilmemeli, operasyon kesinlikle gerekliyse tercih edilmelidir. Hekim tedavideki her adımı kazanç beklentisi olmadan gerçekleştirmelidir. Uygulanacak tetkikler ve operasyon sırasında ihtiyaç duyulacak malzemelerden ek bir kazanç beklentisinde olmamalıdır.

Hekim yardımsever olmalıdır: Hekim, meslek gereği yaptığı operasyon ve tedavilerden para kazanmalıdır. Kazanılan miktar asla anormal düzeylere çıkmamalı, parasal durumu zayıf olan hastalara mümkün olduğunca destek çıkılmalı, gerekmeyen tedavilerden uzak durmalıdır. Gereken tahlil ve operasyonlar için sağlık kuruluşlarından hesaplı fiyat avantajları sağlanmalıdır.