Nihat Genç (Kocaeli Göz Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın pratik verilere pratik yoldan ulaşabilmesi ve cevap bulabilmesi amacıyla özenli derlemeler hayata geçirdik. Nihat Genç (Kocaeli Göz Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene sayfamızı incelerken vurgulanan ipuçlarını okumayı ihmal etmeyin. Gelecekte aradığınızda kolaylıkla sitemize erişebilmek için sitemizi tarayıcınızın favorilerine ekleyebilirsiniz.


Hekim Belirlerken Önem Verilecek Noktalar

Nihat Genç (Kocaeli Göz Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene-37

Hekime güvenle bakmak: Doktorunuza güven duymak, kendisinin denetiminde iyi hissedebilmeniz ve doktora yürekten güvenmeniz oldukça önemlidir. Kendisinin sağlık sorununuzla alakalı vereceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan etki edecektir. Eğer ona güven duymazsanız, onun verdiği önerilere uymakta sorun yaşarsınız. Kaliteli bir sağlık desteği alabilmeniz konusunda en önde gelen şart doktora güven duymanızdır.

Hekiminizin uzmanlık birikimi: Doktorunuzun alanındaki deneyimini sorgularken bazı noktalara özen göstermek tavsiye edilir. Sağlık alanında çok çabuk gelişmeler meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli branşlar kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime yönlendirmesi, doktorunuzun tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Bu olay ekip çalışması içinde bulunan kliniklerde sık sık yaşanmakta olup doktorunuzun tecrübesizliği olmamakla birlikte iyi olmanıza gösterdiği ehemmiyeti belirtir.

Hekiminizin tutumu: Hekiminiz sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı dikkatle not alıyor mu? Muayene sırasında ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Rahatsızlığınız ile ilgili size detaylı bilgi veriyor mu? Seçenekleri açıklıyor mu? Bunlar oldukça önemlidir. Hastalığınız ile ilgili bilgi almak, sebebini bilmek, tedavi yollarını öğrenmek sizin hakkınızdır. Eğer doktorunuzla bu iletişimi kurabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Hekime Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim çok önemli. Özellikle hamile kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla konuşmak zorunda kalacaktır. Acil durumlarda hekiminize kısa mesaj vb. telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi önemsiz sorunlar doktora gitmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun kolay anlaşılır şekilde anlatması son derece mühimdir. Bilgi verirken baştan sona tıbbi terimler söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle hekiminizle konuşurken, söylediklerin anlayabilmeniz oldukça önemlidir.

Hekimlerin bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-22

Üroloji: Özellikle son yıllarda giderek daha yaygın uygulama alanı bulan ve sıklıkla da prostat cerrahisi ile taş hastalıklarında olmak üzere, günümüz teknolojisinin tıbbi uygulamalara sunduğu tüm kapalı ameliyat girişimleri için gereken sistemleri mevcuttur.

Psikiyatri : Psikiyatri polikliniğinde, psikiyatrik sorunların tanısı ve tedavisi hakkında güncel, gerçekçi çözümler bilimsel/tıbbi temeller üzerinde üretilmektedir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji birimi, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları : Poliklinik hizmeti yanı sıra endoskopi dalında da tanı ve tedavi amaçlı tüm gastroenteroloji işlemleri yapılmaktadır.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beynin ve omuriliğin dokunulmazlığı, ileri teknoloji ve nöroradyolojik görüntüleme sistemlerinin mükemmelliği sayesinde kalkmıştır.

Dahiliye : Dahiliye birimi birçok yan dala ayrılır. Böbrek hastalığından, karaciğer hastalıklarına tüm hastalıkların başvuru merkezidir. Bazı alt dallar: Gastroenteroloji, Romatoloji, Kardiyoloji.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-48

Hekim bakımlı olmalıdır: Doktor hastasına saygı göstermeli ve bu sebepten ötürü her zaman iyi giyimli görünmelidir. Üstüne başına gösterdiği önem onun karşısındakinin iyileşmesinde de göstereceği özenin göstergesidir.

Doktor referans verebilmelidir: Hasta, ameliyatı yapacak doktorunun önceden bu operasyonu yaptığı hastalarla konuşabilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Doktor daha önce yaptığı operasyonlarla ilgili hastasına veriler sunmalı, başarısızlık yüzdeleriyle ilgili dürüstçe açıklama yapmalıdır.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Doktorun uygulayacağı yöntemi daha önce kaç kişiye uyguladığı, ameliyatı hangi periyotlarda yaptığı son derece önemlidir. Doktorunuzun deneyimini ayrıntılı olarak sorgulamalısınız. Bu araştırmada şüpheleriniz olursa soracağınız en önemli kişiler hekimin çalıştığı sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.