Nuran Kalekoğlu Erkalp (İstanbul Kulak Burun Boğaz) Doktoru Randevu Muayene

Hastaneler konusunda bilgi arayanların değerli konulara pratik bir şekilde ulaşabilmesi ve inceleyebilmesi amacıyla araştırmalar hayata geçirdik. Nuran Kalekoğlu Erkalp (İstanbul Kulak Burun Boğaz) Doktoru Randevu Muayene sayfasını incelerken bilgi verilen ipuçlarını incelemeyi pas geçmeyin. Tekrar ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla yazılarımıza erişebilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Doktor Belirlerken Önem Verilecek Konular

Nuran Kalekoğlu Erkalp (İstanbul Kulak Burun Boğaz) Doktoru Randevu Muayene-44

Hekime güven duymak: Hekiminize itimat etmek, hekimin muayenesinde iyi hissedebilmeniz , hekime sahiden güvenmeniz oldukça önemlidir. Hekiminizin hastalığınızla alakalı olarak belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize doğrudan etki edecektir. Olur da ona güvenmezseniz, hekiminizin size uyarılarına uymakta zorluk çekersiniz. Başarılı muayene hizmeti alabilmeniz için ilk koşul doktora güven duymanızdır.

Hekimin uzmanlık yeterliliği: Hekiminizin alanındaki tecrübesini araştırırken bir takım noktalara dikkat etmek gerekir. Tıp biliminde oldukça hızlı yenilikler meydana gelir. Aynı zamanda çeşitli dallar kendi içinde branşlara bölünürler. Belirtilen sebepten ötürü doktorunuzun sizi muayene edip diğer bir hekime yönlendirmesi, hekimin acemi olduğu anlamına gelmez. Açıklanan vaziyet takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sıklıkla tecrübe edilmekte olup doktorun bilgisizliği değil sizin sağlığınıza gösterdiği özeni vurgular.

Hekiminizin yaklaşımı: doktorunuz şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı dikkatle dinliyor? Muayene sırasında yeterince ilgileniyor mu? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Rahatsızlığınız hakkında size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri açıklıyor mu? Sayılanlar çok önemlidir. Durumunuz ile ilgili bilgi edinmek, nedenini bilmek, tedavi yollarını bilmek en doğal hakkınızdır. Şayet hekiminizle böyle bir iletişimi sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz anlamına gelir.

Doktora Ulaşılabilirlik: Çağımızda telekomünikasyon oldukça mühim. Bilhassa bebek bekleyen kadınlar acil durumda her an doktoruyla görüşmek isteyecektir. Acil olaylarda doktorunuza email gibi telekomünikasyon araçlarıyla erişebilmelisiniz. Bir takım mühim olmayan problemler muayeneye gitmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekimin kolay anlaşılır şekilde konuşması son derece mühimdir. Bilgi verirken baştan sona tıbbi terimler söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken, söylediklerin anlayabilmeniz oldukça önemlidir.

Hekimlerin bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-13

Mikrobiyoloji : Mikroorganizmaların sebep oldukları hastalıkların başında; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gelmektedir. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar analiz edilerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı kişilerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Birçok hastalıkta erken farkındalık son derece önemlidir. Standart bir check up kontrolünde olması gereken testlerden birkaçı; kan sayımı, guatr testi, elektrokardiyografi.

Mamografi : Meme hastalıkları yüzünden birime başvuran her hastaya özgü tanı ve tedavi planı hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Jinekoloji: Tıp dünyasındaki her gelişimi yakından izleyen ve uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; kadın hastalıkları, hamilelik, doğum öncesi ve doğumla ilgili problemlerin çözümünde de modern tıbbın tüm olanaklarıyla hizmet vermektedir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, bazı akciğer rahatsızlıklarının kesin teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes darlıklarının değerlendirilmesi amacına yönelik ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılır. Uyurken solunum problemleri serebrovasküler gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları içinde en dikkate alınması gereken hastalıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu sıklıkla ratlanılanıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-77

Hekim pozitif olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları rahatsız eden olaylardır. Moral hastalıkların iyileşmesinde çok mühim bir faktördür. Sağlık sorunu yüzünden stres altında bulunan kişiye doktoru güler yüzüyle güven aşılamalı, hastalığı en kısa zamanda iyileştireceğine yönelik moral vermelidir. Samimi yaklaşmalı, hastanın içinde bulunduğu ruh halini tahmin ederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim öğretici olmalıdır: Doktor hastalığın ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Tüm soruları dinleyip ayrıntılı biçimde cevaplamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, kaygılarına anlayış göstermelidir. Ameliyat sırasında olabilecek beklenmeyen durumlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Hekim güvenilir olmalıdır: Hekim hastasına karşı her konuda dürüst olmalı, hastalarından gerçekleri katiyen gizlememelidir. Ameliyat yapılmayan yöntemlerle iyileşme ihtimali olan kişi ameliyat edilmemeli, ameliyat mutlak son çareyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her adımı kazanç beklentisi olmadan yapmalıdır. Uygulanacak incelemeler ve operasyon yapılırken ihtiyaç duyulacak materyallerden maddi fayda beklememelidir.