Onur Yıldırım (Diyarbakır Üroloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın kapsamlı verilere zahmet çekmeden göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi düşüncesiyle kapsamlı derlemeler gerçekleştirdik. Onur Yıldırım (Diyarbakır Üroloji) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini incelerken altı çizilen ipuçlarını okumayı atlamayın. Bir daha ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla sayfalarımıza ulaşabilmek isterseniz web sitemizi favori listenize ekleyebilirsiniz.


Doktorunuzu Belirlerken Özen Gösterilecek Hususlar

Onur Yıldırım (Diyarbakır Üroloji) Doktoru Randevu Muayene-81

Hekiminize güven duymak: Doktorunuza güven duymak, hekimin karşısında huzurlu hissetmeniz , ona içten güven duymanız gerçekten önemlidir. Doktorunuzun sağlık probleminizle ilgili olarak alacağı hükümler yaşam kalitenize doğrudan etki edecektir. Şayet doktorunuza güven duymazsanız, doktorunuzun belirttiği tavsiyelerine uyum göstermekte zorlanırsınız. Seçkin bir tedavi hizmeti görmek konusuyla ilgili en önde gelen şart doktorunuza güven duyabilmenizdir.

Hekimin uzmanlık deneyimi: Doktorun uzmanlık yeterliliğini sorgularken bir takım konulara önem vermek şarttır. Sağlık alanında son derece çabuk ilerlemeler meydana gelir. Aynı zamanda türlü dallar kendi içinde alt branşlara bölünürler. O nedenle hekimin siziherhangi bir sebeple başka bir hekime göndermesi, doktorunuzun bilgisiz olduğunu göstermez. Bu durum ekip çalışmasına katkıda bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla tecrübe edilmekte olup hekiminizin yetersizliği değil sizin iyileşmenize verdiği özeni belirtir.

Kendisinin yaklaşımı: hekim soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not alıyor mu? Muayene ederken yeterince ilgili mi? Soru sormaya ön ayak oluyor mu? Durumunuz konusunda size detaylı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Sayılanlar oldukça mühimdir. Durumunuz ile ilgili fikir almak, sebebini bilmek, tedavi yollarını değerlendirmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer hekimle bu diyaloğu oluşturabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Hekime Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim çok vazgeçilmez. Özellikle gebe bayanlar ihtiyaç duyduğunda her an doktoruyla konuşmak isteyecektir. Benzer olaylarda doktora eposta gibi telekomünikasyon araçlarıyla erişebilmelisiniz. Bir takım küçük problemler muayeneye gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Hekiminizin anlayacağınız bir şekilde anlatması oldukça mühimdir. açıklama yaparken baştan sona anlamayacağınız terimler kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, söylediklerin anlamanız çok önemli önemlidir.

Hekimlerin hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-65

Sinir Sistemi Hastalıkları : Nörologlar, diğer uzmanlık dallarına da sık olarak konsültasyon hizmeti vermektedir.

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Kan Hastalıkları : Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Check-up merkezi : Check up, sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının değerlendirilmesidir. Özellikle kanserde erken teşhis kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Standart bir check up kontrolünde yapılması gereken testlerden bazıları; organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri, sarılık testi, akciğer grafisi.

Hematoloji: Hematoloji, son yıllarda çok önemli gelişmelerin kat edildiği, hastalıklarda tedavi seçeneklerinin arttığı, klinik çalışmaların en çok yapıldığı alanlardan biridir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, bazı akciğer hastalıklarının kesin tanısına olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer rahatsızlıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının tanısı amacına yönelik solunum fonksiyon testleri yapılır. Uykuda solunum problemleri inme gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları içinde en önemli rahatsızlıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzmanlığın gerekli olduğu ayrı bir diş hekimliği branşıdır. Çocukların gelişim sürecinde çene gelişimi, Ortodontist tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişim çağında bulunan çocukların düzgün bir diş yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedaviler uygulanmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-64

Hekim açıklayıcı olmalıdır: Hekim hastalığın ne olduğunu, nasıl iyileştirileceğini, olursa tedavi sırasında neler olabileceğini, iyileşmesi için yaşamında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip detaylı olarak cevaplamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, tasalarına anlayış göstermelidir. Ameliyat boyunca oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi vermelidir.

Doktor güvenilir olmalıdır: Doktor hastalarına karşı son derece açık olmalı, hastalarından hiçbir gerçeği hiçbir koşulda saklamamalıdır. Ameliyat dışı tedavilerle iyileşme şansı bulunan kişi ameliyata alınmamalı, operasyon kesinlikle gerekliyse yapılmalıdır. Hekim tedavideki her adımı ek bir kazanç beklentisi olmadan yapmalıdır. Yapılacak tetkikler ve operasyon yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerden ek bir kazanç beklentisinde olmamalıdır.

Hekim referans gösterebilmelidir: Kişi, ameliyat olacağı hekiminin önceden bu operasyonu yaptığı kişilerle konuşabilme imkanına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden tedavi ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor önceden gerçekleştirdiği operasyonlarla alakalı hastasına istatistikler sunmalı, başarısızlık yüzdeleriyle ilgili açıkça açıklama yapmalıdır.

Hekim deneyimli olmalıdır: Doktorun gerçekleştireceği operasyonu önceden kaç kişiye uyguladığı, tedaviyi hangi periyotlarda yaptığı son derece mühimdir. Doktorunuzun deneyimini detaylı biçimde araştırmalısınız. Bu konuda tereddüdünüz varsa soracağınız en önemli kişiler hekimin hizmet verdiği sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.