Orkan Tatlı (İzmir Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Okuyucularımızın değerli konulara pratik bir şekilde ulaşabilmesi ve faydalanabilmesi amacıyla özenli derlemeler oluşturduk. Orkan Tatlı (İzmir Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene makalemizi incelerken vurgulanan ipuçlarını incelemeyi atlamayın. İleride ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla yazılarımıza girebilmek isterseniz bu siteyi favori listenize ekleyebilirsiniz.


Hekiminizi Belirlerken Özen Gösterilecek Noktalar

Orkan Tatlı (İzmir Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene-72

Hekime güvenmek: Hekiminize güvenle bakmak, doktorun yanında güvenli hissetmeniz ve hekime samimi olarak itimat etmeniz çok önemlidir. Hekimin sorununuzla alakalı olarak belirleyeceği kararlar yaşam kalitenize direkt olarak etki gösterecektir. Şayet ona güven duymazsanız, onun size önerilere uyum göstermekte zorluk çekersiniz. İşe yarar tedavi hizmeti almak için birinci koşul hekime itimat duymanızdır.

Hekimin alanındaki tecrübesi: Kendisinin alanındaki yeterliliğini gözlemlerken bazı noktalara önem vermek fayda sağlar. Tıp biliminde son derece çabuk ilerlemeler meydana gelir. Bununla birlikte farklı kollar kendi içinde branşlara bölünürler. Belirtilen sebepten ötürü doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir hekime yönlendirmesi, hekiminizin acemi olduğunu göstermez. Açıklanan durum ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca görülmekte olup hekiminizin deneyimsizliği olmamakla birlikte iyileşmenize gösterdiği özeni vurgular.

Hekiminizin yaklaşımı: doktor soru sormaya önem veriyor mu, sorunlarınızı dikkatle not ediyor mu? İnceleme sırasında ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız hakkında size detaylı bilgi veriyor mu? Seçenekleri anlatıyor mu? Bunlar oldukça önemlidir. Durumunuz hakkında fikir edinmek, sebebini bilmek, riskleri öğrenmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer doktorunuzla böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz demektir.

Hekiminize Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda telekomünikasyon oldukça mühim. Bilhassa gebe bayanlar ihtiyaç duyduğunda hemen doktorla görüşmek isteyecektir. Benzer durumlarda doktora cep telefonu gibi telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bazı önemsiz problemler muayeneye gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun anlaşılır bir şekilde anlatması son derece mühimdir. konuşurken tamamen tıbbi lügat kullanması kafanızı karıştıracaktır. O nedenle hekimle diyalog kurarken, konuştuklarını kavrayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Hekimlerin bazı hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-31

Tüp Bebek Merkezi : Tüp bebek merkezleri, Genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini uygulamaktadır.

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Günümüzde ağrı 2 grupta incelenmektedir. İlki; türlü rahatsızlıkların işaretçisi olan akut ağrıdır. Akut ağrı bir hastalık habercisidir. Pek çok kez vücudumuzda bulunan bir doku tahribatının habercisidir. Akut ağrı vücudun uyarı sisteminin önemli bir parçasıdır.

Kan Hastalıkları : Hematolojik hastalıkların büyük bir bölümü, tedavisi hayati önem taşıyan hastalıklardır.

Dahiliye : Dahiliye birimi pek çok dala ayrılır. Böbrek hastalığından, karaciğer hastalıklarına tüm sorunların başvuru merkezidir. Bazı alt dallar: Endokrinoloji, Hematoloji, Kardiyoloji.

Dermatoloji : Dermatoloji, deri, saç, tırnaklarla ilgili rahatsızlıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzmanlığın gerekli olduğu bir diş hekimliği branşıdır. Çocukların gelişim sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodontistler tarafından takip edilmelidir. Gelişme çağındaki çocukların düzgün bir çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedaviler uygulanmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-24

Hekim yardımcı olmalıdır: Doktor, meslek gereği gerçekleştirdiği ameliyat ve muayenelerden para kazanmalıdır. Kazanılan para asla anormal düzeylere çıkmamalı, maddi açıdan yetersiz olan hastalara olanaklar dahilinde yardım edilmeli, fuzuli tedavilerden uzak durmalıdır. Gerekli tetkik ve ameliyatlar için sağlık kuruluşlarından hesaplı fiyat avantajları sağlanmalıdır.

Doktor referans gösterebilmelidir: Hasta, ameliyat olacağı hekiminin daha önce bu operasyonu gerçekleştirdiği hastalarla konuşabilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri ameliyat olacak hastalarıyla görüştürmelidir. Doktor daha önce gerçekleştirdiği ameliyatlarla ilgili hastasına istatistikler sunmalı, başarısızlık oranlarıyla alakalı açıkça bilgi vermelidir.

Hekim tecrübeli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği yöntemi önceden kaç kişiye uyguladığı, operasyonu hangi sıklıkla gerçekleştirdiği çok mühimdir. Hekiminizin deneyimini ayrıntılı biçimde sorgulamalısınız. Bu konuda şüpheleriniz olursa soracağınız yegane kaynak hekimin bulunduğu sağlık kuruluşundaki ameliyathane hemşireleridir.

Hekim yenilikleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Teknolojiy takip etmek sadece ileri ülkelerdeki etkinliklere gitmek yoluyla olur. Bilimin gereklerinden yararlanmayan doktorlar insanlara en yeni tıp tekniklerini ulaştıramaz.