Özcan Atahan (Bursa Üroloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin pratik konulara zorluk çekmeden göz atabilmesi ve inceleyebilmesi düşüncesiyle kapsamlı çalışmalar oluşturduk. Özcan Atahan (Bursa Üroloji) Doktoru Randevu Muayene makalemizi incelerken bilgi verilen uyarıları okumayı ihmal etmeyin. Tekrar ihtiyacınız olduğunda kolayca sayfalarımıza erişebilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favorilerinize ekleyin.


Doktorunuzu Belirlerken Özen Gösterilecek Noktalar

Özcan Atahan (Bursa Üroloji) Doktoru Randevu Muayene-76

Hekiminize güven duymak: Hekiminize güvenmek, hekimin karşısında kendinizi huzurlu hissedebilmeniz ve ona yürekten güven duymanız çok mühimdir. Hekiminizin tedavinizle alakalı olarak belirleyeceği hükümler sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Olur da doktora güvenmezseniz, doktorunuzun size tavsiyelerine uyum göstermekte problem yaşarsınız. İşe yarar bir sağlık yardımı almak konusuyla ilgili ilk şart hekime itimat duymanızdır.

Doktorunuzun alanındaki deneyimi: Hekiminizin mesleki birikimini sorgularken bir takım konulara özen göstermek gerekir. Sağlık alanında çok hızlı gelişmeler meydana gelir. Aynı zamanda türlü uzmanlık alanları kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılırlar. O nedenle doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir uzmana göndermesi, doktorun tecrübesiz olduğu anlamına gelmez. Bu olay ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında fazlaca tecrübe edilmekte olup doktorunuzun bilgisizliği değil sağlığınıza verdiği önemi belirtir.

Hekiminizin tutumu: doktor soru sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not alıyor mu? İnceleme sırasında ne kadar ilgili? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Rahatsızlığınız konusunda size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Alternatifleri anlatıyor mu? Bunlar son derece önemlidir. Sağlığınız hakkında fikir edinmek, nedenini bilmek, riskleri değerlendirmek en tabi hakkınızdır. Şayet hekiminizle bu diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz demektir.

Doktora Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim oldukça önemli. Özellikle hamile kadınlar beklenmedik bir durumda hemen doktoruyla görüşmek isteyecektir. Benzer olaylarda hekiminize eposta gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bir takım önemsiz sorunlar hekim müdahalesi gerekmeden çözülebilir.

Diyalog: Doktorunuzun kolay anlaşılır dilden anlatması çok önemlidir. açıklama yaparken sadece anlamayacağınız terimler söylemesi kafanızı karıştıracaktır. O nedenle doktorla konuşurken, anlattıklarını anlayabilmeniz oldukça önemlidir.

Doktorların ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-14

Psikiyatri : Gerçekçi çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden üretilebilir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Nükleer Tıp : .Halen ülkemizde üniversitelerde, büyük illerin devlet ve sigorta hastaneleri ile bazı özel merkezlerde hizmet veren nükleer tıp bölümlerinde hemen her organ sistemiyle ilgili hastalıklarda fonksiyon (işlev) görüntülemesi yapılmaktadır.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizma adı verilen, birçoğu ancak mikroskopta görülebilen küçük canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar incelenerek hastalarda oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Nöroloji : Nöroloji birimleri sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir.

Hematoloji: Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzman yaklaşımı gerektiren bir daldır. Çocukların gelişme sürecinde çene gelişimi, Ortodontist tarafından izlenmelidir. Gelişme çağındaki çocukların sağlıklı bir çene yapısına sahip olmalarına imkan verecek önlemler alınmalıdır.

Hekim Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-61

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları huzursuz eden durumlardır. Güven hastalıkların tedavisinde çok mühim bir faktördür. Hastalık yüzünden huzursuz bulunan kimseye doktoru pozitif enerji vermeli, rahatsızlığı en kısa zamanda atlatacağına dair moral vermelidir. Samimi davranmalı ve hastanın içinde bulunduğu psikolojiyi tahmin ederek anlayışlı davranmalıdır.

Doktor öğretici olmalıdır: Doktor problemin kaynağının ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için günlük yaşamda nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini ayrıntılı anlatmalıdır. Her soruyu takip edip kapsamlı olarak yanıtlamalıdır. Hasta ile empati kurmalı, kaygılarına hak vermelidir. Tedavi sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi vermelidir.

Doktor yönlendirici olmalıdır: Doktor kendi dalı dışındaki hastalıklarda da insanlara yol gösterici olmalı, en uygun hekimlere yönlendirmelidir.

Doktor iyi giyimli olmalıdır: Hekim hastasına saygı göstermeli ve bu sebepten ötürü daima iyi giyimli görünmelidir. Üstüne başına gösterdiği önem onun karşısındakinin iyileşmesinde de göstereceği özenin göstergesidir.