Özlem Devrim Tatlı Aydeniz (İzmir Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin detaylı konulara en kolay yoldan ulaşabilmesi ve okuyabilmesi amacıyla kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdik. Özlem Devrim Tatlı Aydeniz (İzmir Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini gözden geçirirken önemi vurgulanan uyarıları incelemeyi pas geçmeyin. Gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda pratik olarak makalelerimize ulaşabilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favorilerinize ekleyin.


Doktor Belirlerken Özen Gösterilecek Noktalar

Özlem Devrim Tatlı Aydeniz (İzmir Kadın Hastalıkları Doğum) Doktoru Randevu Muayene-65

Hekime güven duymak: Hekime güvenmek, doktorun denetiminde iyi hissedebilmeniz , hekiminize içten güvenmeniz oldukça önemlidir. Onun probleminizle alakalı alacağı hükümler yaşam kalitenize doğrudan etki gösterecektir. Şayet doktorunuza güven duymazsanız, doktorun belirttiği uyarılarına uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Başarılı yardım alabilmek için birinci koşul ona güven duymanızdır.

Hekiminizin alanındaki tecrübesi: Doktorun mesleki deneyimini sorgularken bir takım noktalara özen göstermek şarttır. Tıp biliminde son derece kısa sürede ilerlemeler hayata geçer. Buna paralel olarak farklı dallar kendi içinde dallara bölünürler. Bu yüzden doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir doktora göndermesi, onun deneyimsiz olduğunu göstermez. Açıklanan durum takım çalışması içinde bulunan kliniklerde fazlaca görülmekte olup hekimin bilgisizliği değil sizin iyileşmenize gösterdiği ehemmiyeti belirtir.

Hekiminizin yaklaşımı: Hekiminiz şikayetlerinizi sormaya özen gösteriyor mu, sorularınızı dikkatle dinliyor? Muayene süresince ne kadar ilgili? Sorunlarınızı açmanıza teşvik ediyor mu? Durumunuz konusunda size ayrıntılı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Bunlar çok önemlidir. Durumunuz hakkında bilgi almak, sebebini öğrenmek, riskleri değerlendirmek en doğal hakkınızdır. Eğer doktorla böyle bir iletişimi oluşturabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz demektir.

Hekiminize Ulaşabilmek: Günümüzde iletişim çok önemli. Özellikle gebe kadınlar acil durumda hemen doktorla iletişime geçmek isteyecektir. Benzer olaylarda doktora kısa mesaj gibi iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. Bazı küçük problemler hekim müdahalesi gerekmeden giderilebilir.

Karşılıklı İletişim: Hekiminizin anlaşılır bir şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. konuşurken baştan sona tıbbi kavramlar kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorunuzla konuşurken, ne anlattığını anlayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Doktorların bazı hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-51

Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi : Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde yetişkinlerin kalp operasyonları yapılmaktadır.

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp sağlığını korumak amacıyla hizmet vermektedir.

Patoloji: Pataloji bölümünde kadın hastalıkları, böbrek hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, göz hastalıkları ve diğer sistem ve doku hastalıkları ile ilgili patolojik tanı çalışmaları yapılır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizma adı verilen, birçoğu ancak mikroskopta görülebilen küçük canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar analiz edilerek kişilerde oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Dermatoloji : Deribilimi, deri, saç, tırnaklarla ilgili rahatsızlıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, başta akciğer kanseri olmak üzere, bazı akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine olanak sağlayan bronkoskopi işlemi yapılmaktadır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tanısına yönelik poliklinik hizmeti verilir. Akciğer kaynaklı nefes darlıklarının değerlendirilmesi amacıyla solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyku durumunda solunum problemleri aritmi gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en dikkate alınması gereken rahatsızlıklardan biridir. Tıkayıcı uyku apne sendromu sıklıkla ratlanılanıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-85

Hekim erişilebilir olmalıdır: Kişi ameliyat olduğu hekime acil durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Hekim mobil söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda çağrılara asistanı yerine bizzat kendisi cevap vermelidir.

Hekim referans gösterebilmelidir: Kişi, ameliyatı yapacak hekimin daha önce aynı ameliyatı yaptığı kişilerle konuşabilme hakkına sahip olmalıdır. Referans isteyen hastalarına, önceden ameliyat ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Hekim daha önce gerçekleştirdiği ameliyatlarla alakalı hastasına rakamlar sunmalı, komplikasyon yüzdeleriyle ilgili açıkça açıklama yapmalıdır.

Doktor deneyimli olmalıdır: Doktorun gerçekleştireceği yöntemi önceden kaç hastaya uyguladığı, operasyonu hangi sıklıkla yaptığı çok önemlidir. Doktorunuzun tecrübesini detaylı olarak araştırmalısınız. Bu konuda şüpheleriniz varsa soracağınız yegane kaynak doktorun hizmet verdiği hastanedeki ameliyathane hemşireleridir.