Rahime Kaşıkaralar (İzmir Dermatoloji) Doktoru Randevu Muayene

Değerli ziyaretçilerimizin kaliteli yazılara pratik bir şekilde göz atabilmesi ve anlayabilmesi amacıyla kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdik. Rahime Kaşıkaralar (İzmir Dermatoloji) Doktoru Randevu Muayene yazımızı okurken önemi vurgulanan uyarıları gözden geçirmeyi atlamayın. Bir daha ihtiyacınız olduğunda pratik olarak sitemize erişebilmek için hastane.uzman.org’u favorilerinize ekleyin.


Hekiminizi Belirlerken Özen Gösterilecek Konular

Rahime Kaşıkaralar (İzmir Dermatoloji) Doktoru Randevu Muayene-09

Hekime güvenle yaklaşmak: Hekime güvenle bakmak, onun yanında kendinizi rahat hissedebilmeniz ve ona gerçekten güvenmeniz çok mühimdir. Hekimin sizinle ilgili alacağı kararlar sağlığınıza direkt olarak etki edecektir. Eğer ona itimat etmezseniz, hekimin size uyarılarına uyum göstermekte problem yaşarsınız. Faydalı bir hizmet alabilmek için birinci şart doktora güven duyabilmenizdir.

Doktorunuzun uzmanlık tecrübesi: Doktorun alanındaki deneyimini gözlemlerken bazı konulara önem vermek fayda sağlar. Tıpta oldukça hızlı yenilikler meydana gelir. Bununla birlikte farklı branşlar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. Bu yüzden doktorun siziherhangi bir sebeple diğer bir uzmana göndermesi, onun yetersiz olduğu anlamına gelmez. Açıklanan durum takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde fazlaca görülmekte olup hekimin tecrübesizliği olmamakla birlikte iyi olmanıza gösterdiği önemi belirtir.

Hekimin tutumu: doktorunuz soru sormaya özen gösteriyor mu, sorunlarınızı özenle dinliyor? Tedavi sırasında yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Hastalığınız konusunda size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Alternatifleri anlatıyor mu? Bunlar son derece mühimdir. Hastalığınız ile alakalı bilgi almak, sebebini öğrenmek, riskleri değerlendirmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer hekiminizle böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz anlamına gelir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Çağımızda iletişim çok mühim. Bilhassa gebe hastalar ihtiyaç duyduğunda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi durumlarda hekime mobil telefon gibi telekomünikasyon gereçleriyle erişebilmelisiniz. Bazı mühim olmayan şikayetler muayeneye gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Doktorun anlaşılır dilden anlatması çok önemlidir. Bilgi verirken baştan sona anlamayacağınız kavramlar kullanması kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden hekimle diyalog kurarken, konuştuklarını anlamanız son derece önemlidir.

Hekimlerin bazı hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-11

Radyoloji: Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir.

Patoloji: Pataloji bölümünde mide-bağırsak hastalıkları, böbrek hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, göz hastalıkları ve diğer sistem ve doku hastalıkları ile ilgili patolojik tanı çalışmaları yapılır.

Ortopedi : Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu birimde bilhassa kısırlık takibinde, tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılır. Burada kanser ile ilgili enformasyon veren kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Akciğer Hastalıkları : Endoskopi ünitesinde, akciğer kanseri başta olmak üzere, akciğer rahatsızlıklarının erken teşhisine imkan veren bronkoskopi işlemi yapılır. Bu bölümde tüm akciğer hastalıklarının tedavisine yönelik poliklinik hizmeti verilmektedir. Akciğerden kaynaklanan nefes alma sorunlarının değerlendirilmesi amacına yönelik ilaçlı solunum fonksiyon testleri yapılmaktadır. Uyku durumunda solunum rahatsızlıkları yetmezliği gibi sonuçlar doğruabildiğinden uyku hastalıkları arasında en önemsenmesi gereken rahatsızlıklardandır. Tıkayıcı uyku apne sendromu en sık ratlanılanıdır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocuk diş tedavileri, uzmanlık gerektiren ayrı bir branştır. Çocukların büyüme çağında iskeletsel çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişim çağında bulunan çocukların düzgün çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedbirler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-93

Hekim pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları mutsuz eden durumlardır. Moral rahatsızlıkların iyileşmesinde çok mühim bir faktördür. Hastalık nedeniyle stres altında olan kimseye doktor pozitif enerji vermeli, rahatsızlığı en kısa zamanda atlatacağına dair moral vermelidir. Samimi davranmalı, kişinin içinde bulunduğu ruh halini hissederek yumuşak olmalıdır.

Hekim ulaşılabilir olmalıdır: Kişi ameliyat olacağı hekime beklenmeyen durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Hekim telefon numarasını söylemekten geri durmamalı, acil durumlarda çağrılara asistanı değil bizzat kendisi cevap vermelidir.