Şafak Yılmaz Baran (Adana Kadın Hastalıkları ve Doğum) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın kaliteli verilere zorluk çekmeden erişebilmesi ve yanıt bulabilmesi amacıyla derlemeler gerçekleştirdik. Şafak Yılmaz Baran (Adana Kadın Hastalıkları ve Doğum) Doktoru Randevu Muayene sayfasını incelerken önemi vurgulanan ipuçlarını incelemeyi atlamayın. Gelecekte ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla sayfalarımıza erişebilmek isterseniz web sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Hekim Belirlerken Dikkat Edilecek Konular

Şafak Yılmaz Baran (Adana Kadın Hastalıkları ve Doğum) Doktoru Randevu Muayene-17

Hekiminize güvenle yaklaşmak: Doktora güvenle yaklaşmak, doktorunuzun denetiminde rahat hissedebilmeniz , ona samimi olarak itimat etmeniz çok mühimdir. Doktorun hastalığınızla ilgili vereceği kararlar sağlığınıza doğrudan etki gösterecektir. Eğer hekiminize güven duymazsanız, hekimin verdiği tembihlerine uymakta problem yaşarsınız. Düzgün sağlık desteği almak konusunda ilk şart ona itimat duymanızdır.

Hekimin mesleki birikimi: Hekimin mesleki deneyimini sorgularken bir takım konulara önem vermek şarttır. Sağlık alanında çok çabuk yenilikler meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli branşlar kendi içinde dallara bölünürler. O nedenle hekimin siziherhangi bir sebeple diğer bir uzmana yönlendirmesi, onun yetersiz olduğu anlamına gelmez. Belirtilen olay takım çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sık sık görülmekte olup hekiminizin bilgisizliği değil sizin iyileşmenize verdiği özeni belirtir.

Doktorun tutumu: doktorunuz sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle not ediyor mu? Muayene sırasında ne kadar ilgili? Soru sormaya teşvik ediyor mu? Durumunuz ile ilgili size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri anlatıyor mu? Sayılanlar çok önemlidir. Rahatsızlığınız ile alakalı fikir edinmek, nedenini bilmek, tedavi yollarını öğrenmek sizin hakkınızdır. Şayet hekimle böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz anlamına gelir.

Doktorunuza Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda telekomünikasyon son derece mühim. Özellikle bebek bekleyen bayanlar acil durumda hemen doktoruyla görüşmek isteyecektir. Benzer durumlarda hekime email gibi telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi mühim olmayan problemler muayeneye gitmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Hekiminizin anlayabileceğini bir şekilde anlatması oldukça mühimdir. Bilgi verirken baştan sona anlamayacağınız lügat kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorunuzla diyalog kurarken, ne demek istediğini anlayabilmeniz son derece önemlidir.

Doktorların bazı ilgi alanları

Doktor Randevu Muayene-57

Sinir Sistemi Hastalıkları : Beyin damar hastalıkları, baş ağrısı, epilepsi(sara), periferik sinir hastalıkları, kas hastalıkları, multupl skleroz ve benzeri hastalıklar, uyku bozuklukları, nöroloji bölümünün yoğun olarak ilgilendiği hastalık gruplarını oluşturur.

Mikrobiyoloji : Mikroorganizmaların pek çoğu, insanda hastalıklara neden olmaktadır. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar incelenerek hastalarda oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Beyin Cerrahisi / Nöroşiruji : Beyin ve omurilik üzerine bugün bütün girişimler emniyetle uygulanabilir hale gelmiştir.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, estetik ve onarım cerrahisi ile ilgilenir. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kendini algılayışını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Çocukların dişlerinin tedavileri, uzmanlık gerektiren ayrı bir diş hekimliği branşıdır. Çocukların gelişme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, Ortodontistler tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Büyüme çağındaki çocukların sağlıklı bir çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak tedaviler uygulanmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-21

Hekim pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları huzursuz eden durumlardır. Güven hastalıkların tedavisinde oldukça mühim bir faktördür. Hastalık yüzünden mutsuz bulunan kişiye doktor güler yüzüyle güven aşılamalı, rahatsızlığı kısa sürede iyileştireceğine yönelik telkinde bulunmalıdır. İçten yaklaşmalı, kişinin içinde bulunduğu ruh halini hissederek yumuşak davranmalıdır.

Hekim ulaşılabilir olmalıdır: Kişi sağlığını emanet ettiği doktora çok önemli durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor cep telefonunu vermekten geri durmamalı, acil durumlarda çağrılara yardımcısı yerine bizzat kendisi cevap vermelidir.

Hekim dürüst olmalıdır: Hekim hastasına karşı her konuda açık olmalı ve onlardan gerçekleri kesinlikle gizlememelidir. Ameliyat yapılmayan metotlarla düzelme imkanı olan hasta ameliyat edilmemeli, operasyon mutlak son çareyse yapılmalıdır. Hekim tedavideki her adımı maddi fayda beklentisi olmadan gerçekleştirmelidir. Yapılacak tetkikler ve ameliyat yapılırken ihtiyaç duyulacak materyallerden maddi fayda beklememelidir.

Doktor yol gösterici olmalıdır: Hekim kendi dalı dışındaki hastalıklarda da insanlara destek olmalı, doğru hekimlere yönlendirmelidir.