Salih Aydın (İstanbul Beyin Sinir Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın kaliteli bilgilere en kolay yoldan ulaşabilmesi ve anlayabilmesi gayesiyle uzun süren çalışmalar hayata geçirdik. Salih Aydın (İstanbul Beyin Sinir Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene sayfamızı gözden geçirirken vurgulanan tavsiyeleri gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. İleride ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla makalelerimize erişebilmek için sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz.


Hekim Seçerken Dikkat Edilecek Konular

Salih Aydın (İstanbul Beyin Sinir Cerrahisi) Doktoru Randevu Muayene-87

Hekiminize itimat etmek: Doktora itimat etmek, doktorun yanında kendinizi güvenli hissetmeniz ve doktora yürekten güven duymanız çok mühimdir. Hekimin sağlık probleminizle alakalı olarak alacağı hükümler sağlığınıza direkt olarak tesir edecektir. Eğer doktora güven duymazsanız, hekiminizin belirttiği tembihlerine uymakta problem yaşarsınız. Nitelikli muayene hizmeti görmek konusuyla ilgili ilk şart hekime güvenmenizdir.

Hekiminizin uzmanlık tecrübesi: Doktorun mesleki deneyimini gözlemlerken bazı konulara önem vermek tavsiye edilir. Sağlık alanında çok kısa sürede gelişmeler meydana gelir. Bununla birlikte türlü branşlar kendi içinde dallara bölünürler. Bu yüzden doktorun siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana göndermesi, kendisinin acemi olduğunu göstermez. Açıklanan vaziyet ekip çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla tecrübe edilmekte olup hekiminizin tecrübesizliği değil sizin iyileşmenize gösterdiği özeni belirtir.

Hekimin yaklaşımı: doktor şikayetlerinizi sormaya önem veriyor mu, sorularınızı dikkatle not ediyor mu? Tedavi süresince yeterince ilgili mi? Soru sormaya cesaretlendiriyor mu? Durumunuz konusunda size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Farklı tercihleri açıklıyor mu? Sayılanlar çok mühimdir. Sağlığınız hakkında fikir edinmek, sebebini bilmek, riskleri değerlendirmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet doktorla bu diyaloğu sağlayabiliyorsanız, hekiminizi doğru seçtiniz demektir.

Doktora Ulaşılabilirlik: Çağımızda telekomünikasyon son derece mühim. Özellikle bebek bekleyen hastalar beklenmedik bir durumda her an doktorla iletişime geçmek zorunda kalacaktır. Bu gibi durumlarda hekime eposta vb. iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. Bir takım mühim olmayan problemler hekim müdahalesi gerekmeden çözüme kavuşturulabilir.

İletişim: Doktorunuzun anlayacağınız bir şekilde iletişim kurması çok önemlidir. konuşurken tamamen anlamayacağınız lügat kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorla diyalog kurarken, anlattıklarını anlayabilmeniz oldukça mühimdir.

Doktorların görevleri

Doktor Randevu Muayene-92

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp hastalıklarını teşhis etmek amacıyla hizmet vermektedir.

Psikiyatri : Gerçekçi çözümler ancak doğru tanımlar üzerinden üretilebilir. Psikiyatrinin tarihçesi ve gelişme sürecinin de getirdiği özellikler nedeniyle tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden yürümesi özellikle önemlidir.

Kan Hastalıkları : Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.

Biyokimya Laboratuvarı : Bu bölümde bilhassa infertilite takibinde, metabolizmanın hareketinde ciddi role sahip tiroid hormonlarının incelenmesinde, vitamin düzeylerinin ölçülmesinde ve kalp sorunlarının değerlendirilmesinde yer alan testler çalışılmaktadır. Burada kanser ile ilgili enformasyon sağlayan kanda tümör belirteçleri de ölçülür.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, kozmetik ve onarım cerrahisi ile ilgilenir. Kozmetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Yoğun bakım : Yoğun bakım ünitesi tüm kritik hastalara sağladığı yaşamsal destek nedeniyle toplam sağlık hizmeti içinde çok önemli bir yere sahiptir. Yoğun bakım hizmeti çok yönlü bir ekip çalışmasıyla mümkündür.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzmanlık gerektiren ayrı bir branştır. Çocuğun gelişme çağında çene gelişimi, Ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Gelişme sürecindeki çocukların düzgün diş yapısına sahip olmalarına imkan verecek tedaviler uygulanmalıdır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-98

Hekim pozitif olmalıdır: Hastalıklar hastaları rahatsız eden durumlardır. Güven hastalıkların iyileşmesinde çok mühim bir faktördür. Hastalık yüzünden mutsuz bulunan hastaya doktor pozitif enerji aşılamalı, rahatsızlığı en kısa zamanda iyileştireceğine yönelik moral vermelidir. İçten davranmalı ve kişinin içinde bulunduğu ruh halini anlayarak yumuşak davranmalıdır.

Doktor bakımlı olmalıdır: Doktor mesleğine saygılı olmalı ve bu yüzden her zaman iyi giyimli görünmelidir. Kendisine gösterdiği özen onun karşısındakinin tedavisinde de göstereceği özenin kanıtıdır.

Hekim referans verebilmelidir: Kişi, ameliyat olacağı hekimin önceden bu operasyonu yaptığı kişilerle görüşebilme hakkına sahip olmalıdır. Referans talebinde bulunan hastalarına, daha önce tedavi ettiği kişileri referans olarak göstermelidir. Doktor daha önce yaptığı operasyonlarla alakalı hastasına veriler sunmalı, komplikasyon yüzdeleriyle alakalı açıkça bilgi vermelidir.