Seçkin Çağırgan (İzmir Hematoloji) Doktoru Randevu Muayene

Siz okuyucularımızın geniş kapsamlı verilere zahmet çekmeden göz atabilmesi ve yanıt bulabilmesi düşüncesiyle uzun süren araştırmalar oluşturduk. Seçkin Çağırgan (İzmir Hematoloji) Doktoru Randevu Muayene bilgilerini gözden geçirirken bilgi paylaşılan ipuçlarını incelemeyi unutmayın. Gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda pratik olarak makalelerimize ulaşabilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyin.


Hekim Seçerken Önem Verilecek Konular

Seçkin Çağırgan (İzmir Hematoloji) Doktoru Randevu Muayene-90

Hekime güven duymak: Doktora güvenmek, onun muayenesinde huzurlu hissedebilmeniz , doktorunuza gerçekten itimat etmeniz oldukça önemlidir. Hekimin sizinle alakalı alacağı hükümler yaşam kalitenize direkt olarak etki gösterecektir. Olur da doktora güven duymazsanız, hekiminizin size önerilerine uymakta sorun yaşarsınız. Kaliteli bir muayene hizmeti almak için birinci şart hekiminize güven duymanızdır.

Hekimin uzmanlık birikimi: Hekiminizin uzmanlık deneyimini araştırırken bazı konulara önem vermek fayda sağlar. Tıp biliminde oldukça çabuk ilerlemeler meydana gelir. Bununla birlikte çeşitli uzmanlık alanları kendi içinde alt dallara ayrılırlar. Bu yüzden hekimin siziherhangi bir sebeple başka bir hekime göndermesi, onun acemi olduğu anlamına gelmez. Açıklanan olay takım çalışması içinde bulunan sağlık kuruluşlarında sıklıkla tecrübe edilmekte olup doktorun bilgisizliği değil iyi olmanıza verdiği ehemmiyeti vurgular.

Hekiminizin yaklaşımı: doktor sorununuzu sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle dinliyor? Tedavi ederken yeterince ilgili mi? Sorunlarınızı açmanıza ön ayak oluyor mu? Hastalığınız ile ilgili size detaylı bilgi veriyor mu? Alternatifleri izah ediyor mu? Sayılanlar son derece önemlidir. Hastalığınız hakkında fikir almak, sebebini öğrenmek, riskleri öğrenmek sizin hakkınızdır. Eğer hekiminizle böyle bir diyaloğu sağlayabiliyorsanız, doktorunuzu doğru seçtiniz demektir.

Doktorunuza Kolay Ulaşabilmek: Çağımızda iletişim oldukça önemli. Özellikle bebek bekleyen hastalar beklenmedik bir durumda her an doktorla konuşmak isteyecektir. Acil durumlarda doktora eposta vb. telekomünikasyon araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler doktora gitmeden çözülebilir.

Karşılıklı Diyalog: Hekiminizin anlayacağınız dilden konuşması oldukça mühimdir. konuşurken baştan sona tıbbi kavramlar söylemesi sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle doktorla konuşurken, ne demek istediğini kavrayabilmeniz çok önemli mühimdir.

Doktorların bazı hizmet alanları

Doktor Randevu Muayene-71

Sinir Sistemi Hastalıkları : Nörologlar, diğer uzmanlık dallarına da sık olarak konsültasyon hizmeti vermektedir.

Algoloji (Ağrı Kliniği) : Günümüzde ağrı 2 grupta incelenmektedir. Birincisi; türlü hastalıkların uyarıcısı olarak karşılaşılan akut ağrıdır. Akut ağrı bir hastalığın habercisidir. Pek çok kez vücutta var olan bir doku hasarının habercisidir. Akut ağrı vücudumuzun alarm mekanizmasının önemli bir parçasıdır.

Endokrinoloji Diyabet Hastalıkları : Metabolizma hastalıkları. Aynı zamanda trigliserid yüksekliği gibi metabolizma hastalıkları endokrinolojinin alanına girmektedir.

Ağız ve Diş Hastalıkları : Pedodonti, uzmanlığın gerekli olduğu bir daldır. Çocukların gelişme sürecinde çene gelişimi, Ortodonti uzmanları tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Büyüme çağında bulunan çocukların sağlıklı bir çene yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-82

Doktor erişilebilir olmalıdır: Kişi ameliyat olduğu hekime hayati durumda ulaşabileceğini bilmelidir. Doktor mobil söylemekten çekinmemeli, acil durumlarda çağrılara yardımcısı değil kendisi cevap vermelidir.

Hekim izah edici olmalıdır: Doktor hastalığın sebebinin ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, olursa ameliyat sırasında neler yaşanabileceğini, iyileşmesi için yaşamında nelere önem vermesi dikkat etmesi gerektiğini detaylı anlatmalıdır. Her soruyu dinleyip ayrıntılı şekilde cevaplamalıdır. Kendisini hastanın yerine koymalı ve kaygılarına hak vermelidir. Ameliyat sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar ile ilgili bilgi vermelidir.

Hekim güvenilir olmalıdır: Hekim hastasına karşı son derece açık olmalı, onlardan gerçekleri kesinlikle saklamamalıdır. Ameliyat dışı tedavilerle iyileşme şansı olan hasta ameliyat edilmemeli, operasyon kesinlikle son çareyse tercih edilmelidir. Hekim tedavideki her aşamayı maddi fayda beklentisi olmadan gerçekleştirmelidir. Yapılacak incelemeler ve ameliyat yapılırken kullanılacak malzemelerden kazanç beklememelidir.

Doktor yönlendirici olmalıdır: Doktor kendi dalı dışındaki konularda da hastaya yardımcı olmalı, doğru hekimlere yönlendirmelidir.