Sevgi Yimenicioğlu (Eskişehir Çocuk Nörolojisi) Doktoru Randevu Muayene

Hastaneler konularında bilgi arayanların kaliteli sayfalara pratik bir şekilde erişebilmesi ve cevap bulabilmesi amacıyla kapsamlı derlemeler hayata geçirdik. Sevgi Yimenicioğlu (Eskişehir Çocuk Nörolojisi) Doktoru Randevu Muayene makalesini okurken bilgi paylaşılan tavsiyeleri gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. İleride aradığınızda rahatlıkla yazılarımıza gelebilmek isterseniz bu siteyi tarayıcınızın favorilerine ekleyin.


Doktor Belirlerken Dikkat Edilecek Noktalar

Sevgi Yimenicioğlu (Eskişehir Çocuk Nörolojisi) Doktoru Randevu Muayene-78

Hekiminize güvenmek: Hekiminize güvenle bakmak, doktorun yanında iyi hissedebilmeniz , hekiminize içten güvenmeniz oldukça mühimdir. Kendisinin probleminizle alakalı belirleyeceği hükümler yaşam kalitenize doğrudan etki gösterecektir. Şayet hekime güvenmezseniz, hekimin belirttiği önerilere uyum göstermekte sorun yaşarsınız. Başarılı tedavi hizmeti alabilmek için en önde gelen koşul hekiminize güvenmenizdir.

Hekiminizin alanındaki tecrübesi: Doktorun mesleki tecrübesini sorgularken bir takım noktalara özen göstermek şarttır. Tıp biliminde oldukça hızlı gelişmeler hayata geçer. Buna paralel olarak çeşitli branşlar kendi içinde alt uzmanlık alanlarına ayrılırlar. O nedenle hekimin siziherhangi bir sebeple başka bir hekime göndermesi, kendisinin bilgisiz olduğunu göstermez. Açıklanan durum takım çalışması içinde bulunan kliniklerde fazlaca görülmekte olup doktorun yetersizliği olmamakla birlikte şifa bulmanıza gösterdiği özeni belirtir.

Doktorun yaklaşımı: doktor sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, sorularınızı özenle not alıyor mu? Tedavi ederken yeterince ilgileniyor mu? Soru sormaya teşvik ediyor mu? Sorununuz ile alakalı size ayrıntılı bilgi veriyor mu? Seçenekleri izah ediyor mu? Bunlar son derece önemlidir. Sağlığınız hakkında fikir almak, sebebini bilmek, tedavi yollarını bilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Şayet hekimle böyle bir diyaloğu kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi seçtiniz demektir.

Doktorunuza Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim çok önemli. Özellikle gebe hastalar acil durumda her an doktoruyla konuşmak isteyecektir. Bu gibi olaylarda doktora cep telefonu vb. iletişim araçlarıyla erişebilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler uzaktan çözülebilir.

İletişim: Hekimin kolay anlaşılır bir şekilde anlatması çok önemlidir. konuşurken sadece tıbbi kavramlar kullanması sizi çıkmaza sokacaktır. O nedenle hekiminizle diyalog kurarken, söylediklerin anlamanız oldukça önemlidir.

Doktorların uzmanlık alanları

Doktor Randevu Muayene-35

Sinir Sistemi Hastalıkları : Beyin damar hastalıkları, baş ağrısı, epilepsi(sara), periferik sinir hastalıkları, kas hastalıkları, multupl skleroz ve benzeri hastalıklar, uyku bozuklukları, nöroloji bölümünün yoğun olarak ilgilendiği hastalık gruplarını oluşturur.

Pediatri : Bölümde, Intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.

Yoğun bakım : Toplumların ortalama yaşam sürelerindeki gelişmeler de yoğun bakım ünitelerindeki verimli gelişmelerin katkısı büyüktür. Tüm cerrahi ve dahili dalların, son derece gelişmiş teknolojiye sahip laboratuarın ve görüntüleme merkezinin 24 saat süreyle desteği olmaksızın yoğun bakım ünitesinde kaliteli yaşamsal destek ve tedavi sağlanması mümkün değildir.

Acil Servis : Gündüz saatlerinde hastanede mevcut tüm branşlar ile destek gören acil servis, gece boyunca de hastane içinde kendi birimlerinde nöbet tutan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. hekimleri ile desteklenir. Diğer branşlarda ise nöbette bulunan hekimler acil servis tarafından çağrıldıklarına çok hızlı davranarak acil konsültasyona destek verir. Tıbbi ekipmanlar ile donatılmış olan acil servis bünyesinde, yatak başı ekranları olan müşahede odası vardır. Hastaların ilk tedavileri burada yapılır. Bunun haricinde bir travma odası bulunabilir.

Doktor Hangi Özellikleri taşımalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-19

Hekim güler yüzlü olmalıdır: Sağlık sorunları hastaları rahatsız eden durumlardır. Moral hastalıkların iyileşmesinde oldukça önemli bir faktördür. Hastalık nedeniyle stres altında bulunan kimseye hekim pozitif enerji aşılamalı, hastalığı kısa sürede atlatacağına dair moral vermelidir. Samimi davranmalı, hastanın içinde bulunduğu psikolojiyi tahmin ederek yumuşak davranmalıdır.

Doktor gelişmeleri takip etmelidir: Tıp teknolojisi baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir. Teknolojiy takip etmek sadece ilerlemiş milletlerdeki kongrelere gitmek yoluyla olur. Bilimin gereklerinden faydalanmayan doktorlar insanlara en yeni tedavi metotlarını sunamaz.