Sezgin Altındiş (Bursa Diş Hekimi) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın geniş çerçeveli konulara kolayca ulaşabilmesi ve okuyabilmesi amacıyla kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdik. Sezgin Altındiş (Bursa Diş Hekimi) Doktoru Randevu Muayene makalemizi okurken önemi vurgulanan diğer yazıları gözden geçirmeyi atlamayın. İleride ihtiyacınız olduğunda pratik olarak yazılarımıza gelebilmek isterseniz hastane.uzman.org’u favori listenize ekleyin.


Doktor Belirlerken Önem Verilecek Noktalar

Sezgin Altındiş (Bursa Diş Hekimi) Doktoru Randevu Muayene-12

Hekiminize güvenle yaklaşmak: Hekiminize güvenle yaklaşmak, doktorunuzun yanında kendinizi rahat hissetmeniz , doktora içten güven duymanız çok mühimdir. Kendisinin probleminizle alakalı belirleyeceği kararlar sağlığınıza direkt olarak tesir edecektir. Eğer hekiminize güvenmezseniz, hekimin belirttiği önerilere uymakta sorun yaşarsınız. Başarılı bir sağlık desteği görebilmek konusunda birinci şart hekiminize güvenmenizdir.

Kendisinin uzmanlık tecrübesi: Hekimin uzmanlık yeterliliğini araştırırken bir takım konulara dikkat etmek gerekir. Sağlık alanında çok hızlı yenilikler hayata geçer. Bununla birlikte farklı uzmanlık alanları kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. O nedenle doktorunuzun siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana yönlendirmesi, kendisinin kötü olduğunu göstermez. Açıklanan olay takım çalışmasına katkıda bulunan kliniklerde sık sık görülmekte olup hekiminizin bilgisizliği olmamakla birlikte iyi olmanıza gösterdiği ehemmiyeti belirtir.

Kendisinin yaklaşımı: doktorunuz sorununuzu sormaya özen gösteriyor mu, şikayetlerinizi dikkatle dinliyor? İnceleme sırasında yeterince ilgili mi? Daha fazla sormanız için cesaretlendiriyor mu? Durumunuz ile alakalı size kapsamlı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Bunlar son derece önemlidir. Durumunuz hakkında fikir edinmek, sebebini öğrenmek, riskleri karşılaştırabilmek bir hasta olarak sizin hakkınızdır. Eğer doktorla böyle bir iletişimi kurabiliyorsanız, hekiminizi iyi seçtiniz demektir.

Hekiminize Ulaşılabilirlik: Günümüzde iletişim çok önemli. Özellikle bebek bekleyen hastalar ihtiyaç duyduğunda her an doktoruyla görüşmek isteyecektir. Benzer olaylarda doktorunuza mobil telefon gibi iletişim araçlarıyla ulaşabilmelisiniz. kimi tıbbi müdahale gerektirmeyen problemler hekim müdahalesi gerekmeden çözüme kavuşturulabilir.

Diyalog: Doktorun anlayacağınız dilden konuşması son derece mühimdir. konuşurken sadece anlamayacağınız terimler söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken, söylediklerin kavrayabilmeniz son derece mühimdir.

Hekimlerin bazı hizmet kapsamları

Doktor Randevu Muayene-15

Üroloji: Ürolojik hastalıkların değişik alt gruplarına ait tüm tetkik ve tedavi işlemleri gerçekleştirilir.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları : Poliklinik hizmeti yanı sıra endoskopi dalında da tanı ve tedavi amaçlı tüm gastroenteroloji işlemleri yapılmaktadır.

Check-up merkezi : Check up, henüz şikayete yol açmamış olası bir hastalığın tarama ile erken tanısıdır. Özellikle kanserde erken tedavi son derece önemlidir. Standart bir check up’ta olması gereken testlerden birkaçı; kolesterol düzeyi, tiroit testi, tüm batın ultrasonografi.

Mamografi : Meme hastalıklarının tanı ve tedavisinin modern yöntemlere göre yapıldığı kapsamlı bir merkezdir.

Estetik Plastik Cerrahi : Plastik cerrahi, kozmetik ve onarım cerrahisi ile ilgilenir. Estetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü geliştirir. Onarım cerrahisi sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır, ve öncelikli amacı etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Kalp Hastalıkları : Kalp Sağlığı Merkezi, kalp sağlığını korumak, kalp hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek amacıyla dünya standartlarında donanım ve alt yapı ile hizmet verir.

Acil Servis : Gündüz saatlerinde hastanede branşlar tarafından destek gören Acil Servis, gece boyunca hastane içinde kendi birimlerinde nöbet tutan anestezi, kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, çocuk hastalıkları ve radyoloji vb. doktorları ile desteklenir. Diğer servislerde ise nöbetteki doktorlar acil servis tarafından çağrıldıkları zaman çok çabuk davranarak acil konsültasyona destek verir. Tıbbi cihazlar ile donatılmış olan acil servis içerisinde, yatak başı ekranları yerleştirilmiş müşahede odası bulunur. Hastaların öncelikli tedavileri burada yapılmaktadır. Bunun dışında bir küçük müdahale odası bulunur.

Doktor Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-94

Doktor erişilebilir olmalıdır: Kişi ameliyat olduğu hekime acil durumda erişebileceğini bilmelidir. Doktor telefon numarasını söylemekten geri durmamalı, acil durumlarda telefona yardımcısı yerine kendisi yanıt vermelidir.

Doktor güvenilir olmalıdır: Hekim hastasına karşı her konuda dürüst olmalı, onlardan gerçekleri kesinlikle gizlememelidir. Ameliyat yapılmayan yöntemlerle tedavi şansı olan kişi ameliyat edilmemeli, operasyon mutlak gerekliyse tercih edilmelidir. Hekim tedavideki her adımı maddi fayda beklemeden yapmalıdır. Yapılacak incelemeler ve operasyon sırasında ihtiyaç duyulacak malzemelerden kazanç beklememelidir.

Doktor tecrübeli olmalıdır: Hekimin gerçekleştireceği operasyonu önceden kaç kişiye uyguladığı, tedaviyi hangi sıklıkla gerçekleştirdiği son derece mühimdir. Doktorun tecrübesini kapsamlı olarak araştırmalısınız. Bu araştırmada şüpheleriniz olursa başvuracağınız en önemli kaynak hekimin bulunduğu sağlık kuruluşundaki ameliyathane çalışanlarıdır.