Tamer Haytoğlu (Bursa Göz Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene

Değerli okuyucularımızın düzenli verilere en kısa yoldan göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi düşüncesiyle uzun süren derlemeler hayata geçirdik. Tamer Haytoğlu (Bursa Göz Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene yazımızı incelerken bilgi paylaşılan ipuçlarını okumayı pas geçmeyin. Bir daha ihtiyacınız olduğunda kolayca web sitemize girebilmek için bu siteyi favori listenize ekleyebilirsiniz.


Hekiminizi Belirlerken Dikkat Edilecek Noktalar

Tamer Haytoğlu (Bursa Göz Hastalıkları) Doktoru Randevu Muayene-93

Doktorunuza güvenle bakmak: Hekiminize güven duymak, doktorun denetiminde kendinizi rahat hissedebilmeniz , doktora içten itimat etmeniz gerçekten önemlidir. Hekiminizin probleminizle ilgili olarak belirleyeceği hükümler yaşam kalitenize direkt olarak etki gösterecektir. Olur da ona itimat etmezseniz, hekimin belirttiği tembihlerine uyum göstermekte zorlanırsınız. Nitelikli destek alabilmek konusunda birinci koşul hekiminize güven duyabilmenizdir.

Hekiminizin alanındaki birikimi: Doktorun alanındaki tecrübesini sorgularken bir takım konulara özen göstermek tavsiye edilir. Tıp biliminde son derece kısa sürede ilerlemeler hayata geçer. Bununla birlikte çeşitli dallar kendi içinde alt branşlara ayrılırlar. Belirtilen sebepten ötürü hekiminizin siziherhangi bir sebeple başka bir uzmana yönlendirmesi, onun bilgisiz olduğunu göstermez. Bu durum ekip çalışması içinde bulunan kliniklerde fazlaca yaşanmakta olup hekiminizin tecrübesizliği değil sağlığınıza verdiği ehemmiyeti vurgular.

Hekiminizin yaklaşımı: Hekiminiz soru sormaya önem veriyor mu, şikayetlerinizi özenle not alıyor mu? Tedavi ederken yeterince ilgileniyor mu? Daha fazla sormanız için ön ayak oluyor mu? Sorununuz hakkında size detaylı açıklama yapıyor mu? Farklı tercihleri izah ediyor mu? Bunlar son derece mühimdir. Hastalığınız hakkında bilgi almak, nedenini bilmek, tedavi yollarını değerlendirmek en doğal hakkınızdır. Eğer hekiminizle bu iletişimi oluşturabiliyorsanız, hekiminizi iyi belirlediniz anlamına gelir.

Doktora Ulaşabilmek: Günümüzde telekomünikasyon oldukça mühim. Bilhassa bebek bekleyen kadınlar acil durumda hemen doktoruyla iletişime geçmek isteyecektir. Bu gibi durumlarda hekiminize kısa mesaj gibi iletişim gereçleriyle ulaşabilmelisiniz. kimi mühim olmayan sorunlar doktora gitmeden giderilebilir.

Karşılıklı Diyalog: Doktorunuzun anlayacağınız şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. açıklama yaparken baştan sona anlamayacağınız kavramlar söylemesi kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden doktorunuzla konuşurken, ne anlattığını kavrayabilmeniz son derece mühimdir.

Hekimlerin bazı görevleri

Doktor Randevu Muayene-92

Kardiyoloji : Kardiyoloji birimi, kalp hastalıklarını teşhis etmek amacıyla hizmet vermektedir.

Psikoloji: Psikoloji Bölümü “Çocuk ve Ergen Psikolojisi” – “Yetişkin Psikolojisi” alanlarında bireysel ihtiyaçlara uygun bir şekilde psikolojik destek sağlamaktadır.

Bilgisayarlı tomografi : MR, merkezi sinir sistemi anjiografileri hastalıkların doğası ile ilgili bilgi vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, navigasyon sistemleri, ultrasonik aspiratör, lazer, endoskopi ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile oldukça başarılı operasyonlar yapılabilmekte ve önceden kalıcı bozuklukla neticelenen ameliyatlar artık pozitif yönde neticelenmektedir.

Mamografi : Meme hastalıklarının tanı ve tedavisinin modern yöntemlere göre yapıldığı kapsamlı bir merkezdir.

Enfeksiyon Hastalıkları : Enfeksiyonlar vücudun her bölgesinde meydana gelebilen, virüsler tarafından oluşturulan ve bazıları bulaşıcı olabilen hastalıklardır. Gripten ciddi hatta ölümcül olabilen tüberküloza kadar enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca takip edilir.

Genel Cerrahi : Genel Cerrahi tıbbın önemli ve geniş kapsamlı alanlarından biridir. İlgi alanına giren organların ve bunların hastalıkları ve tedavilerinin çeşitliliği ve bu alanlarda süratle gelişen teknoloji, cerrahi teknik uygulamalar ve hızla biriken yeni bilgi bir kişinin genel cerrahinin her alanında aynı bilgi ve beceriyi gösterebilmesini nerede ise imkansız kılmaktadır. Bu nedenle günümüzde artık genel cerrahi yerini yavaş yavaş özel cerrahiye bırakmaktadır.

Hekim Nasıl Olmalıdır?

En-iyi-hekim-doktor-49

Doktor güvenilir olmalıdır: Doktor hastasına karşı son derece dürüst olmalı ve onlardan gerçekleri kesinlikle saklamamalıdır. Ameliyat yapılmayan metotlarla düzelme imkanı bulunan hasta ameliyat edilmemeli, ameliyat mutlak gerekliyse tercih edilmelidir. Doktor tedavideki her aşamayı kazanç beklemeden yapmalıdır. Uygulanacak tetkikler ve operasyon yapılırken ihtiyaç duyulacak materyallerden ek bir kazanç beklememelidir.

Hekim gelişmeleri takip etmelidir: Tıp bilimi akıl almaz bir ivmeyle gelişmektedir. Gelişmeler takip etmek ancak ileri milletlerdeki bilimsel toplantılara gitmek yoluyla olur. Bilimin getirdiklerinden faydalanmayan doktorlar hastalarına en yeni tıp yöntemlerini ulaştıramaz.